Anett14
Posty: 3
Rejestracja: środa 29 lis 2023, 14:35

Prenumerata ruch

środa 29 lis 2023, 14:42

Witam. Mam problem z czasopismami prenumerowanymi w Ruch. Zawieszają działalność. Część czasopism nie zdążyła spłynąć i wystawią fakturę korygująca co z czasopismami, które przyszły niekompletne roczniki? Jak wpisać do księgi inwentarzowe i jaką wartość? Omyłkowo wpisałam rocznik czasopisma do księgi, który nie przyszedł jak mogę skorygować błąd w księdze? Po wykreśleniu zostanie mi pusty numer. Ewentualnie będę kreślić 5 pozycji w księdze inwentarzowej i przesuwać wszystko w górę. Bardzo proszę o pomoc.

bibliotheca
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2021, 12:33

Re: Prenumerata ruch

środa 29 lis 2023, 15:49

Nie obawiaj się wprowadzania poprawek/ korekt do księgi inwentarzowej. Po prostu należy przekreślić omyłkowo zamieszczony wpis. Obok zrobić parafkę- popr. i podpis kto poprawiał. Po wykreśleniu wpisu, w tym miejscu( nad skreśleniem) wpisujesz tytuł następnego rocznika. Tak samo robisz korektę ceny - skreślenie, parafka, podpis i nad skreśleniem nowa cena. W księdze inwentarzowej nie możesz mieć "pustych" miejsc z numerem inwentarzowym. I nie przejmuj się tymi skreśleniami. Może i to nie wygląda zbyt estetycznie, ale księga inwentarzowa nie jest na pokaz. Żeby spełniała swoją rolę musi być odzwierciedlać stan faktyczny- zgodny z dowodami wpływu. Korekty w takich sytuacjach, jak u Ciebie są konieczne.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Prenumerata ruch

środa 29 lis 2023, 22:35

A w przyszłości nie zamawiać u pośredników, lecz bezpośrednio u wydawcy ;)

Anett14
Posty: 3
Rejestracja: środa 29 lis 2023, 14:35

Re: Prenumerata ruch

czwartek 30 lis 2023, 11:31

bibliotheca pisze:
środa 29 lis 2023, 15:49
Nie obawiaj się wprowadzania poprawek/ korekt do księgi inwentarzowej. Po prostu należy przekreślić omyłkowo zamieszczony wpis. Obok zrobić parafkę- popr. i podpis kto poprawiał. Po wykreśleniu wpisu, w tym miejscu( nad skreśleniem) wpisujesz tytuł następnego rocznika. Tak samo robisz korektę ceny - skreślenie, parafka, podpis i nad skreśleniem nowa cena. W księdze inwentarzowej nie możesz mieć "pustych" miejsc z numerem inwentarzowym. I nie przejmuj się tymi skreśleniami. Może i to nie wygląda zbyt estetycznie, ale księga inwentarzowa nie jest na pokaz. Żeby spełniała swoją rolę musi być odzwierciedlać stan faktyczny- zgodny z dowodami wpływu. Korekty w takich sytuacjach, jak u Ciebie są konieczne.
Dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam :)

Anett14
Posty: 3
Rejestracja: środa 29 lis 2023, 14:35

Re: Prenumerata ruch

czwartek 30 lis 2023, 11:32

Juliusz Wasilewski pisze:
środa 29 lis 2023, 22:35
A w przyszłości nie zamawiać u pośredników, lecz bezpośrednio u wydawcy ;)
Taki mam zamiar :)

helendam
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 23 kwie 2024, 05:00

Re: Prenumerata ruch

wtorek 23 kwie 2024, 05:10

Anett14 pisze:
środa 29 lis 2023, 14:42
Witam. Mam problem z czasopismami prenumerowanymi w Ruch. Zawieszają działalność. Część czasopism nie zdążyła spłynąć i wystawią fakturę korygująca co z czasopismami, które przyszły niekompletne roczniki? Jak wpisać do księgi inwentarzowe i jaką wartość? Omyłkowo wpisałam rocznik czasopisma do księgi, który nie przyszedł jak mogę skorygować błąd w księdze? Po wykreśleniu zostanie mi pusty Connections NYT numer. Ewentualnie będę kreślić 5 pozycji w księdze inwentarzowej i przesuwać wszystko w górę. Bardzo proszę o pomoc.
Sprzedaż książek w bibliotece w Polsce
Zgodnie z polskim prawem, biblioteki publiczne nie są prowadzone w celu zarobkowym.

Oznacza to, że sprzedaż książek przez bibliotekę co do zasady nie jest dozwolona.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły:

**Biblioteki mogą sprzedawać książki ** używane **lub ** zniszczone, pod warunkiem, że zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup nowych książek lub inne cele statutowe biblioteki.
Biblioteki mogą organizować kiermasze książek, na których sprzedawane są książki podarowane **lub ** przekazane w formie darowizny. Zysk z takiego kiermaszu również musi zostać przeznaczony na cele statutowe biblioteki.
Biblioteki mogą współpracować z wydawnictwami w zakresie sprzedaży książek nowych. W takim przypadku biblioteka musi zawrzeć umowę z wydawnictwem, w której zostaną określone warunki sprzedaży, takie jak cena, marża **i ** udział biblioteki w zysku.
W Pani przypadku współpraca z wydawnictwem w zakresie sprzedaży książek promocyjnych wydaje się być dopuszczalna, pod warunkiem, że spełnione są następujące warunki:

Biblioteka posiada umowę z wydawnictwem, w której jasno określono warunki sprzedaży, takie jak cena, marża **i ** udział biblioteki w zysku.
Zysk ze sprzedaży książek promocyjnych zostanie przeznaczony na zakup nowych książek lub inne cele statutowe biblioteki.
Sprzedaż książek promocyjnych nie będzie kolidować z podstawową działalnością biblioteki, jaką jest udostępnianie zbiorów czytelnikom.
Należy jednak pamiętać, że interpretacja przepisów prawa może być skomplikowana.

W razie wątpliwości, zalecamy skonsultowanie się z prawnikiem, aby upewnić się, że sprzedaż książek promocyjnych przez bibliotekę jest zgodna z prawem.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 344 gości