Rudolfina
Posty: 624
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Realizacja NPRCz

czwartek 21 gru 2023, 14:00

Dorota79 pisze:
środa 20 gru 2023, 14:26
Czy odbiór książek jako nagroda dla uczniów za udział w konkursie ma być podpisany? Dodam, że chodzi o uczniów zerówki :roll:
Jeżeli wykorzystałaś książki z darów - to nie.
Jeśli zostały kupione z jakichkolwiek środków szkolnych - podpis jest b. ważny.
Zakładam, że szkraby z zerówki potrafią się podpisać imieniem :P

pani_karka
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 mar 2020, 09:23

Re: Realizacja NPRCz

czwartek 21 gru 2023, 21:56

Kaola1 pisze:
poniedziałek 18 gru 2023, 11:22
Dzień dobry,
Mam pytanie o to jak liczycie ilość uczniów, którzy wypożyczyli książki zakupione w ramach NPRC? Czy w MOL Net jest możliwość wygenerowania takiej statystyki?
Być może jest, nie odkryłam. Moje nabytki z NPRC mają klasyczne sygnatury, więc mogę je wyodrębnić tylko w księdze inwentarzowej, po numerach lub po dacie wpisu. Przyznam, że przegrzebywałam się przez konta czytelników i sprawdzałam, kto co wypożyczał od września do teraz. Czasochłonne szalenie, ale przynajmniej nie nazmyślałam ;)

pani_karka
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 mar 2020, 09:23

Re: Realizacja NPRCz

czwartek 21 gru 2023, 22:04

www5 pisze:
wtorek 19 gru 2023, 08:05
Mam pytanie odnośnie tabel monitoringowych (rubryka 3B) - proszę podać liczbę uczestników konkursów, akcji czytelniczych, lekcji bibliotecznych itp. Czy należy zsumować uczestników wszystkich konkursów - wychodzi wtedy duża liczba, bo przecież część uczniów bierze udział w kilku wydarzeniach? Po zsumowaniu wyszło mi więcej uczestników niż uczniów w szkole. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Organ prowadzący przysłał instrukcję, jak należy uzupełniać tabelki. Według nich należy zsumować wszystkich, którzy kiedykolwiek i jakkolwiek brali udział - także uczestników lekcji bibliotecznych. Dostali, czego chcieli, czyli wielokrotność uczniów w szkole.

Julia65
Posty: 268
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Realizacja NPRCz

piątek 22 gru 2023, 09:32

pani_karka pisze:
czwartek 21 gru 2023, 21:56
Kaola1 pisze:
poniedziałek 18 gru 2023, 11:22
Dzień dobry,
Mam pytanie o to jak liczycie ilość uczniów, którzy wypożyczyli książki zakupione w ramach NPRC? Czy w MOL Net jest możliwość wygenerowania takiej statystyki?
Być może jest, nie odkryłam. Moje nabytki z NPRC mają klasyczne sygnatury, więc mogę je wyodrębnić tylko w księdze inwentarzowej, po numerach lub po dacie wpisu. Przyznam, że przegrzebywałam się przez konta czytelników i sprawdzałam, kto co wypożyczał od września do teraz. Czasochłonne szalenie, ale przynajmniej nie nazmyślałam ;)
W Molu Net jest taka możliwość. Należy wejść w zakładkę "raporty" następnie w "ranking tytułów" i wybrać zakres dat wpisania książek z NPRCZ. Pojawią się tytuły książek i liczba ich wypożyczeń.

Dorota79
Posty: 886
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Realizacja NPRCz

piątek 22 gru 2023, 10:22

Rudolfina pisze:
czwartek 21 gru 2023, 14:00
Dorota79 pisze:
środa 20 gru 2023, 14:26
Czy odbiór książek jako nagroda dla uczniów za udział w konkursie ma być podpisany? Dodam, że chodzi o uczniów zerówki :roll:
Jeżeli wykorzystałaś książki z darów - to nie.
Jeśli zostały kupione z jakichkolwiek środków szkolnych - podpis jest b. ważny.
Zakładam, że szkraby z zerówki potrafią się podpisać imieniem :P
Książki zakupiłam jak nagrody w ramach NPRCz, bo we wniosku przeznaczyłam pieniądze na promocję czytelnictwa.

pani_karka
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 mar 2020, 09:23

Re: Realizacja NPRCz

piątek 22 gru 2023, 10:49

Julia65 pisze:
piątek 22 gru 2023, 09:32
pani_karka pisze:
czwartek 21 gru 2023, 21:56
Kaola1 pisze:
poniedziałek 18 gru 2023, 11:22
Dzień dobry,
Mam pytanie o to jak liczycie ilość uczniów, którzy wypożyczyli książki zakupione w ramach NPRC? Czy w MOL Net jest możliwość wygenerowania takiej statystyki?
Być może jest, nie odkryłam. Moje nabytki z NPRC mają klasyczne sygnatury, więc mogę je wyodrębnić tylko w księdze inwentarzowej, po numerach lub po dacie wpisu. Przyznam, że przegrzebywałam się przez konta czytelników i sprawdzałam, kto co wypożyczał od września do teraz. Czasochłonne szalenie, ale przynajmniej nie nazmyślałam ;)
W Molu Net jest taka możliwość. Należy wejść w zakładkę "raporty" następnie w "ranking tytułów" i wybrać zakres dat wpisania książek z NPRCZ. Pojawią się tytuły książek i liczba ich wypożyczeń.
Aaa, to super, dziękuję. Będę pamiętać na zapas. Teraz i tak miałabym z tym problem, bo w trakcie wpisywania książek z NPRC opracowałam jeszcze kilkadziesiąt otrzymanych z grantu "Pomocna Gałąź", więc miałam mieszankę. Na szczęście te grantowe były charakterystyczne (wyłącznie literatura brytyjska), więc je wyłapywałam.

Rudolfina
Posty: 624
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Realizacja NPRCz

piątek 22 gru 2023, 12:18

www5 pisze:
wtorek 19 gru 2023, 08:05
Mam pytanie odnośnie tabel monitoringowych (rubryka 3B) - proszę podać liczbę uczestników konkursów, akcji czytelniczych, lekcji bibliotecznych itp. Czy należy zsumować uczestników wszystkich konkursów - wychodzi wtedy duża liczba, bo przecież część uczniów bierze udział w kilku wydarzeniach? Po zsumowaniu wyszło mi więcej uczestników niż uczniów w szkole. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Też się nad tym zastanawiałam, bo również wyszła mi ilość większa, niż uczniów w całej szkole.
Zadzwoniłam przed chwilą do OP i rozmawiałam z panem, który u nas zajmuje się monitoringiem NPRCz i dopowiada na każde pytanie.
Powiedział mi jasno, że liczba uczestników konkursów itp NIE MOŻE być większa, niż liczba uczniów w szkole.
Powiedział mi też, że liczba uczniów w szkole (wskaźnik RB-1) NIE MOŻE być taka sama, jak liczba aktywnych czytelników (wskaźnik RB-2) :shock:
W przypadku mojej biblioteki ta liczba JEST taka sama, ponieważ od kilku lat wdrażam autorską innowację, która na tym właśnie polega, że finalnie KAŻDY uczeń w szkole wypożycza w ciągu roku szkolnego minimum jedną książkę.
I jak się tu ma sprawozdawczość do rzeczywistości??? :roll:

pani_karka
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 mar 2020, 09:23

Re: Realizacja NPRCz

sobota 23 gru 2023, 13:26

Rudolfina pisze:
piątek 22 gru 2023, 12:18
www5 pisze:
wtorek 19 gru 2023, 08:05
Mam pytanie odnośnie tabel monitoringowych (rubryka 3B) - proszę podać liczbę uczestników konkursów, akcji czytelniczych, lekcji bibliotecznych itp. Czy należy zsumować uczestników wszystkich konkursów - wychodzi wtedy duża liczba, bo przecież część uczniów bierze udział w kilku wydarzeniach? Po zsumowaniu wyszło mi więcej uczestników niż uczniów w szkole. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Też się nad tym zastanawiałam, bo również wyszła mi ilość większa, niż uczniów w całej szkole.
Zadzwoniłam przed chwilą do OP i rozmawiałam z panem, który u nas zajmuje się monitoringiem NPRCz i dopowiada na każde pytanie.
Powiedział mi jasno, że liczba uczestników konkursów itp NIE MOŻE być większa, niż liczba uczniów w szkole.
Powiedział mi też, że liczba uczniów w szkole (wskaźnik RB-1) NIE MOŻE być taka sama, jak liczba aktywnych czytelników (wskaźnik RB-2) :shock:
W przypadku mojej biblioteki ta liczba JEST taka sama, ponieważ od kilku lat wdrażam autorską innowację, która na tym właśnie polega, że finalnie KAŻDY uczeń w szkole wypożycza w ciągu roku szkolnego minimum jedną książkę.
I jak się tu ma sprawozdawczość do rzeczywistości??? :roll:
Mam podobnie: u mnie w szkole do kompletu podręczników każdy uczeń dostaje pierwszą lekturę na dany rok szkolny. Czasami jest to jedyna wypożyczona przez niego książka, ale jest. Czyli u mnie aktywni czytelnicy = uczniowie. A co do uczestników konkursów i akcji: mój organ prowadzący widzi to inaczej.
Organy prowadzące (województwa?) nie mówią jednym głosem, czyli nawet jeśli wypełnimy wszystko zgodnie z odgórnymi nakazami, statystyki w skali kraju nie będą rzetelne.

Rudolfina
Posty: 624
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Realizacja NPRCz

sobota 23 gru 2023, 14:06

Mam jeszcze jeden "smaczek". Otóż według w/w pana z OP opinia RR i SU, które trzeba dołączyć do sprawozdawczości, nie mogą mieć daty wcześniejszej, niż umowa z wojewodą. Umowa jest z lipca, książki kupiłam w sierpniu, obie opinie mam z kwietnia - bo wtedy tworzyłam listę książek i dałam organom szkoły do zaopiniowania. Logiczne, że przed zakupem książek. Poza tym, w lipcu i sierpniu RR i SU nie działają. Pan z OP odpowiedział, że nie szkodzi, opinia może być nawet z grudnia, byle po terminie zawarcia umowy. Po prostu ręce opadają :oops:

pani_karka
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 mar 2020, 09:23

Re: Realizacja NPRCz

niedziela 24 gru 2023, 10:18

Rudolfina pisze:
sobota 23 gru 2023, 14:06
Mam jeszcze jeden "smaczek". Otóż według w/w pana z OP opinia RR i SU, które trzeba dołączyć do sprawozdawczości, nie mogą mieć daty wcześniejszej, niż umowa z wojewodą. Umowa jest z lipca, książki kupiłam w sierpniu, obie opinie mam z kwietnia - bo wtedy tworzyłam listę książek i dałam organom szkoły do zaopiniowania. Logiczne, że przed zakupem książek. Poza tym, w lipcu i sierpniu RR i SU nie działają. Pan z OP odpowiedział, że nie szkodzi, opinia może być nawet z grudnia, byle po terminie zawarcia umowy. Po prostu ręce opadają :oops:
Tu niestety ma rację: nie można robić niczego przed zawarciem umowy; to jest nawet w poradnikach "Biblioteki w Szkole". Wszystkie udokumentowane działania można podjąć dopiero po podpisaniu umowy. Dlatego im późniejsza data umowy, tym mniej czasu mamy, czego włodarze nie pojmują. To, co robimy wcześniej, nie może wejść do dokumentacji (ja robiłam wtedy przegląd wyposażenia biblioteki w różnych katalogach), bo wtedy działamy półlegalnie.

PS U mnie nikt nie wymaga opinii RR ani SU... Czyli kolejna rozbieżność na poziomie organów prowadzących lub województw.

Rudolfina
Posty: 624
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Realizacja NPRCz

środa 27 gru 2023, 18:49

Czy oprócz grudniowego sprawozdania finansowego i tabel monitoringowych będzie jeszcze jakieś sprawozdanie całościowe w czerwcu? Chodzi mi o działania promujące czytelnictwo.

Anna5
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 19 paź 2021, 23:21

Re: Realizacja NPRCz

czwartek 28 gru 2023, 10:51

Dzień dobry,
w tabelach monitoringowych trzeba podać po 4-6 przykładów wydarzeń promujących czytelnictwo, zajęć z wykorzystanymi książkami, itp. Jeżeli dopiero zaczęłam wszelkie działania (teoretycznie mamy na to czas do końca czerwca 2024 roku - wsparcie oddziałów przedszkolnych) wystarczy jeśli napisze po dwa przykłady? Czy jest jeszcze jakieś sprawozdanie na koniec projektu i wtedy już ujmę wszystko całościowo? Nie sądziłam, że już w tym momencie trzeba pisać tak szczegółowe sprawozdanie.
Pozdrawiam serdecznie

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Realizacja NPRCz

czwartek 28 gru 2023, 18:33

Nie będzie innego sprawozdania. Trzeba teraz napisać, uwzględniając - jeśli jest taka potrzeba - przedsięwzięcia zaplanowane

pani_karka
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 mar 2020, 09:23

Re: Realizacja NPRCz

piątek 29 gru 2023, 11:07

Juliusz Wasilewski pisze:
czwartek 28 gru 2023, 18:33
Nie będzie innego sprawozdania. Trzeba teraz napisać, uwzględniając - jeśli jest taka potrzeba - przedsięwzięcia zaplanowane
1. Organ prowadzący kazał mi wpisać wyłącznie te przedsięwzięcia, które już zrealizowałam. Tylko przy spotkaniu z rodzicami, którego jeszcze nie przeprowadziłam, musiałam się tłumaczyć, że zaplanowałam je na wiosnę.
2. Sprawozdania nie będzie, ale może być ankieta ewaluacyjna. W grudniu 2018 r. i w lutym 2019 r. do dyrekcji przyszedł mail od MEN:
Na platformie Systemu Ewaluacji Oświaty został zamieszczony arkusz monitorowania realizacji przez biblioteki szkolne zadań w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w roku 2016 i 2017.
Jeśli Państwa szkoła realizowała „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” w 2016 lub 2017 roku, uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety. Celem monitoringu jest uzyskanie informacji o efektach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w 2016 i 2017 r. Wyniki będą prezentowane wyłącznie w formie zestawień, w sposób uniemożliwiający identyfikację Państwa informacji i ocen. Prosimy o wyczerpujące odpowiedzi, które wykorzystamy do poprawienia skuteczności działań w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w kolejnych latach realizacji Programu
.
Pierwsza ciekawostka: dyrekcja kazała mi wypełnić ankietę, mimo że pracę w tej szkole zaczęłam rok po realizacji NPRC i nie miałam pojęcia o stanie czytelnictwa sprzed mojej ery ani o działaniach, jakie były podejmowane. Poprzednia bibliotekarka odmówiła wypełniania ankiety, bo nic nie pamiętała, a ja odmówiłam, bo nic nie wiedziałam.
Druga ciekawostka: organ prowadzący w odpowiedniej rubryczce jako osobę wdrażającą projekt podaje dyrektora szkoły. Ale wszelkie sprawozdania, ankiety itp. ma uzupełniać bibliotekarz, czyli osoba, która projekt realizowała.

Dorota79
Posty: 886
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Realizacja NPRCz

wtorek 02 sty 2024, 11:32

Które zgody trzeba mieć na zakup książek? Chodzi o zerówkę. :roll:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 323 gości