Krystyna61
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 25 mar 2007, 22:38

Sprzedaż książek w bibliotece

piątek 15 gru 2023, 12:59

Czy można sprzedawać książki w bibliotece? Współpracujemy od lat z pewnym wydawnictwem, które zostawia nam książki w promocyjnych cenach na sprzedaż. W zamian za sprzedaż określonej kwoty książek otrzymujemy książki dla biblioteki w rabacie. Czy jednak jest to legalne?

Pati
Krystyna

Rudolfina
Posty: 624
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Sprzedaż książek w bibliotece

piątek 15 gru 2023, 13:34

Krystyna61 pisze:
piątek 15 gru 2023, 12:59
Czy można sprzedawać książki w bibliotece? Współpracujemy od lat z pewnym wydawnictwem, które zostawia nam książki w promocyjnych cenach na sprzedaż. W zamian za sprzedaż określonej kwoty książek otrzymujemy książki dla biblioteki w rabacie. Czy jednak jest to legalne?

Pati
Wszystko zależy od dyrektora szkoły. W naszej placówce nie sprzedajemy książek.

Pola z Opola
Posty: 113
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Sprzedaż książek w bibliotece

piątek 15 gru 2023, 14:26

A jaki jest ten rabat?
Wydawnictwo płaci księgarniom (hurtowniom) ok 40% marży. Czy też tyle dostajecie? Jeśli nie, to znaczy, że Was wykorzystują. To pierwsza wątpliwość. Bo wydawca zapewne korzystniej niż w księgarni sprzedaje książki, a poza tym ma gwarancję, że później (by wykorzystać ten rabat) kupicie kolejne książki od niego (nawet jeśli lepiej byłoby kupić inne tytuły).

Druga to taka, że biblioteka szkolna nie jest od prowadzenia sklepu i wciskania uczniom książek do kupienia. Ciekawe, ile tych książek sprzedajecie i jak ma się ta korzyść w postaci rabatu do nakładu pracy i uwagi potrzebnej do sprzedaży. Na jakich zasadach finansowych jest to prowadzone? Przechodzi przez księgowość szkoły?

Rudolfina
Posty: 624
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Sprzedaż książek w bibliotece

poniedziałek 18 gru 2023, 13:52

I właśnie dlatego nasz dyrektor nie pozwala na sprzedaż książek na terenie szkoły.

pani_karka
Posty: 33
Rejestracja: piątek 27 mar 2020, 09:23

Re: Sprzedaż książek w bibliotece

środa 27 gru 2023, 13:49

Krystyna61 pisze:
piątek 15 gru 2023, 12:59
Czy można sprzedawać książki w bibliotece? Współpracujemy od lat z pewnym wydawnictwem, które zostawia nam książki w promocyjnych cenach na sprzedaż. W zamian za sprzedaż określonej kwoty książek otrzymujemy książki dla biblioteki w rabacie. Czy jednak jest to legalne?

Pati
Nie wiem, czy chodzi o popularną księgarnię (która prowadzi również wydawnictwo), ale odpowiem tak: u mnie w szkole wolno. Co więcej: było wolno w każdej szkole, w której pracowałam, a jeśli w którejś nie było takiego kiermaszu, to za zgodą dyrekcji go wprowadzałam. Zakładam, że skoro takie kiermasze są nagłaśniane, nagradzane przez wydawnictwa itp., to jest prawna zgoda na ich organizację.

Kiermasze traktuję jako formę popularyzacji czytelnictwa i gromadzenia zbiorów. Popularyzacji, bo dzieci, młodzież, dorośli (pracownicy szkoły i rodzice uczniów) chętnie przychodzą coś obejrzeć i kupić, a gromadzenia, bo za określony procent kwoty obrotu szkoła otrzymuje wybrane przeze mnie (i zatwierdzone przez dyrekcję) tytuły. Jako że rocznie z budżetu szkoły dostaję na zakupy ok. 200 zł (tak: 200 zł, nie 2000 zł), taki kiermasz to możliwość powiększenia księgozbioru. Po kilku kiermaszach znam gust klienteli i wiem, co zamówić w paczce pokazowej, żeby obroty były jak największe.

Zupełnie odrębną kwestią pozostaje fakt, że ja to po prostu lubię. Gdybym miała wybór, wolałabym czasochłonny kiermasz niż darmowe zastępstwa w godzinach pracy (a że nie mam wyboru, zastępstwa dostaję i tak). Ale to zawsze kwestia osobistych upodobań i uzdolnień (pięknie się różnimy, więc nie każdy ma żyłkę handlową) oraz, jak już wspominano wyżej, zgody dyrekcji.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 340 gości