Jotka
Posty: 33
Rejestracja: czwartek 28 wrz 2006, 13:28

Książki nieściągalne

wtorek 16 sty 2024, 12:35

Proszę o podpowiedź, jak poradzić sobie z sytuacją, gdy uczeń (z Ukrainy) pożyczył książki z biblioteki, a po paru miesiącach wyjechał za granicę bez rozliczenia się z biblioteką i nie ma z nim kontaktu. Czy mogę ubytkować te książki jako nieściągalne? Sporządzić jakiś protokół? Powołać komisję do ubytkowania czy wystarczy jak ja się podpiszę?

bibliotheca
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2021, 12:33

Re: Książki nieściągalne

wtorek 16 sty 2024, 13:39

Należy sporządzić protokół ubytku książek niezwróconych przez czytelnika ( najlepiej z odpowiednią adnotacją np. typu: uczeń nie uczęszcza do szkoły; opuścił teren RP; brak możliwości kontaktu z opiekunami). Protokół podpisujesz TY i Dyrektor i już. Czasami w niektórych szkołach funkcjonują Komisje Likwidacyjne (środków trwałych) i zanim dyrekcja podpisze protokół ubytku wymaga podpisów takiej komisji. U mnie w szkole Dyrektor podejmuje decyzję o zgodzie na ubytkowanie jednoosobowo i sam podpisuje taki protokół bez żadnych innych komisji.

Jotka
Posty: 33
Rejestracja: czwartek 28 wrz 2006, 13:28

Re: Książki nieściągalne

wtorek 16 sty 2024, 14:15

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia :):):)

Rudolfina
Posty: 624
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Książki nieściągalne

środa 17 sty 2024, 11:51

Ja takie książki wpisuję sobie do pliku jako materiał pomocniczy do skontrum. Na szczęście to rzadkie przypadki. Przy okazji skontrum tworzony jest protokół braków bezwzględnych i tam wpisywane są książki niezwrócone.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 335 gości