MartaMi
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 11 sty 2024, 15:03

pensum

czwartek 11 sty 2024, 15:10

Dzień dobry,
etat nauczyciela bibliotekarza to 30h, pensum 40h. Mam pytanie co szkoła może wymagać od nas dodatkowego?
Czy wycieczki, wyjścia grupowe, zastępstwa, opieka nad konkursami i olimpiadami, protokołowanie rad, pisanie formularzy są w zakresie pracy nauczyciele bibliotekarza?

bibliotheca
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2021, 12:33

Re: pensum

poniedziałek 15 sty 2024, 09:37

Wszystkie działania, które wymieniłaś mieszczą się w w ramach ogólnego pojęcia "czynności dodatkowe". 40 godzinny wymiar czasu pracy to również inne działania wynikające z zapisów statutu danej placówki i przepisów prawa oświatowego (KN, USO, UPO). Niestety obowiązki nauczyciela, w tym nauczyciela bibliotekarza, to bardzo pojemne pojęcie. Najważniejsze, by umieć "negocjować" z dyrekcją i by te czynności dodatkowe nie odbywały się kosztem zakresu pracy na stanowisku bibliotekarza i kosztem udostępniania zbiorów i pracy z czytelnikiem. Najlepszą formą "odciążenia" bibliotekarza od zlecanych prac dodatkowych jest przedstawienie dyrekcji własnego planu działań na dany rok szkolny i zaakceptowanie go we wrześniu przez dyrekcję. Wówczas łatwiej jest udowodnić, że realizacja działań planowych jest czasochłonna i często koliduje w czasie z innymi działaniami, którymi chce nas obciążyć dyrekcja.

Marcin199
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 15 sty 2024, 14:33

Re: pensum

poniedziałek 15 sty 2024, 14:36

Moim zdaniem, to trochę przesada, żeby ci wciskali tyle dodatkowych rzeczy. 30 godzin to 30 godzin, a nie 40. wydaje mi się, że wycieczki, wyjścia grupowe i te sprawy raczej nie są w zakresie obowiązków nauczyciela bibliotekarza. w sumie zależy to trochę od szkoły, ale wydaje mi się, że nie powinni przesadzać. warto porozmawiać z dyrekcją albo poprosić o jasne wyjaśnienia, bo przecież nie chodziłeś tam na 40 godzin, żeby teraz dłubać w tym, co nie jest twoją fuchą. trzymaj się!
pozdrawiam Marcin :lol:

kalyl
Posty: 5
Rejestracja: piątek 26 kwie 2024, 04:37

Re: pensum

piątek 26 kwie 2024, 05:01

MartaMi pisze:
czwartek 11 sty 2024, 15:10
Dzień dobry, Infinite Craft
etat nauczyciela bibliotekarza to 30h, pensum 40h. Mam pytanie co szkoła może wymagać od nas dodatkowego?
Czy wycieczki, wyjścia grupowe, zastępstwa, opieka nad konkursami i olimpiadami, protokołowanie rad, pisanie formularzy są w zakresie pracy nauczyciele bibliotekarza?
W tym zadaniu wchodzi organizacja i utrzymanie porządku w bibliotece, zarządzanie księgozbiorem, opracowywanie nowych nabytków, udzielanie pomocy uczniom w korzystaniu z zasobów bibliotecznych.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 370 gości