WojtekNie
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 24 kwie 2006, 11:08
Kontakt: Strona WWW

Użytkowanie programów edukacyjnych dołączonych do czasopism

poniedziałek 24 kwie 2006, 11:13

Dzień Dobry
Od kilku lat do mojej biblioteki przychodzą czasopisma z dołączonymi do nich cd-romami na których jest kilka fajnych programów edukacyjnych. Na jakich zasadach można instalować je na komputerach w bibliotece? Czy te płytki można wypożyczać do użytku domowego użytkownikom biblioteki? Jaka regulacja prawna dotyczy tych zagadnień. Pozdrowienia dla Wszystkich
Wojtek

Tara
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 17:54
Kontakt: Strona WWW

wtorek 25 kwie 2006, 18:05

Witam !

Podaję Ci źródło prawne - to jest Ustawa o prawie autorskim (Dz. U. Nr 80 z 200 r. poz. 904, Dz. U. z 2002 r. nr 197 poz. 1662 oraz Dz. U. z 2004 r. nr 91 poz. 869). Art. 28 tej ustawy zezwala szkołom na nieodpłatne udostepnianie egzemplarzy utworów rozpowszechnianych (np. nut, książek z biblioteki, płyt), które posiada w swoich zbiorach. Szkoła może też powielić egzemlarz utworu ze swoich zbiorów dla ich uzupełnienia, zachowania lub lub ochrony własnych zbiorów>

Mówiąc po ludzku, na kursie Opiekuna Centrum Multimedialnego interpretowano w ten sposób, że jeżeli szkoła ma prenumeratę czasopisma, do którego jest płyta, to może ją pozyczać, może zrobic jej kopię, żeby nie wypozyczać oryginału. To samo dotyczy płyt, programow multimedialnych, itp.

Pozdrawiam
Tara

WojtekNie
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 24 kwie 2006, 11:08
Kontakt: Strona WWW

środa 26 kwie 2006, 09:21

Witam
Dzięki za dotychczasowe namiary na przepisy prawne, ale dalej mam wątpliwości czy program pochodzący z płyty dołączonej do czasopisma mam prawo zainstalować na 4 stanowiskach w SCI. Pozdrawiam
Wojtek

Tara
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 17:54
Kontakt: Strona WWW

czwartek 27 kwie 2006, 21:09

Wydaje mi się, że na czterech stanowiskach na pewno nie, w szkole jednoczesnie może korzystać jeden uczeń. Tak mi się wydaje. Czasami na płytach jest adnotacja, że płyta jest przeznaczona dla celów edukacyjnych i może być wykorzystywana na wielu komputerach

Pozdrawiam
Tara

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 102 gości