koko2003

archiwizacja w molu

środa 29 paź 2008, 10:07

witam serdecznie wszystkich, którzy tutaj zaglądają...
proszę o pomoc w związku z moimi wątpliwościami....
Pacując na codzień z molem wykonuję codzienną archiwizację,
archiwizacja ta powstaje w postaci plików na dysku D ......chodzi mi o to, czy przenosząc raz w tygodniu pliki na nościk (pendrive) można zapisać tylko ostatnio utworzony plik....(ten najnowszy)......czy ten plik zawiera wszystkie dane...i czy te pozostałe wcześniejsze pliki mogę usuwać z komputera ( bez zapisania na nośniku)..
Proszę mi wybaczyć ale moja wiedza na temat informatyki jest bardzo znikoma..pozdrawiam

beaa
Posty: 164
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 13:28

środa 29 paź 2008, 10:46

Można kopiować tylko ostatni, ale ze względów bezpieczeństawa danych lepiej zgrywać kilka.
beaa

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

środa 29 paź 2008, 13:48

Ostatnia archiwizacja jest najbardziej aktualna i zawiera wszystko co trzeba, dlatego trzeba archiwizować codziennie i kopiowac na płytę lub pendrive.

Marcin
Posty: 21
Rejestracja: środa 13 lut 2008, 13:40

wtorek 04 lis 2008, 12:15

Witam!

Nie znalazłem innego podobnego wątku więc opisze swoją sytuację tutaj. Mam nadzieje że znajdzie się pomocna dłoń.

W zeszłym roku szkolnym zacząłem pracę z programem MOL. Sukcesywnie wpisywałem sobie kolejne pozycje. Co jakiś czas archiwizowałem dane żeby nic nie stracić. Przez wakacje zmnieniono mi komputer i od nowa wgrano MOLa (tego samego). Pliki z archiwizacji mam ale nie chcą się one importować na ten nowy komputer. Wyskakuje komunikat "Nieprawidłowy format danych". Wychodzi na to że moja zeszłoroczna praca poszła na marne i muszę wszystko zaczynac od początku.

Jest wyjście z tej sytuacji?

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

wtorek 04 lis 2008, 12:34

Aby odtworzyć bazę danych musisz: podstawić plik z ostatnią archiwizacją (rozszerzenie bkc) do folderu Arch w katalogu: Vulcan/Mol Optivum, potem w programie zaznaczyć: zezwól na odtwarzanie danych----> w Inne/Ustawienia/Archiwizacja. Następnie ----> Inne/ Archiwizacja/Odtwarzanie danych ...postępujesz wg. komunikatów: szybka archiwizacja - aż do następnego okna gdzie wybierasz swój plik z okna i wciskasz dalej.

Spróbuj tak :)
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Marcin
Posty: 21
Rejestracja: środa 13 lut 2008, 13:40

wtorek 04 lis 2008, 13:58

:D Dziękuje serdecznie! Jest wszystko.
Pozdrawiam


P.S. Przy okazji zapytam o Państwa "wydajność" Ile książek jesteście wstanie wpisać do MOLa przez miesiąc wykonując jeszcze inne zadania bibliotekarza? Chcę sprawdzić czy sie lenię czy może jednak nie :wink:

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

wtorek 04 lis 2008, 14:27

Ja mogę podać normę dzienną :D Są takie dni, że i 150 na dzień (bardzo rzadko) a są takie, że tylko 20 :? Bywa i tak, że ani jednej, bo nie mam czasu :(

Ja jestem w tej komfortowej już sytuacji, że całość księgozbioru (będąca na stanie biblioteki) mam wprowadzoną. Pozostają mi książki przejęte z biblioteki byłej kopalni, które traktuję jak dary. Więc nie ma pośpiechu :D
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Marcin
Posty: 21
Rejestracja: środa 13 lut 2008, 13:40

wtorek 04 lis 2008, 14:38

No to jeszcze ostatnie pytanie.

Ufa Pani księgom inwentarzowym i przy ich pomocy wpisuje do MOLa czy każdą książkę bierze Pani z półki i w ten sposób inwentaryzuje? Ja powiem szczerze, że do 150 dzienie to nie mam żadnych szans dojść :(

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

wtorek 04 lis 2008, 18:30

U mnie podobnie jak u Kate lektur to można i 150, ale pop-naukowych to znacznie mniej. Wszystko tez zalezy co mam na głowie do zrobienia np '"na wczoraj". Ja miałam dobrze prowadzone księgi trochę gorzej te z lat 40 tych i 50 tych, ale wprowadzałam wg ksiąg

Jola12

archiwizacja w molu

wtorek 04 lis 2008, 18:47

Do 150 egz. na dzień to mi daleko :oops:.
W sprzyjające dni wprowadzam około 30 egz. (pojedyncze tytuły) z pełnym opisem bibliograficznym. Zawsze największy problem mam z hasłami przedmiotowymi, na nich tracę najwięcej czasu.
Pozdrawiam Jola

Betinka
Posty: 81
Rejestracja: środa 31 maja 2006, 19:06

środa 05 lis 2008, 18:01

Jolu. Radzę korzystać z karo: http://karo.umk.pl/Karo/. Tam znajdziesz gotowe hasła. Jeżeli nie ma jakiejś książki w Bibliotece Narodowej tam będzie na 99%. Trzeba przyspieszać komputeryzację jak się da!
Pozdrawiam!

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

piątek 07 lis 2008, 09:40

Marcin pisze:No to jeszcze ostatnie pytanie.

Ufa Pani księgom inwentarzowym i przy ich pomocy wpisuje do MOLa czy każdą książkę bierze Pani z półki i w ten sposób inwentaryzuje? Ja powiem szczerze, że do 150 dzienie to nie mam żadnych szans dojść :(
Marcin przede wszystkim pobieram opisy z bazy danych Biblioteki Narodowej i wtedy dojedziesz do 150 bo idzie szybko, ale tak jak mówię - jeżeli tak robię to tylko w te dni kiedy nie robię nic innego a to się rzadko zdarza :) Więc spokojnie masz szansę!!! Po miesiącu dojdziesz do takiej wprawy, że ho ho !!! :D

Powodzenia!
A ja nie jestem żadna "Pani" tylko Kate :wink: :D
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

piątek 07 lis 2008, 09:44

A propo zaufania do ksiąg: to nie ufam im wogóle, bo mam tak pokreślone księgi, że przypominają rysunki mojej 6 letniej córci! :D Zatem oprócz zerkania do księgi - brałam książkę do ręki. Zanim jednak zaczęłam wprowadzać książki do Mola to zrobiłam następujące rzeczy:

1. Skontrum!
2. Bardzo konsekwentną SELEKCJĘ zbiorów.
3. Potem te książki wycofałam (protokoły itd.)
4. Zabrałam się za wpisywanie zbiorów do Mola, który po wpisaniu całości wyliczył mi wartość i ilość księgozbioru - zrobiłam korektę (bo nie zgadzało się to z księgami-dlatego im nie ufam) - korekte zaniosłam do księgowości i podpisał ją też dyrektor. I już. :)

Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Dorota79 i 109 gości