Książniczka
Posty: 277
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 10:25

sobota 12 wrz 2009, 17:43

A może warto uściślić w regulaminie czytelni, że może przebywać w niej jednorazowo tylu uczniów, ile jest miejsc siedzących plus miejsca przy komputerach?Przecież, aby czytelnia spełniała swe zadania, musi panować w niej jakiś porządek,ład, a nie tabuny łążących po lokalu uczniów, których w takich warunkach nie sposób ani usadzić, ani niczym zająć i którzy ewidentnie przeszkadzają sobie nawzajem?Miałam kiedyś taką sytuację, że w ramach tzw. nagłego zastępstwa dyrektorka przyprowadziła do biblioteki aż dwie klasy i wówczas przyjęcia tej drugiej po prostu odmówiłam - 28 uczniów z tej pierwszej siedziało i tak po dwoje na jednym krześle, a część wprost na podłodze!
"Śmiejmy się, bo życie jest śmiechu warte !"...

Gość

sobota 12 wrz 2009, 19:55

minimum 7 osób

Gość

sobota 12 wrz 2009, 19:57

minimum 7 osób ab zorganizowac etykę

anetta
Posty: 47
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 22:27

Re: Religia - etyka - biblioteka?

środa 11 lut 2015, 11:28

Witam wszystkich,
proszę o poradę- co u was robią uczniowie, którzy zamiast na religię chodzą do biblioteki?
Do tej pory uczniowie ci: czytali książki i czasopisma, odrabiali lekcje, uczyli się do klasówek i kartkówek, grali w gry planszowe, rozwiązywali krzyżówki, przeglądali albumy popularnonaukowe.
Czyżby to mało? Pracuję w gimnazjum.

Wracając do pytania- Co jeszcze można zaproponować?
Ostatnio zmieniony środa 30 wrz 2015, 15:27 przez anetta, łącznie zmieniany 1 raz.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Religia - etyka - biblioteka?

środa 11 lut 2015, 19:09

Anetta, włącz na cały regulator Radio Maryja 8)

Beata8
Posty: 258
Rejestracja: piątek 15 sie 2014, 18:33

Re: Religia - etyka - biblioteka?

środa 11 lut 2015, 21:26

fiori
:lol:

M.W
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 09:41

Re: Religia - etyka - biblioteka?

środa 26 maja 2021, 08:00

Chętnie pociągnę ten wątek, który jest dla mnie frustrujący. U mnie w Liceum oczywiście nie ma obowiązku uczęszczania na religię, czy etykę, to też wszyscy "innowiercy" jak sami zwykli o sobie mówić, przesiadują u nas w bibliotece. Nie byłoby to kłopotliwe, gdyby nie fakt, że nie jest to 5-7 osób, a 20+. Czy u Was jest ten sam problem? Trochę chora sytuacja, że uczniowie mają organizowaną religię dla 7 osób, a u mnie siedzi reszta klasy. Nie wspomnę już o tym, że w tym samym czasie często odbywają się trzy różne lekcje religii (po max 10 osób każda), a cała reszta pozostaje pod moją opieką i wtedy całą tą zgraję muszę zabierać na aulę, bo nie ma możliwości, aby zmieścili się w bibliotece. Nie jestem w stanie pojąć jak Katecheta może otrzymywać wynagrodzenie za prowadzenie lekcji z paroma osobami, ja tymczasem robiąc za świetlicę w tym samym czasie nie otrzymuję za to żadnego wynagrodzenia za to, już nie mówiąc o tym, iż nie jestem w stanie wykonywać swoich obowiązków bibliotecznych przy takiej grupie młodzieży :( Wspomnę, iż Panie w świetlicy mają mniejszy wymiar godzin od nauczycieli bibliotekarzy, a i to oczywiście nie zostało mi zaproponowane. Dziennie na 6h mojej pracy mam średnio 5h opiek nad młodzieżą. Czy u Was ten występuje taki proceder?

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Religia - etyka - biblioteka?

środa 26 maja 2021, 10:08

Trudno mi napisać coś konstruktywnego...
Jedna godzina dziennie stałej przydzielonej opieki jest do przyjęcia. Ale 5 lekcji na 6 godzin pracy??? To naprawdę frustrujące :cry:
W końcoworocznym podsumowaniu pracy biblioteki wpisałabym drukowanymi, na czerwono + bold, ile łącznie było takich godzin i że w związku z tym nie można było wykonywać statutowych i regulaminowych zadań, za które pobieramy wynagrodzenie.
Może da to dyrekcji do myślenia, chociaż jestem tu, niestety, sceptykiem...

M.W
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 05 mar 2020, 09:41

Re: Religia - etyka - biblioteka?

środa 26 maja 2021, 10:51

Dyrekcja doskonale sobie zdaje z tego sprawę, ale bezradnie załamuje ręce mówiąc, że nie ma co zrobić z dziećmi, bo w liceum nie ma świetlicy. Nie ukrywam, że pomysł Ministra Cz. na wprowadzenie do szkół obowiązkowych lekcji religii lub etyki bardzo przypadł mi do gustu, bo czuję, że tylko tak można by rozwiązać tak patową sytuację dla mnie. Dodam, że w LO mamy zarówno etykę jak i religię, i dałoby się ułożyć plan tak, aby jak najmniej klas miało zajęcia opiekuńcze, ale to wiązałoby się ze zmniejszeniem etatów katechetów w szkole, których mamy aż 3!

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Religia - etyka - biblioteka?

środa 26 maja 2021, 13:27

Po pierwsze i najważniejsze w szkole ponadpodstawowej religia MUSI być na 1 lub ostatniej lekcji, by dzieci z niej zwolnione szły do domu. Na to są przepisy. Po drugie: u mnie katecheza (szkoła podstawowa) to 5 osób, ksiądz i siostry zakonne, które czasem przychodzą na 1 lub 2 lekcje, a zatrudnione są na część etatu - po to właśnie, by zajęcia z religii w klasach starszych mogły być poprawnie przeprowadzone. U koleżanki w innej sp są dwie katechetki. Ponieważ tam jest dwuzmianowość, jedna z katechetek ma zajęcia do 16.15. Zawsze ostatnie lekcje. Na to są przepisy (sanepid), by na lekcjach od 8.55 do 11.35 były WAŻNE lekcje, takie jak polski, fizyka czy matematyka. Lekcje religii "w środku" to nieudolność dyrekcji i osoby układającej plan. Kolejna sprawa - ilość uczestników. Plan można tak ułożyć, by w jednej sali, o tej samej porze miało zajęcia nawet 5 klas z tego samego rocznika. Syn kuzynki w technikum miał zawsze tak religię. Czasem na zajęciach było nawet 34 osoby. Ale były to osoby zainteresowane tematem, a nie "robiące siarę". Bezsensem jest zwalnianie dzieci z religii, by siedziały one na terenie szkoły.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Religia - etyka - biblioteka?

środa 26 maja 2021, 22:59

Miałam tak samo.3 lata temu właściwie nie dało się pracować. Non stop religie czyli u mnie większość klasy na religii kilkoro. Świetlica miała pod opieką w trakcie religii uczniów 1-3 w bibliotece reszta. Trochę to potem uładzono. Dyr starała się ułożyć tak plan by religia była na 1 lub ostatniej lekcji. Ale i tak uczniowie z klas 4 czy 5 siedzieli u mnie bo rodzice przywozili na 8 rano. W pandemii lekcje religii odbywają się o 7 rano albo na ostatniej lekcji i do biblioteki nie przychodzą bo nie można zapewnić im dystansu. Zobaczymy co będzie w przyszłym roku. Tez miewałam takie myśli jak to jest, ze na religii jest 5 osób a u mnie 20. Wiem od dyr, że były sprawy w sądzie pracy czy PIP ze zgłoszenia bibliotekarzy (wygrane) że nie mogą oni wykonywać swojej pracy. Dyrektorzy na zebraniach byli na to uczulani. Niestety nie jest łatwo ułożyć tak plan, by uczniowie mieli religię tylko rano lub na ostatniej lekcji. Teraz to możliwe, bo lekcje rozpoczynają o różnych porach, kończą bardzo późno. W normalnych czasach rodzice na to się nie zgodzą. Etyka nie odbywa się w tym samym czasie co religia i są dzieci, które uczęszczają i na religię i na etykę. Trzeba im umożliwić uczestniczenie w obu zajęciach. Sprawa nie jest łatwa. Wg. mnie religia powinna wrócić do sal katechetycznych albo to kościół powinien organizować opiekę w trakcie tych lekcji (taki smutny żart oczywiście).

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Religia - etyka - biblioteka?

czwartek 27 maja 2021, 09:00

Anna pisze:
środa 26 maja 2021, 22:59
(...) Wiem od dyr, że były sprawy w sądzie pracy czy PIP ze zgłoszenia bibliotekarzy (wygrane) że nie mogą oni wykonywać swojej pracy. Dyrektorzy na zebraniach byli na to uczulani. (...)
Poważnie?
Były takie przypadki????????????

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Religia - etyka - biblioteka?

czwartek 27 maja 2021, 11:05

Tak mi powiedziała dyr po zebraniu dyrektorów na którym ich uczulano na problem. Wtedy im przekazano informację o takich sprawach. Konkretów nie znam. W dużych miastach to jest ogromny problem. coraz mniej dzieci uczęszcza na religię. W mojej szkole dodatkowo jest dużo obcokrajowców, którzy są innego wyznania.

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: Religia - etyka - biblioteka?

piątek 28 maja 2021, 07:59

U mnie w liceum osoby nie uczęszczające na religię/etykę nie przychodzą do biblioteki, tylko siedzą na korytarzu lub przed pandemią w bufecie. A jeśli jest to 1 lub ostatnia lekcja idą do domu.

Anna
Posty: 969
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Religia - etyka - biblioteka?

piątek 28 maja 2021, 08:08

W sąsiednim liceum tez nie przychodzą. Mają w auli pufy i sobie tam siedzą. Ale w liceum to jednak inna sprawa. W podstawówce nie mogą siedzieć bez nadzoru nauczyciela.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 126 gości