kno_da
Posty: 141
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Prywatne książki 16+ czytane przez uczennice młodszych klas

czwartek 08 lut 2024, 23:18

Proszę o pomoc, chciałabym poznać zdanie innych w sprawie z tematu. Otóż ostatnio w jednej z młodszych klas SP, zapanowała chyba moda na czytanie książek 16+. Dziewczęta zaczęły przychodzić ze swoimi książkami do biblioteki. Treść jednej z nich którą przejrzałam, dotyczyła związku kobiety i mężczyzny, różnych perypetii, m.in. pobyt w więzieniu itp. Uczennica przekazała mi, że książkę dostała od rodziców. Ja mimo to powiedziałam, że może ją czytać w domu, a w bibliotece szkolnej chciałabym żeby czytała książki adekwatne do wieku, których mamy sporo na miejscu. Oczywiście przeprowadziłam z dziewczętami pogadankę o wpływie czytania takich książek w ich wieku na wiele aspektów życia teraz i w późniejszym czasie. Była to luźna rozmowa. Nie chciałam niejako zrazić dziewcząt w ogóle do czytania, czy też naszej biblioteki. Poprosiłam wychowawcę, żeby zwrócił uwagę na zebraniu z rodzicami. Niestety tych akurat nie było. Na kolejne sama już pójdę na rozmowę.
I teraz moje zasadnicze pytanie, w kontekście tak mocno nagłaśnianych praw ucznia. Czy mam prawo zakazać czytania takich książek przez dzieci w szkolnej bibliotece? Nawet jeśli jest to książka kupiona przez rodziców?
Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami.

Pola z Opola
Posty: 113
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Prywatne książki 16+ czytane przez uczennice młodszych klas

piątek 09 lut 2024, 13:55

Moim zdaniem bibliotekarz nie jest cenzorem i nie powinien w takich sprawach ingerować - szczególnie jeśli rodzice nie maja nic przeciwko temu. Nie podejmowałabym też żadnych działań piętnujących konkretną uczennicę. na forum klasy czy publicznie na zebraniu rodziców

kno_da
Posty: 141
Rejestracja: piątek 17 sie 2018, 17:47

Re: Prywatne książki 16+ czytane przez uczennice młodszych klas

piątek 09 lut 2024, 17:09

Pola z Opola pisze:
piątek 09 lut 2024, 13:55
Moim zdaniem bibliotekarz nie jest cenzorem i nie powinien w takich sprawach ingerować - szczególnie jeśli rodzice nie maja nic przeciwko temu. Nie podejmowałabym też żadnych działań piętnujących konkretną uczennicę. na forum klasy czy publicznie na zebraniu rodziców
Bardzo dziękuję Pola za odpowiedź. Rozmowa w bibliotece była w przyjaznej atmosferze. Oczywiście mam świadomość, że takich spraw nie załatwia się na forum (klasa, rodzice). Mogę tylko dodać, że dziś dziewczęta przyszły do biblioteki zadowolone bo mogły wziąć udział w przygotowanej loterii, wypożyczyły przy okazji książki i czytały przez 2 godziny. Specjalnie przyjechały do szkoły wcześniej, choć miały na późniejszą godzinę. Mam nadzieję, że to dobry znak po naszej rozmowie.

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Prywatne książki 16+ czytane przez uczennice młodszych klas

poniedziałek 12 lut 2024, 10:18

Myślę, że pogadanka dla rodziców taka ogólna w klasie na temat wpływu czytania jest ok. Można wtedy zaznaczyć, że książki dla starszej młodzieży nie są przeznaczone dla dzieci. Wyjaśnić jaki to może mieć wpływ. To nie znaczy, że jesteśmy cenzorami. Niestety ja też widzę modę na czytanie przez dziewczynki z 5 klasy książek wręcz dla młodych dorosłych. Zaczęło się od nieszczęsnej Rodziny Monet. Jednym kupują rodzice inne pożyczają pewnie bez wiedzy rodziców.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 346 gości