kejti
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 19 mar 2009, 11:24

Pytanie w związku z zakupem nowosci do biblioteki

czwartek 19 mar 2009, 11:30

Witam wszystkich!!!Mam pytanie w związku z zakupem nowości do biblioteki w szkole średniej.Zdania są podzielone w tej sprawie, proszę o pomoc specjalistów:co jest poczytne w szkole średniej?czym można zainteresować młodzież w tym wieku?i czy np. ksiązki, które zdobyły nagrodę w kategorii Literackiej Nagrody Nice 2008 są odpowiednią literaturą?z góry dziękuję za pomoc... :)

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

czwartek 19 mar 2009, 11:40

Książki pretendujące do nagrody Nike aczkolwiek wartościowe nie są literaturą popularną. Należą do gatunku nazwałabym ambitnych, bardzo przydatne dla licealistów zdających maturę rozszerzoną z języka polskiego. Jeżeli o taką literaturę ci chodzi to polecam.
Zajrzyj na portal księgarski: http://ksiazka.net.pl/,
Beata

Mysior

czwartek 19 mar 2009, 12:06

Autorzy "poczytni" u mnie (technikum):

- dziewczyny: Terakowska, Budzyńska (seria "Ala Makota"), Fox, Siesicka, Chmielewska, E. E. Schmitt, N. Sparks, książki o narkomanach ("Pamiętnik narkomanki", "My, dzieci z dworca Zoo"), książki o tematyce "z życia wziętej" ("Spalona żywcem", "Kwiat pustyni" itp.)
- panowie: Pilipiuk, Pilipiuk, Pilipiuk :), Ćwiek, Sapkowski... - zdecydowanie fantastyka, poza tym książki o tematyce piłkarskiej

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam :)

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

czwartek 19 mar 2009, 12:08

U mnie chęć do czytania czegoś spoza lektur zdecydowanie spada, ale są i tacy, którzy systematycznie i dużo czytają najchętniej: Coelho, Gaarder, Fox, Ostrowicką, Hassenmüller, Rosiek. Ostatni hit to oczywiście Meyer czyli Zmierzch i kontynuacja. Generalnie tematyka filozoficzno-egzystencjonalna, problemy rówieśników, czasami poezja, Zdarzają się też czytelnicy, którzy pytają o Kapuścińskiego, Suskinda, Marqueza, Eco, Łysiaka, Masłowską.

kejti
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 19 mar 2009, 11:24

Podziekowania

czwartek 19 mar 2009, 12:12

dziękuję serdecznie wszytskim super forum bedę od dziś częstym bywalcem

Badas
Posty: 316
Rejestracja: środa 17 maja 2006, 11:11
Kontakt: Strona WWW

czwartek 19 mar 2009, 13:35

Ja dokonywałam zakupu w ubiegłym tygodniu dla mojej młodzieży.
I tak na podstawie ankiet i wywiadów zakupiła książki:
Ewy Nowak, Cobena. Erica Emmanuela Schmitta, Lurlene McDaniel, Coelho, Terakowskiej. Polecam :D

Nina
Posty: 2
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 11:06
Kontakt: Strona WWW

czwartek 19 mar 2009, 15:44

Jeśli chodzi o fantastykę, przewodnikiem mogą być strony Nagrody im. Janusza A. Zajdla:

http://zajdel.fandom.art.pl/laureaci.html
http://zajdel.fandom.art.pl/nominacje_200x.html

Nagroda jest o tyle ciekawa, że jest przyznawana przez fanów fantastyki (głównie młodzież) na corocznym największym ogólnopolskim konwencie Polcon. Zwycięskie utwory nie są więc manifestacją gustów i przekonań jakichś szacownych gremiów Które Wiedzą Lepiej, ale wyrazem gustów czytelniczych.

Pozdrawiam, Nina

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

czwartek 19 mar 2009, 19:17

Zapomniałam o fantastyce, też jest małe grono wielbicieli, pytają o Zajdla, Sapkowskiego,Kossakowską

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

czwartek 19 mar 2009, 23:24

U mnie popularnością się cieszy jeszcze cała seria Nasza Biblioteka z Ossolineum

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

wtorek 26 sty 2010, 13:20

Dużą popularnością cieszą się u mnie ostatnio w bibliotece książki o tematyce związanej z II wojną światową. Mam tylko 5 tytułów, ale ciągle wypożyczone ( "Walizka Hany", "Kamienie na szaniec", "Dzienniki Anny Frank", "Złodziejka książek" i "Wspomnienia wojenne" - Lanckorońskiej). Bardzo mnie to cieszy, że ten temat powraca (na świetlicy maluchy ostatnio bawiły się w 4 pancernych :wink:).
Czy możecie polecić mi coś jeszcze z tej dziedziny, pisane dość przyswajalnym językiem dla dzieci i młodzieży?

Tara
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 17:54
Kontakt: Strona WWW

wtorek 26 sty 2010, 23:22

Polecam książki dla młodzieży Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk - bardzo chwalone u mnie przez dziewczyny, idzie też fantastyka - ostatnio renesans przeżywa Sapkowski i Pratchett - seria "Świat dysku". Świetna książka "Lekcja tańca" - Katarzyny Krenz. Czytają też książki Marcina Ciszewskiego - "www1939.com.pl " i www19444.waw.pl". U mnie tez popularne są książki opowiadające o Holocauście - dwie świetne nowości - Edelmana - "I była miłość w gettcie" i Adiny Szwjgier-Blady "I nic więcej nie pamiętam". Ciągle też jeszcze Coehlo i pojedyncze "perełki" - Lem Eco, Nabokowv.
Tara

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

środa 27 sty 2010, 09:56

Dziękuję Tara. Już wciągnęłam Twoje propozycje na listę planowanych zakupów. Książkę Ciszewskiego mam, bardzo przypadła do gustu nauczycielom :D

Elka75
Posty: 5
Rejestracja: piątek 08 sty 2010, 09:30
Kontakt: Strona WWW

środa 27 sty 2010, 10:56

Witam.
Jeśli chodzi o najbardziej poczytne książki wśród uczniów szkoły ponadgimnazjalnej to polecam przede wszystkim książki dotyczące narkomanii (Onichimowska, Burgess, Rosiek) - bardzo wielu uczniów czyta u nas książki wymienionych autorów. Oprócz tego dużą poczytnością cieszą się u nas książki E. Nowak, M. Szwaja, J. Frey, H. Hassenmuller, K. Siesickiej, D. Terakowskiej. Uczennice pożyczają też literaturę poruszające temat anoreksji czy bulimii np. "Dziennik bulimiczki".
Jeśli chodzi o chłopców to generalnie czytają fantastykę.
Pozdrawiam Elka.

IwonaS

wtorek 02 lut 2010, 10:41

Poczwarka D.Terakowska oraz jej Tam gdzie spadają Anioły
Chuda J. Fathallah
Oskar i pani Róża E.E. Schmitt
Hera moja miłość A.Onichimowska
W ciemności J.Frey
My, dzieci z dworca zoo

pozdrawaiam

iwonKa
Posty: 84
Rejestracja: czwartek 20 gru 2007, 11:16

środa 03 lut 2010, 12:56

A co polecicie do biblioteki sz. podstawowej (dla kl. 5-6)?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 140 gości