Queenmagic
Posty: 9
Rejestracja: środa 25 paź 2006, 00:20
Kontakt: Strona WWW

Przeniesienie danych z MOL-a pod DOS-em do MOL-a OPTIVUM

środa 25 paź 2006, 00:48

Witam Wszystkich!
Zaczynam dopiero przygodę z forum i chcę zapytać, czy przenosił ktoś bazę danych z MOL-a starego (DOS) do nowego (OPTIVUM). Ja obecnie mam nadal wersję, jeśli dobrze pamiętam 3.02 na jednym komputerze, natomiast mam drugi komputer z dostępem do Internetu i płytę instalacyjną z pakietem OPTIVUM. Czy mogę po zainstalowaniu nowej wersji na nowym komputerze, przenieść tam dane zarchiwizowane na dyskietkach? Jak technicznie to wygląda i czy nowa wersja programu przyjmie moją bazę bez zastrzeżeń ? Będę wdzięczna za każdy głos.

Ina 2

środa 25 paź 2006, 10:00

Po zainstalowaniu nowego Mola automatycznie będziesz miała tam wszystkie dane / nic nie bedziesz musiała przenosić/
no przynajmniej tak było u mnie !
z pozdrowieniami

Gość

przeniesienie bazy danych

środa 25 paź 2006, 10:24

Witam, moja odpowiedź zapewnie nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca, ale zarówno w przypadku własnej biblioteki, jak i bibliotek znanych mi szkół, bazę danych przenosił przedstawiciel firmy Vulcan. Jeżeli czujesz się kompetentna - nie ma sprawy, ale nie śmiałyśmy eksperymentować z wieloletnim dorobkiem. Oczywiście baza przed przeniesieniem była kilka razy zarchiwizowana na wszelki wypadek (i dobrze, jedna z dyskietek okazała się uszkodzona).

Ina 2

środa 25 paź 2006, 15:32

U mnie to robił informatyk szkolny
pierwsze słyszę , by przedstawiciele Vulcana jeżdzili po szkołach i instalowali Mola... ale może ....

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

środa 25 paź 2006, 17:51

Wydaje mi się Queenmagic, że najpierw powinnaś przenieść wersję DOS-owską do nowego komputera, następnie zmodyfikować program na Mola-OPTIVUM. Zabezpiecz kopie archiwalne (dyskietki często zawodzą, dlatego zrób przynajmniej 2 kopie). Musisz nastawić się na kilka godzin pracy, bo konwersja danych z systemu do systemu "troszeczkę" potrwa. Dla pweności poproś informatyka. :)
Beata

Queenmagic
Posty: 9
Rejestracja: środa 25 paź 2006, 00:20
Kontakt: Strona WWW

środa 25 paź 2006, 22:36

Dzięki za wszystkie rady. Jeśli ktoś może coś jeszcze dorzucić to bardzo proszę. Myślę, że wyciągnę z tego jakiś złoty środek i cała ta operacja pójdzie w miarę gładko...

Tara
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 17:54
Kontakt: Strona WWW

czwartek 26 paź 2006, 15:33

Najpierw instalujesz MOL-a Optivum na nowym komputerze, a póżniej prznosi się dane ze starego. Ja już dokładnie nie pamiętam, jak to było ale program robi konwersję tych starych danych nowe. Program chyba sie pyta, czy przeprowadzić konwersję. W moim przypadku to się nie powiodło i wysyłałam dane przez internet do Gdańska, nie do Vulcana ( w tym pomagał mi informatyk, bo te dane trzeba spakować i przesłać ftp) i oni przeprowadzili mi tę konwersję. odesłali dane. Potem w programie przeprowadza się operację odtworzenia danych (najlepiej wg instrukcji).

Tak więc, gdy bedziesz miała kłopoty z konwersją danych, zadzwoń do Gdańska, oni na pewno Ci pomogą. Z Vulcanem może być gorzej.

Pozdrawiam
Tara

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

czwartek 26 paź 2006, 18:30

No właśnie Tara, bo może najpierw trzeba było przenieść wersję DOS-owską do nowego komputera (każdy komp ma DOS-a), a następnie zmodyfikować program na Mola-OPTIVUM. Dzięki ... udało mi się to bez pomocy "Vulcana"
Beata

Jorka
Posty: 99
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 21:01

sobota 28 paź 2006, 12:19

Spokojnie, kobiety, :) , wszystko się da nawet w trudnej sytuacji. Ja miałam awarię komputera - skasowane wszelkie daneMOLa, na nowym komputerze była za mało pamięci DOSowskiej/ komputery mają DOS, ale obecnie nie sa używane programy dosowkie, dlatego komputery mają jej tyle ile potzreba do uruchomienia komputera, MOL stary wymagał 550 kb jak pamiętam/. Sama nie dałabym rady mimo studiów podyplomowych inrofmatycznych, pomogła mi córka informatyk. Trzeba było utworzyć ścieżkę w BIOSie między komputerami i przekonwertować dane ze starego komputera. W dodatku musiałąm z dyskietek wgrywać znów dane. OPTIVUM sam to sobie pięknie pobrał i porozkładał.
Nie każdy ma córkę informatyka :) ale każdy moze do Gdańska - do Optivum- wysłać bazę, nawet na dyskietkach/ oczywiście kopie bazy/. Pomogą. odeślą bazę w Optivum.
To dobry program.[/url]

Gość

niedziela 29 paź 2006, 15:17

Przeszłam to we wrześniu tego roku. Bazę wysyłałam nie do vulcana (tam mi odpowiedzieli, że nie zajmują się starym Molem, bo serwisują program tylko rok... wiedzieliście o tym?), a do firmy MOL - www.mol.com.pl drogą elektroniczną. Bardzo miło mi się z firmą współpracowało, poratowali mnie bardzo w tej kwestii. A miałam problem,bo zainstalowałam Optivum na nowym komputerze, a stary mol nie chciał mi się na nim zainstalować, a instrukcja mówi o konwersji danych tylko w wypadku,gdy oba programy są na jednym komputerze. Powodzenia...

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

poniedziałek 30 paź 2006, 15:24

Mam pytanie czy długo trzeba czekać na "naprawę" tego programu? Pytam tak z ciekawości. Wypadki chodzą po ludziach a po komputerach tym bardziej. To świetnie mieć informatyka w rodzinie.
Beata

Jorka
Posty: 99
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 21:01

poniedziałek 30 paź 2006, 17:09

O ile wiem- z problemu koleżanki w innym województwie- firma reaguje od razu, można mailowo sie porozumieć z nimi. Pomagają w kilka dni. Fakt, dobrze mieć informatyka w rodzinie, najlepiej samemu być nim :( .ale nie jesteśmy. Fajnie, że jest Forum, na którym można wymieniać się radami. Ale miałam i ja poważny problem z konwersją- bo fizycznie nie miałam programu MOL dos na nowym komputerze, wgrać też sie nie dał już /brak pamieci DOS dostatecznej/ , dobrze, że udało sie go wgrac na inny stary komputer i z niegą przez mini sieć przekonwertować do mojego nowego- to zrobił informatyk.
Ale sam Optivum jest bardzo dobry.

Queenmagic
Posty: 9
Rejestracja: środa 25 paź 2006, 00:20
Kontakt: Strona WWW

środa 15 lis 2006, 02:25

Dzięki za wszystkie głosy i rady. Moja Wicedyrekcja twierdzi, że jak zainstaluje mi Optivum, na komputerze gdzie jest już MOL po DOS-em, to wszystko mi się ładnie przeniesie. Z instrukcji wynika, że proces jest prawie automatyczny. Ja chciałam przenieść dane do Optivum zainstalowanym na drugim komputerze, trochę ze względów bezpieczeństwa i dlatego, że tam mam Internet. Ale wyczytałam też, że po zainstalowaniu Optivum, na tym samym komputerze gdzie jest"stary " MOL, istnieją faktycznie dwie bazy stara i nowa, dopóki nie uznamy, że nową już mamy w jednym palcu
i możemy wyrzucić wersję dosowską. Czy to prawda??

Tara
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 17:54
Kontakt: Strona WWW

czwartek 16 lis 2006, 22:01

Prawda, i najlepiej ja od razu wyrzucic, żeby sie nie plątała po komputerze, bo tak się do niczego przyda.

Pozdrawiam
Tara

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 350 gości