dankat
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 11:29

płyty CD jako dodatek do książek

wtorek 25 kwie 2006, 11:35

Witajcie ! Mam problem z płytkami CD dołączonymi do książek. Co mam z nimi zrobić? inwentaryzować, wyceniać dodatkowo, nadawać im numer inwentarzowy inny niż mam książka? I czy wreszcie podnoszą one wartość zbiorów biblioteki czy nie? Nie mam dodatkowego wpływu są one takie "mimo chodem", a niektóre się przydają. Proszę o pomoc, może jakieś wskazówki gdzie są przepisy dotyczące tego prblemu. Serdecznie pozdrawiam
dankat

Gość

wtorek 25 kwie 2006, 12:56

Witam!
Przepisu nie spotkałam, ale z księgową ustaliłam, że CD tzw dodatki do gazet i czasopism wyceniam - 5 zł/ płytka , doliczam do wartości ksiegozbioru i traktuje jako dar. Opracowuje jako dok. elektroniczne - nadaje nr inwentarz.i wpisuję w księdze zbiorów specjalnych( mam taką do wszystkich elektronicznych, filmów i dźwiękowych. CD dołączane do książek traktuję jako dok. towarzyszący i wpisuje cenę z rachunku( książka +CD ROM).

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

wtorek 25 kwie 2006, 12:59

Przepraszam, zapomniałam sie zalogować :)

danazk

ja zaś innaczej

wtorek 25 kwie 2006, 13:21

otóż jeśli książka + cd kosztuje np 25,50, to tę kwotę rozbijam wyceniając płytę na 1 zł i o tyle pomniejszam wartość ksiązki. Moja koleżanka z podobnej biblioteki tak robi, po ustaleniu z ksiągową. Dzięki temu nie muszę sporządzać kolejnej listy darów.
Faktycznie brak przepisu i brak jednoznacznego postępowania w tej sprawie nieco utrudnia nam życie.
Pozdrawiam

dankat
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 11:29

środa 26 kwie 2006, 10:03

Dzięki za rady. Mario, czy inwentaryzując płyty wpisujesz wartość książki i płyty i inwentaryzując książki wpisujesz tą samą wartość ? Tak zrozumiałam, ale czy to nie podnosi sztucznie wartości zbiorów? Przecież to się dubluje i nie zgadza się z wartością rachunku. :( Proszę wytłumacz mi to jeszcze raz, bo dzisiaj mnie coś muli :cry:
dankat

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

środa 26 kwie 2006, 11:53

Jeżeli dołączona płyta jest uzupełnieniem książki to wpisuję tylko książkę i jako dok. towarzyszący płytę, cenę płytki( na rachunku jest osobno) doliczm do ceny książki( w uwagach można dopisać : cena zawiera cenę płyty CD), a na płycie piszę plus podręcznik i jego nr inwetarzowy).
Jeżeli płyta jest kopią książki ( np. słowniki) to opracowuje je osobno jako dwa odrębne dokumenty, zapisane w odrębnych księgach ze swoimi wartościami.
Tylko płytki dołączane do czasopism i gazet wyceniam i jako dar wpisuje do inwentarza.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to pisz :)

dankat
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 11:29

środa 26 kwie 2006, 12:36

Mam słowniki pol-niem z płytą w prezencie :) i nie mają one osobnej ceny. Nie mogę przecież wpisać tej samej ceny w dwie księgi :(
dankat

Gość

środa 26 kwie 2006, 13:04

Rozumiem, że płyty sa kopią słowników i dostałas takie komplety w prezencie.
Jeżeli chcesz to potraktować jako komplet to wyceniasz słownik z płytą jako komplet i taką cenę wpisujesz, opracowujesz i inwentaryzujesz razem.
Ewentualnie przyjmujesz osobno jako słownik i słownik na CD, każde wyceniasz i zapisujesz osobno.
Możesz oczywiście wycenić komisyjnie, ja to robię sama.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

środa 26 kwie 2006, 13:06

Znów zapomnialam o logowaniu - przepraszam :oops:

dankat
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 11:29

środa 26 kwie 2006, 13:50

Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc . Nareszcie mi się rozjasniło w głowie. jedynym usprawiedliwieniem jest okropne zimno panujące w mojej bibliotece, gsdy na dworze jest tak wiosennie. Serdecznie pozdrawiam
dankat

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 128 gości