Gość

księga ubytków

czwartek 05 paź 2006, 20:52

Mam pytanie do forumowiczów. W tym roku szkolnym przejęłam biblioteke szkolną. Nie byla w niej prowadzona ksiega ubytków, nie ma tez żadnych protokołów ubytków, mimo że ksiązki były ubytkowane, ponieważ były wykreslane z księgi inwentarzowej.Posiadam tylko protokoly ubytków z ubiegłego roku szkolnego. Trudno jest mi ustalic w związku z tym ilośc rzeczywistą woluminów. Czy mam na podstawie wykreslonych woluminów zliczyć ubytki i prowadzić księge ubytków od tego roku szkolnego, czy wpisywać wszystkie wykreslone książki?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

piątek 06 paź 2006, 11:49

Sadze, że nie ma sensu wypisywanie ubytków i zakładanie księgi od nowa. Skoro w ub. roku była to nalezy ja kontynuować. Natomiast aby ustalić rzeczywistą ilośc woluminów - trzeba przeprowadzić skontrum.

Betinka
Posty: 81
Rejestracja: środa 31 maja 2006, 19:06

piątek 06 paź 2006, 17:33

Księgę ubytków trzeba założyć. Jeżeli są protokoły z ubiegłego roku powinny być na nich numery ubytków. Wtedy tylko dodaje się następne pozycje. Jeżeli nie ma numeru ubytku to może od ostatniego numeru w księdze inwentarzowej odjąć faktyczny stan księgozbioru - u mnie ustalamy go dwa razy do roku z księgową i wtedy wyjdzie ilość ubytków. Oczywiście przy przejęciu biblioteki powinno być przeprowadzone skontrum, wtedy wszystko wyjdzie czarno na białym.
Pozdrawiam

antykwa
Posty: 93
Rejestracja: piątek 20 paź 2006, 13:50

piątek 20 paź 2006, 22:22

Samo skontrum wykże strasznie dużo braków względnych, które będa "wisieć" do nastepnego skontrum. Ja bym po prostu "odtworzyła" stary protokół /traktując jako nowy/wpisujac do niego po kolei wszystkie wykreslone ksiażki z inwentarza. Trzeba tylko pamietać o denominacji /początek 1995 r/, czyli muszą być dwa protokoły ubytków. Sprzed i po denominacji, bo na tym pierwszym po podliczeniu całej wartości ubytków trzeba ją zdenominowac (o cztery miejsca w lewo przesunąc przecinek). Chyba że u księgowej są wszsytkie potrzebne dokumenty, do wystarczyłoby jedynie założyć rejestr ubytków.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 376 gości