Zośka

Odpowiedzialność bibliotekarza

wtorek 03 lis 2009, 18:16

Witam
moi drodzy mam takie pytanie jak to jest z odpowiedzialnością materialną w bibliotece?
księgowa się piekli że powinnam podpisać odpowiedzialność materialną, a ja nie podpisałam żadnego dokumentu.
Muszę zaznaczyć, że biblioteka jest ogólnodostępna tzn.wszyscy mogą do niej wejść,klucz wisi w pokoju nauczycielskim,jak mnie nie ma to nawet biorą sobie słowniki jak są im potrzebna itp.
jak jest w waszych szkołach poradźcie proszę

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

wtorek 03 lis 2009, 20:54

U mnie klucz mam ja i kierownik d/s gospodarczych (w razie awarii). Jednakże przyjmując sie do pracy nikt nie wymagał ode mnie takiej deklaracji. Na Twoim miejscu tez niczego bym nie podpisywała zwłaszcza w takiej sytuacji , gdy każdy ma dostęp do księgozbioru. Gdyby mnie przymuszano do podpisania takiego dokumentu musiało by być wcześniej skontrum i przekazanie kompletu kluczy tylko do mojej dyspozycji.
To właśnie powinnaś powiedzieć swojej księgowej. Nawiasem mówiąc jest jakiś przepis (kiedyś się natknęła, ale nie bardzo pamietam gdzie) mówiący, że jeśli masz wolny dostęp do księgozbioru to dopuszczalne są określone braki.

Gość

wtorek 03 lis 2009, 21:38

Mówisz księgowej, że nie możesz odpowiadac (podpisac) za zbiory jeśli nie tylko Ty masz dostęp do biblioteki. Paranoja! Zapytaj sie jej czy księgowa również udostepni innym nauczycielom dokumenty za które odpowiada u siebie w kantorku.

Gość

wtorek 03 lis 2009, 22:18

Były w "Bibliotece w Szkole" obszerne wykładnie prawne. Poszukaj tutaj i pokaż księgowej http://www.bibliotekawszkole.pl/mol.php

Generalnie jest tak, że bibliotekarz odpowiada tak jak każdy pracownik za powierzone mienie (to wynika z kodeksu pracy) i niczego się nie podpisuje.
Natomiast odpowiedzialność materialna do wyliczenia lub zwrotu NIE MA żadnego uzasadnienia w bibliotece szkolnej. Moza by było ją zastosować tylko wówczas, gdyby w bibliotece był odpowiedni magazyn, a książki wydawane by były na podstawie rewersu.

Zośka

środa 04 lis 2009, 10:14

dziękuję za wszystkie informacje!
jak stwierdziła księgowa i tak będzie dążyć do tego abym taką odpowiedzialność podpisała
ot i rozgryźć to!

Jacko
Posty: 685
Rejestracja: niedziela 18 mar 2007, 18:43

środa 04 lis 2009, 11:52

Zośka pisze:dziękuję za wszystkie informacje!
jak stwierdziła księgowa i tak będzie dążyć do tego abym taką odpowiedzialność podpisała
ot i rozgryźć to!
Jest również artykuł w Świetlicy w Szkole 2009 nr 2 na temat odpowiedzialności materialnej nauczycieli i ta kwestia jest wyjaśniona
http://www.bibliotekawszkole.pl/swietli ... m/2009/02/

marika
Posty: 19
Rejestracja: piątek 18 kwie 2008, 08:47

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

poniedziałek 17 gru 2012, 20:28

Pozwólcie, że wrócę do tematu odpowiedzialności materialnej bibliotekarzy.
Kilka dni temu temu kierownik gospodarcza dała mi do podpisu oświadczenie o podpisaniu odpowiedzialności za mienie znajdujące się w bibliotece. Odmówiłam, powołując się na pomysł dyrekcji, co do wpuszczania kilku nauczycieli w przypadku mojej nieobecności powyżej 3 dni.
Dzisiaj dostałam do podpisu dwa "formularze" po inwentaryzacji (jest prowadzona w całej szkole), widniały na pierwszej regały, komputery, szafki, podgrzewacz wody. Na drugiej ujęte były zbiory specjalne (głównie płytki), bez księgozbioru.
W miejscu mojego podpisu widniał napis: odpowiedzialna materialnie......., więc nie podpisałam.
Czy muszę podpisywać się pod tym protokołem inwentaryzacji w bibliotece? Jeśli podpiszę, to tak jak bym wzięła odpowiedzialność na siebie. Nie chcę iść na udry z dyrekcją i księgową, a czeka mnie bardzo nieprzyjemna rozmowa.
Co mnie może spotkać, jakie konsekwencje w przypadku, gdy nie podpiszę?
Kiedyś już podpisywałam, jak nie byłam świadoma, niestety :cry:

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

wtorek 18 gru 2012, 11:25

Witam!

W poprzedniej pracy miałam podobny scenariusz. Zmuszono mnie i podpisałam - to był błąd, choć obiecywano, że nikt nie będzie wchodził, że klucz tylko ja i sprzątaczka, że alarm itd. Nikt nie zdawał sobie sprawy, że kiedyś szkołę zlikwidują i będą musieli wszyscy się rozliczyć z braków, jakie powstały w wyniku użytkowania sprzętu szkolnego wogóle całego i biblioteki też. Inwentaryzowana była cała szkoła i kwota braków rosła i rosła i nagle wszyscy byli przerażeni. Nawet jeżeli podpiszesz to pamiętaj, że ostatecznie za całość (w tym również za bibliotekę) odpowiada dyrektor. Ty - jeżeli przeprowadzisz skontrum, masz prawo uzasadnić ewentualne braki jako niezawinione, a z przyczyn od ciebie niezależnych np.: udostępnianie klucza osobom nieupoważnionym, pod twoją nieobecność itp. - ja właśnie tak zrobiłam i dyrektor nie miał wyjścia - musiał to przyjąć.
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

marika
Posty: 19
Rejestracja: piątek 18 kwie 2008, 08:47

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

wtorek 18 gru 2012, 15:20

Właśnie przed chwilą dostałam informację, że mam napisać oświadczenie, że nie wezmę odpowiedzialności materialnej. Szukam przepisów, żeby się odpowiednio podeprzeć, część z kodeksu pracy. Jeśli ktoś z Was pisał takie pismo, proszę pomóżcie :roll:

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

wtorek 18 gru 2012, 15:40

Nauczyciel bibliotekarz odpowiada za powierzone mienie na takiej samej zasadzie jak inny pracownik. Określa to kodeks pracy. Nie ma żadnego uzasadnienia zmuszanie do podpisywania takich oświadczeń. Szczegółowo jest to wyjaśnione w w artykułach:
http://shop.sukurs.edu.pl/article/details/953
http://shop.sukurs.edu.pl/article/details/2464
http://shop.sukurs.edu.pl/article/details/2559

marika
Posty: 19
Rejestracja: piątek 18 kwie 2008, 08:47

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

wtorek 18 gru 2012, 18:48

Bardzo dziękuję Alexiu i Panie Juliuszu, czyli nie podpisuję ani odpowiedzialności ani oświadczenia.
A, nie jestem w stanie mieć udokumentowanych wejść, typu wchodzenie do ksera, wejscia pana od naprawy komputera, itp :cry:

Ra.Barbara
Posty: 26
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 17:38

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

piątek 28 gru 2012, 18:10

Podobnie jak koleżanka, mam podpisać do końca inwentaryzacji szkoły odpowiedzialność materialną. Tylko, że ja mam problem tego typu, iż klucz posiadam tylko ja i dyr. - sprzątaczka sprząta tylko podczas mojej obecności, inni nauczyciele mogą korzystać z księgozbioru lub ksera tylko, gdy ja jestem obecna (jeśli jestem np. na zastępstwie to wg dyr. moja sprawa jeśli pożyczę komuś klucz). Jednak, tak jak już było wspomniane, mam wolny dostęp do półek, a także nieraz zdarza się tak, że nauczyciel w ciszy pracuje z księgozbiorem i "nieświadomie" zabiera ze swoimi książkami jakiś np. słownik oczywiście z kartą. Czy w takim wypadku mam jakieś wytłumaczenie? - obawiam się, że nie. Czyli muszę podpisać odpowiedzialność...
Mam jeszcze jedno pytanie - Nigdy nie miałam problemów z księgowością, ale zmieniły się osoby na niektórych stanowiskach i miałam nieprzyjemną rozmowę. Pani księgowa zwróciła mi uwagę, że nie będzie wpisywać tego, co ja chcę, w swoich księgach bo zgodnie z paragrafem 014 nie można zapisywać do księgozbioru książek urzędowych. Stwierdzenie to wydała na podstawie tytułu, a ja miałam w rękach książkę, więc wiem, że nadaje się do księgozbioru głównego. Powiedziała również, że w bibliotece szkolnej powinny znajdować się tylko pozycje, które mogą wypożyczać dzieci... Dotychczas nikt nie mieszał się w to, co mam wpisywać, a co nie. Kazała przejrzeć księgę i wykreślić pozycje "niewłaściwe". Czy u was też są takie problemy?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

sobota 29 gru 2012, 11:41

Pierwsze słyszę o książkach urzędowych - co to takiego? :shock:

Ra.Barbara
Posty: 26
Rejestracja: piątek 28 gru 2012, 17:38

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

sobota 29 gru 2012, 22:46

...więc, książki urzędowe to według pani księgowej takie, z których korzysta tylko (?) dyrektor bądź sekretarka - takie jak choćby kodeks pracy. Oczywiście określenie to obejmuje także książki dydaktyczne, pedagogiczne, psychologiczne..., z których korzystają nauczyciele.
No, cóż - najgorsze w tym jest to, że mam nie dyskutować tylko wykonać.
Doradźcie proszę jeszcze w sprawie podpisania dokumentu o odpowiedzialności - biorąc pod uwagę moje warunki.
Chyba skorzystam z rady Kate.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

niedziela 30 gru 2012, 09:59

Dawno temu (ale przepisy o odpowiedzialności materialnej pracownika nie zmieniły się), zostałam zobowiązana przez dyrektora biblioteki publicznej, w której wówczas byłam kierownikiem czytelni ogólnej, do podpisania oświadczenia o odpowiedzialności za zbiory. Odmówiłam, bo oprócz mnie do zbiorów dostęp miała m.in. moja współpracownica, Pani Sprzataczka, a klucz był przechowywany na tablicy w sekretariacie. Dyrektor odwołał mnie ze stanowiska twierdząc, że jestem nieodpowiedzialna, że nie dbam o dobra kultury narodowej (tak, tak, potraktował mnie naprawdę "z grubej rury"). Na to ja złożyłam pozew do sądu pracy. Pani Sędzia powiedziała między innymi, że nawet gdybym podpisała takie oświadczenie, to ponieważ dyrektor nie zapewnił warunków do bezpiecznego przechowywania zbiorów, nie miałoby ono skutków prawnych. Zgodnie z wyrokiem wróciłam na swoje stanowisko (z odszkodowaniem). Ale pracowałam tam jeszcze tylko przez kilka miesięcy, po czym przeniosłam się do biblioteki szkolnej :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 131 gości