Berenika
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 01 mar 2007, 10:48

Kody kreskowe MOL

wtorek 06 sty 2009, 13:35

Księgozbiór naszej biblioteki jest już opracowany w programie MOL. Mamy komputerowe katalogi. Otrzymałyśmy dopiero teraz kody kreskowe, gdyż będziemy udostępniać zbiory komputerowo. Zastanawiamy się, w jaki sposób zrobić to najprościej. Czy nadawać kody na bieżąco nowościom, lekturom, innym najczęściej czytanym książkom? Chronologii chyba nie uda się zachować? Kody będziemy naklejać pod pieczątką z numerem inwentarzowym książki. Jesteśmy ciekawe jak to jest robione w innych szkołach.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

wtorek 06 sty 2009, 14:19

Naklejam na okładce z przodu książki u dołu, zaczęłam od książek najczęściej wypożyczanych.

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

wtorek 06 sty 2009, 14:57

Ja naklejam z tyłu książki (góra) przy grzbiecie, tam też wcześniej naklejałam wydrukowane numery inwentarzowe - warunek jest tylko jeden - książki muszą być oprawione folią, bo inaczej kod szybko się zniszczy. W ten sposób szybciej się wypożycza, bo nie trzeba otwierać każdej książki (a i potem przy skontrum sczytywanie kodów będzie szybsze).
Ja zaczęłam od najczęściej wypożyczanych i lektur i jestem w trakcie - trochę to żmudne, ale opłaca się. Po za tym robi wrażenie na uczniach :lol:
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Agata1979

wtorek 06 sty 2009, 17:12

Ja też naklejam z tyłu (u dołu), polecam - to przyspiesza wypożyczanie. Mam obłożone w folię jakieś 20% księgozbioru i jak na razie kody się nie niszczą. A nawet jak się zniszczą to zawsze można nakleić nowy.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

środa 07 sty 2009, 09:46

U mnie książki obłożone w folię stanowią ok.30 % , natomiast pozostałe są bez lub jeszcze w szarym papierze. Teraz, kiedy naklejam kody wyrzucam ten szary papier i zostawiam bez folii, ponieważ koszt okładki na niektórych książkach ( stare lektury) byłby wyższy niż wartość książki. Obecne kody nie są już drukowane na zwykłym papierze tylko na takim foliowanym, stad też i trwałość ich jest zdecydowanie większa, a cena kodów nie jest aż tak duża, więc jak już wspomniała Agata w razie czego można nakleić nowy.

Zielona
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 13:28

środa 07 sty 2009, 11:16

Ja przyklejam kody na karcie tytułowej, u doły strony. Co prawda wypożyczanie czy zwrot trwa dłużej, przy okazji zaglądam do książki, widzę, czy nie pojawiły się nowe zniszczenia, strony nie są pomięte, zalane itp., czy uczeń nie zostawił w niej swoich notatek czy karty bibliotecznej (co często się zdarza).

ponczek
Posty: 84
Rejestracja: środa 26 wrz 2007, 12:42

czwartek 08 sty 2009, 00:23

Pytanie mam odnośnie kart bibliotecznych czytelnika.
Potrzebne są bardzo, czy też można się bez nich obejść?

R.Knurowski
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 14:38

czwartek 08 sty 2009, 11:35

W naszej bibliotece przyklejamy kody kreskowe na stronie z pieczątką u góry, gdyż (podobnie jak twierdzi Zielona) widać przy okazji w jakim mniej więcej jest stanie oddawana książka i czy czegoś w niej nie pozostawiono.
A co do ostatniego pytania, to karty biblioteczne BARDZO, ale to BARDZO ułatwiają i przyspieszają wypożyczanie. Oczywiście można się bez nich obejść, ale wówczas trzeba ręcznie wyszukiwać uczniów, wpisując ich nazwiska (lub kilka pierwszych liter), co BARDZO spowalnia wypożyczanie
Pozdrawiam
Rysiek

curie
Posty: 2
Rejestracja: środa 19 kwie 2006, 12:29

czwartek 08 sty 2009, 13:32

Proszę o radę.
Chcę zacząć naklejać kody kreskowe na zbiory i nie wiem czy muszę też oprócz kodów zakupić też czytnik. Czy przy pomocy czytnika można nanosić numery kodów w MOlu, czy trzeba wpisywać je ręcznie osobno dla każdej jednostki inwentarzowej?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

czwartek 08 sty 2009, 14:37

Dobrze byłoby mieć czytnik, ponieważ przy naklejaniu kodów można czytnikiem zczytać kod dla odpowiedniej książki.

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

czwartek 08 sty 2009, 14:44

Nie martw się! Oczywiście kody wprowadzamy do Mola za pomocą czytnika :) Opcja: Gromadzenie/Kody kreskowe - potem wyszukujesz odpowiedniego numeru inwentarzowego i.... bippp! czytnikiem odczytujesz kod, który pojawia się w odpowiednim okienku i jest przyporządkowany do książki.
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

czwartek 08 sty 2009, 14:47

Maria pisze:Obecne kody nie są już drukowane na zwykłym papierze tylko na takim foliowanym, stad też i trwałość ich jest zdecydowanie większa, a cena kodów nie jest aż tak duża, więc jak już wspomniała Agata w razie czego można nakleić nowy.
Właśnie się zastanawiałam czy obkładać każdą książkę z powodu tego kodu? Ale skoro twierdzisz, że się nie niszczą to już jestem spokojna. Martwię się tylko czy uczniowie się nie pokuszą żeby go odkleić :roll:
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

czwartek 08 sty 2009, 15:46

Tez się zastanawiałam czy np nie naklejać foli samoprzylepnej na sam kod, ale stwierdziłam, że to będzie droższe niż naklejenie nowego kodu.
A co do odklejania, bardzo trudno i zawsze uszkodzi się okładka, tylko z folii ewentualnie da się, ale nie jest to takie proste. U mnie uczniowie nie odklejają ( LO)

wolumin

czwartek 29 sty 2009, 19:24

ponczek pisze:Pytanie mam odnośnie kart bibliotecznych czytelnika.
Potrzebne są bardzo, czy też można się bez nich obejść?
Nasi uczniowie (gimnazjum) mają karty czytelnika. Zorganizowałyśmy konkurs na wzór karty, mamy projekt stworzony przez ucznia, opatrzyłyśmy karty kodami dla ucznia, potem są foliowane. Super sprawa, polecam. Można połączyć kartę z identyfikatorem ucznia, wiadomo z kim mamy do czynienia w bibliotece:) Pozdrawiam

johnyem
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 01 cze 2009, 10:17

czwartek 12 maja 2011, 18:18

Witam
Odgrzebuję temat bo staję przed tym samym dylematem, gdzie naklejać kody. I jestem ciekaw jak przyjęte przez Was sposoby zweryfikował czas.
Pozdrawiam

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Juliusz Wasilewski i 66 gości