ZuzannaK
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 20 maja 2021, 13:43

błędne ceny w inwentarzu sprzed kilku lat

poniedziałek 05 lut 2024, 13:09

Witam, może ktoś poradzi co robić w takiej sytuacji:
Mam w bibliotece szkolnej MOL-a, dawny inwentarz papierowy został przeniesiony w 2017 i od tego czasu prowadzimy go komputerowo, co roku drukuję tylko kolejne partie ksiąg inwentarzowych. Właśnie odkryłam, że u zarania owej cyfryzacji został popełniony dość spory błąd: 8 książek z 2012 r., które wg faktury kosztowały po 7,90 zł, zostało wpisane do programu z wartością 790,00. Ot, przecinek przeskoczył...
Gdy w 2022 byłam na urlopie macierzyńskim, moja zmienniczka ubytkowała jedną z tych książek i jednocześnie zmieniła jej cenę na prawidłową - ale tylko ten jeden egzemplarz i nic mi o tym nie powiedziała (pani nie miała w ogóle wykształcenia bibliotekarskiego, więc cóż, starała się, jak mogła... :))

Oczywiście wszystkie podliczenia wartości księgozbioru w kolejnych księgach inwentarzowych i raporty wartości, które robię co pół roku dla księgowej, są teraz niezgodne. Co robić? Czy jest jakaś zasada, jak się postępuje z takimi błędami? Chyba wypadałoby te ceny poprawić, bo są absurdalne i to jednak 6 tysięcy zł różnicy...
Szkoła jest placówką niesamorządową, prowadzi nas Stowarzyszenie, więc nie jesteśmy "majątkiem gminy" i trochę nam łatwiej dzięki temu dogadywać różne kwestie związane z księgowaniem, ale nie wiem, jaki księgowa będzie miała na to pomysł.

Inna kwestia, że we wpisach, które prowadziła za mnie koleżanka w czasie urlopu, też było trochę błędów (niezgodności z fakturami), to już są tylko różnice kilkudziesięciu złotych, ale też nie wiem, jak to ugryźć - poprawić i zgłosić księgowej?

bibliotheca
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2021, 12:33

Re: błędne ceny w inwentarzu sprzed kilku lat

wtorek 06 lut 2024, 13:05

Według mnie należy poprawić ewidentne błędne ceny w księgach inwentarzowych w MOL-u. Wydrukować raport z aktualną / poprawioną wartością księgozbioru. Napisać wniosek do Dyrekcji / Stowarzyszenia o zgodę na korektę wartości księgozbioru z powodów ....... - opisać to jako błędy rachunkowe, jak powstały i kiedy. Po uzyskaniu na piśmie tej zgody Księgowa po prostu przyjmie aktualny stan finansowo-księgowy zbiorów z określoną w korekcie wartością i datą jako stan faktyczny na dany dzień. Trzeba to koniecznie wyprostować , bo już i tak ( z tego co wcześniej napisałaś) w ubytkach jedna pozycja inwentarzowa ma zmienioną wartość.

Andreaa23
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 04 kwie 2024, 10:26

Re: błędne ceny w inwentarzu sprzed kilku lat

czwartek 04 kwie 2024, 10:36

bibliotheca pisze:
wtorek 06 lut 2024, 13:05
Według mnie należy poprawić ewidentne błędne ceny w księgach inwentarzowych w MOL-u. Wydrukować raport z aktualną / poprawioną wartością księgozbioru. Napisać wniosek do Dyrekcji / Stowarzyszenia o zgodę na korektę wartości księgozbioru z powodów ....... - opisać to jako błędy rachunkowe, jak powstały i kiedy. Po uzyskaniu na piśmie tej zgody Księgowa po prostu przyjmie aktualny stan finansowo-księgowy zbiorów z określoną w korekcie wartością i datą jako stan faktyczny na dany dzień. Trzeba to koniecznie wyprostować , bo już i tak ( z tego co wcześniej napisałaś) w ubytkach jedna pozycja inwentarzowa ma zmienioną wartość. bitlife
Tak, ten problem wymaga natychmiastowego rozwiązania. Jaki jest więc sposób, aby sobie z tym poradzić?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 348 gości