Kaniurka
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 20 sie 2006, 12:56

Ktoś zaczął komputeryzację w MOLU- jak kontynuować?

czwartek 18 wrz 2008, 09:02

Witam serdecznie
Przez rok nie było mnie w pracy (macierzyński i wychowawczy). Zastępująca mnie osoba (nauczycielka nie będąca nigdy bibliotekarką) na rozkaz dyrekcji zacżeła komputeryzację. Zakupionio MOLA. Wprowadziłą około 2000 książek (mam 12 000). I nie byłoby w tym nic złego gdyby nie błędy. MOLA dopiero poznaję. Ale co mam zrobić w sytuacjach:
1. wprowadzone są chyba wg. inwentarza wszystkie lektury. Ich status jest niewypożyczone. A sporo z nich figuruje na kartach (jeszcze tych papierowych nauczycieli). Czy mam te pozycje "wypożyczyć" na komputerowe konta tych osób?
2. Przeprowadzono jeszcze ręczne skontrum, jko braki względne znalazło się w nim kilkadziesiąt pozycji, które nie wiedzieć czemu tam sie znalazły. Są na kartach nauczycieli, w klasopracowniach a nawet na półkach. Czy to odkręcać, czy czekać do następnego skontrum i potem pisac nowy protokół już tylko z brakami bezwzględnymi.
3. Pani za zagubione książki pobierała inne, które wprowadzała do MOLA. Jednak, te zagubiobe wiszą nadal na kontach ucniów. "Zwróciłam" je. Jednak powinnam na mój mózg tamte zubytkować
4.Jeżeli będę dale wprowadzała zbiry mam pytanie. Jeśli w księdze inwentarzowej nie mam daty wprowadzenia książki (starez biory) jaką datę podac do MOLA?
5. Czy do MOLA wprowadza się z inwentarza już zubytkowane książki? Czy tylko te, które są w bibliotece?

Będę wdzięczna za wszelkie uwagi, gdyż zaczynam z MOLEM.
Może poradzicie jakiś poradnik, bo tenm, który mam jest bardzo ogólny
Pozdrawiam
Kasia

Gość

czwartek 18 wrz 2008, 09:40

1. Najpierw wprowadź cały księgozbiór, później rejestruj wypożyczenia. Na razie wypożyczałabym w tradycyjny sposób i nie przejmowała się statusem książki
2. Poczekaj do następnego scontrum
3. Oczywiście zubytkuj zagubione
4. nie miałam takiej sytuacji
5. też nie maiałam czegoś takiego, bo księgozbiór wprowadzałam od początku, ale myślę że jeśli chcesz mieć zestawienie ubytków to należałoby w uproszczony sposób wprowadzić[/url]

Gość

czwartek 18 wrz 2008, 11:08

Ja jestem innego zdania.
Zanim wprowadzisz 12 tys. ksiązek minie sporo czasu, a wypożyczanie w Molu to sama przyjemność.

W moim przypadku wygląda to tak.
- wszystkie obowiązujące lektury mam wprowadzone
- wszystkie nowości wprowadzam na bieżąco
- cały czas kataloguję inne starsze ksiązki
- drugi rok wypożyczam przez MOL
Jeżeli uczeń wypożycza książkę, która nie jest jeszcze wprowadzona do bazy to odpisuję ISBN, lub wydawnictwo i datę i wprowadzam w danej chwili.
U mnie się to sprawdza! Zawsze wiem kto ma dany tytuł a także wykaz uczniów przetrzymujacych książki. Skontrum w tej chwili na pewno nie zrobie poprzez Mola ale chyba mi narazie ono nie grozi.
W bibliotece jestem sama i nie wiem, kiedy wprowadzę calość ksiągozbioru, tym bardziej, że oprócz pracy bibliotecznej mam i pedagogiczną (konkursy, projekty itp.)
Pozdrawiam
Jola

Kaniurka
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 20 sie 2006, 12:56

czwartek 18 wrz 2008, 11:47

Dziękuję za uwagi
Mam podobnie jak Jula. Wprowadzone lektury i nowości, podręczny. Ja też na bieżąco wprowadzam nowości-nie ma ich dużo,
Mam pytanie co z dfatą wprowadzania, jeżeli wprowadzam stara ksiązkę, która chce uczeń tak jak podała Jola. Moge ją na bieżąco wpisac ale z datą wpisania tego konkretnego dnia?
Kasia

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

czwartek 18 wrz 2008, 11:52

-z wypożyczaniem w MOL-u zrób tak jak radzi Jola,
- skontrum w molu możesz przeprowadzić dopiero gdy będziesz miała cały księgozbiór, z brakami czekaj do kolejnego skontrum,
- "Pani za zagubione książki pobierała inne, które wprowadzała do MOLA" - Czy zapisała nową w miejsce zagubionej? - pozostawić je możesz tylko w wypadku książki identycznej, jeśli nie musisz zmodyfikować opis, wybrakować te zagubione, a na przyjęte za zagubione sporządzić protokół i wpisać je z nowymi numerami,
-ważna jest data denominacji 01.01.1995 r., książki sprzed denominacji zapisz z jakąkolwiek datą,
-dobrze mieć ubytki zapisane w sposób uproszczony - najważniejsza jest tu cena
Beata

Kaniurka
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 20 sie 2006, 12:56

czwartek 18 wrz 2008, 12:12

Bato
Na szczęści nowe książki pobrane za zagubione wprowadzała od nowa z nowym numerem (były to zazwyczaj inne książki). Protokoły sporządzała. Pozostaje mi chyba tylko zubytkować te zagubione?
Kasia

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

czwartek 18 wrz 2008, 12:13

"Jeśli w księdze inwentarzowej nie mam daty wprowadzenia książki (stare zbiory) jaką datę podać do MOLA?"


Ja też tak miałam. Dla Mola ważne jest tylko czy wpisujesz datę sprzed denominacji czy po denominacji - czyli do 31.12.1994 i od 1.01.1995roku. Każda księga inwentarzowa (tradycyjna) musi mieć przynajmniej określony rok - więc jeżeli nie ma tej daty przy konkretnym egzemplarzu a księga inwentarzowa jest z powiedzmy 1992 roku to przyjmij sobie datę np. 01.02.1992 i już. Mol potraktuje to jako zbiór książek sprzed denominacji i odpowiednio ją zdenominuje.

:arrow: O komputeryzacji na forum było mnóstwo pisane - poszukaj! Jest tu wiele cennych rad - pisanych doświadczeniem. Ja wprowadziłam już cały księgozbiór, łącznie z ubytkami (ale bardzo nowatorską metodą) - ponieważ chcę żeby program wyliczał mi prawidłową wartość i ilość księgozbioru.

Wprowadzając na bieżąco zbiory, również wypożyczałam komputerowo - ponieważ jest to ułatwienie! Naprawdę!

Oczywiście jeżeli masz pytania - pisz! Tu na pewno znajdzie się ktoś kto odpowie! Powodzenia! :)

Swoją drogą nie źle ta pani namieszała ci w bibliotece :roll: ale nie martw się większość z nas przejęła takie biblioteki, a mnie nawet udało się już z tego bałaganu wyjść, potrzeba tylko czasu. :D
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

czwartek 18 wrz 2008, 12:16

Kaniurka pisze:Bato
Na szczęści nowe książki pobrane za zagubione wprowadzała od nowa z nowym numerem (były to zazwyczaj inne książki). Protokoły sporządzała. Pozostaje mi chyba tylko zubytkować te zagubione?
Kasia

DOKŁADNIE :)
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Kaniurka
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 20 sie 2006, 12:56

czwartek 18 wrz 2008, 12:19

dziewczyny jesteście wielkie
Wiedziałam że tutaj znajdę fachowe wsparcie, dziś mam mały luz to mogę pisac na forum. Właśnie wprowadziłąm do MOLa książki z Akcji Czas n Czytanie.
Ale to frajda wpisywać pachnące nowości.
Dziękuję wam. Zrobię z datą tak jak mówiął Kate i zabieram sie za wprowadanie starości.
Ukłony
Kasia :-)

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

piątek 19 wrz 2008, 08:28

Kaniurka! Od tego tu jesteśmy! :mrgreen: Tak trzymaj :P
Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

anetta
Posty: 47
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 22:27

wtorek 30 wrz 2008, 21:18

Właśnie zaczęłam pracę z molem i mam pytanie. Czy po wprowadzeniu książki i zapisaniu w molu można coś zmienić? np. datę wprowadzenia, autora itd. Czy po prostu trzeba uważać, aby się nie pomylić ?

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

wtorek 30 wrz 2008, 21:27

Oczywiście, ze da.Problem jest tylko z ubytkami. :D

halszka31
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 19 lip 2007, 08:24

wtorek 30 wrz 2008, 21:29

anetta
Człowiek istotą omylną jest :lol:
Dlatego mamy opcję "modyfikuj" lub "usuń"- i w to miejsce prawidlowy wpis.
Pozdrawiam
halszka

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 205 gości