Gość

dokument filmowy czy elektroniczny

poniedziałek 09 paź 2006, 09:11

Witam. Mam problem z opracowaniem filmów. Teoretycznie sprawa jest prosta. "Przedwiośnie" na kasecie to dokument filmowy, a jeżeli na płycie DVD? Opracowujecie konsekwentnie jako dokument elektroniczny (zgodnie z sugestiami podręcznika użytkownika programu MOL)? Chętnie bym film fabularny na płycie dołączyła do innych dokumentów filmowych (uczniowie przeglądają sobie filmy w katalogu poprzez opcję Dokumenty filmowe). Ale co dalej, mam osobno księgę inwentarzową z dokumentami wideo, a osobno z dokumentami elektronicznymi. Czy istnieje norma rozstrzygająca, że o sposobie opracowania dokumentu decyduje nośnik a nie treść?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 09 paź 2006, 10:02

Tez mnie nurtuje ten problem. Do czasu przeczytania instrukcji MOL-a byłam przekonana, że liczy się wartość merytoryczna a nie forma. Niestety nie znam przepisów regulujących ten problem :(

Buba
Posty: 90
Rejestracja: sobota 30 wrz 2006, 15:46

filmowe czy elektroniczne

wtorek 17 paź 2006, 12:59

Norma dla opracowania dokumentów elektronicznych jest przywołana w podręczniku Mol-a. Są biblioteki. które filmy na dvd traktują jako filmy (zob. WiMBP w Gdańsku). Proponuje też zaglądać do poradnika dla bibliotekarzy na stronie Vulcan-a. Buba

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

wtorek 17 paź 2006, 17:38

Problem w tym, że norma opisu dokumentów elektronicznych powstała w czasach kiedy filmy nie były na nośnikach DVD, a biblioteki publiczne i naukowe ( nie tylko w Gdańsku) filmy na DVD traktują jako film a nie dok. elektroniczny.

Gość

Dokument filmowy czy elektroniczny

poniedziałek 23 paź 2006, 14:29

Postanowiłam, że zdecyduje praktyka. Skoro mam "Przedwiośnie" na kasecie i płycie DVD, uważam, że uczeń szukujący dokumentu filmowego powinien w pierwszej kolejności uzyskać informację czy film jest w zbiorach biblioteki, a nośnik pozostaje sprawą drugoplanową. Dziękuję za głosy w dyskusji.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 23 paź 2006, 19:06

Własnie dzis otrzymałam "Wesele" na DVD z serii Lektury Gazety Wyborczej i postanowiłam, że opracuję to jako film a jako dok. towarzyszący zrobię + książka. Uważam podobnie jak Gość, że jeżeli ktos bedzie szukał filmów to musi je znaleźć w dok. filmowych, choc trochę mnie zbijają z tropu filmy VCD, które wcześniej zrobiłam jako dok.elektroniczne, ale to dlatego, że były podane wymagania PC-ta a na końcu dodane, że może byc odtwarzany na stacjonarnych odtwarzaczach DVD. :?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 339 gości