Werlidka
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 08 cze 2021, 19:58

Skontrum po 15 latach

środa 17 sty 2024, 14:51

Dzień dobry.
Problem jest bardzo złożony.
W ubiegłym roku pracowałam w bibliotece na zastępstwo, w tym roku zastępstwo przedłużono. Przejmując bibliotekę nie dostałam protokołu przejęcia ani się o niego nie upomniałam, nie dostałam też zarządzenia o skontrum, chociaż (Bóg mi świadkiem) próbowałam się tego podjąć.
Ostatni dokument dotyczący skontrum pochodzi z roku 2011. Ujmując w skrócie, napisano w nim, że skontrum nie jest możliwe do przeprowadzenia z wielu względów (połączenie dwóch bibliotek bez skontrum, podwójne zapisy, książki niewycenione itp.). Cóż, przyznam się więc, że do SIO podawałam wartość widniejącą w księgach, nie za bardzo mając możliwość jej weryfikacji. W międzyczasie, po cichu robiłam quasi-skontrum: szukałam brakujących kart, książek itp., odkładałam książki zniszczone, sprawdzałam zgodność stanu półek ze stanem ksiąg itp. Robiłam po prostu, co w danej sytuacji jest możliwe.
Dotychczas w bibliotece obowiązywała tylko ewidencja papierowa - dzisiaj dostałam wiadomość, że musimy przejść na ewidencję elektroniczną, Pytanie moje brzmi w skrócie: jak?!
Co mam zrobić - bo to, że wprowadzać książki do sytemu to wiem, ale co zrobić z tym bałaganem???
Dziękuję za odpowiedzi

bibliotheca
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2021, 12:33

Re: Skontrum po 15 latach

środa 17 sty 2024, 17:07

Myślę, że należy porozmawiać z dyrektorem i księgową i uświadomić im, jak narastają problemy wynikające z połączenia księgozbiorów i formalnego braku skontrum zbiorów bibliotecznych. Chyba musisz ich przekonać, że jedynym wyjściem jest zrobienie "generalnego" porządku w zbiorach przy okazji przejścia na ewidencję elektroniczną. Najpierw trzeba wydzielić zbiory zbędne, zniszczone, nieaktualne itp.- fizycznie do likwidacji ( może przekonasz dyrekcję, by nie robić szczegółowych protokołów ubytku, tylko w jakiś sposób uproszczony np. ilość vol. z opisem ). Potem niezwrócone przez czytelników - też do odpisania. Zostawić ze zbiorów tylko to co przydatne ( jeżeli są książki bez ceny to wycenić) i wpisać już pod nowymi numerami inwentarzowymi do elektronicznego programu bibliotecznego. Po wpisaniu zbiorów otrzymana wartość (w elektronicznych księgach inwentarzowych) powinna być wartością wyjściową/ stanem faktycznym, który powinna na zasadzie uzgodnienia i za zgodą dyrekcji przyjąć księgowość jako stan finansowo-księgowy zbiorów bibliotecznych na dany dzień. I od tego momentu co roku na koniec grudnia należy ustalać stan zbiorów uzwględniając nowe wpływy i ubytki.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 351 gości