AnnaJulia
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 23 cze 2019, 18:57

Inwentaryzacja zbiorów

czwartek 31 sie 2023, 08:40

Czy przed inwentaryzacją bibliotekarz musi zrobić skontrum?

Pola z Opola
Posty: 113
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Inwentaryzacja zbiorów

czwartek 31 sie 2023, 13:18

To tak jakby spytać, czy przed wzięciem prysznica trzeba się wykąpać w wannie :)
Skontrum jest przecież sposobem na inwentaryzację zbiorów biblioteki
W prawi oświatowym jest napisane:
5) przeprowadzania inwentaryzacji księgozbioru biblioteki szkolnej, z uwzględnieniem przepisów wydanych na podstawie art. 27 ust. 6 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach.

Czyli przepisy niejako nakazują przeprowadzanie inwentaryzacji metodą szkontrum

Rudolfina
Posty: 624
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Inwentaryzacja zbiorów

czwartek 31 sie 2023, 18:51

EWAZ pisze:
czwartek 31 sie 2023, 08:40
Czy przed inwentaryzacją bibliotekarz musi zrobić skontrum?
Koleżanka ma może na myśli inwentaryzację wyposażenia pomieszczenia biblioteki.
Robi się ją wtedy, co inwentaryzację całego mienia szkoły (raz na 4 lata) i jest niezwiązana ze skontrum.

AnnaJulia
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 23 cze 2019, 18:57

Re: Inwentaryzacja zbiorów

środa 13 wrz 2023, 19:55

Pola z Opola pisze:
czwartek 31 sie 2023, 13:18

Czyli przepisy niejako nakazują przeprowadzanie inwentaryzacji metodą szkontrum
Chyba zostałam źle zrozumiana.
Chodzi mi o to, czy przed przyjściem komisji inwentaryzacyjnej w bibliotece trzeba zrobić skontrum?
inwentaryzacja wykazała braki i sekretariat zarzucił mi brak skontrum przed inwentaryzacją.

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Inwentaryzacja zbiorów

czwartek 14 wrz 2023, 09:56

AnnaJulia pisze:
środa 13 wrz 2023, 19:55
Pola z Opola pisze:
czwartek 31 sie 2023, 13:18

Czyli przepisy niejako nakazują przeprowadzanie inwentaryzacji metodą szkontrum
Chyba zostałam źle zrozumiana.
Chodzi mi o to, czy przed przyjściem komisji inwentaryzacyjnej w bibliotece trzeba zrobić skontrum?
inwentaryzacja wykazała braki i sekretariat zarzucił mi brak skontrum przed inwentaryzacją.
Skontrum to jest inwentaryzacja czyli sprawdzanie stanu ilości książek w bibliotece z księgami inwentarzowymi. Przeprowadzana jest za pomocą specjalnych arkuszy.
Druga inwentaryzacja w bibliotece dotyczy regałów, stolików, krzeseł, komputerów, plansz itp. Jedna inwentaryzacja jest niezależna od drugiej. Aby przeprowadzić skontrum dyrektor musi wydać rozporządzenie w księdze zarządzeń i powołać komisje, która przeprowadzi skontrum. Ty nie możesz decydować o przeprowadzeniu skontrum czyli zarzut sekretariatu jest bezpodstawny.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Inwentaryzacja zbiorów

czwartek 12 paź 2023, 12:14

Charmaine pisze:
czwartek 12 paź 2023, 06:08
Tak, przed inwentaryzacją bibliotekarz zazwyczaj przeprowadza proces skontrum, czyli kontrolę książek i innych zasobów bibliotecznych w celu ustalenia, czy ich liczba i stan zgadza się z danymi w katalogu lub bazie danych bibliotekiSlope.
Skontrum jest właśnie inwentaryzacją zbiorów, więc już żadna dodatkowa inwentaryzacja nie jest potrzebna. Z formalnego punktu widzenia nauczyciel bibliotekarz nie może należeć do komisji skontrowej, bo nie można kontrolować samego siebie.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 346 gości