Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

niedziela 27 paź 2019, 23:45

Arkusze spisu z natury, to rozumiem są arkusze skontrowe - bo to tez jest spis z natury. Pracowałam 23 lata w bibliotece szkolnej i nigdy nie podpisywałam odpowiedzialności materialnej, tym bardziej na arkuszach skontrum. Oczywiście za zaniechanie i zaniedbanie swoich obowiązków odpowiadasz, jak każdy pracownik, co wynika z zakresu obowiązków i uczciwości zawodowej. Ostatnio przechodzimy samych siebie w wymyślaniu różnych papierów do podpisania. Niedługo trzeba będzie podpisywać klauzulę, że do pracy trzeba przychodzić schludnie ubranym, umytym, trzeźwym i punktualnie.... bo jak tego nie będzie na papierze to znaczy, że wszystko dozwolone... To jest paranoja... Za finanse szkoły odpowiadają wspólnie z dyrektorem księgowe, więc jakim prawem są w komisji inwentaryzacyjnej?

Kruk-san
Posty: 29
Rejestracja: wtorek 28 lis 2017, 23:14

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

poniedziałek 28 paź 2019, 00:43

Nie to nie są arkusze do skontrum (tzn. arkusze z okienka po 1000 numerów), spisują na arkusze spisu z natury (w sklepie papierniczym blok arkuszy o nr 341-1). Na tych arkuszach jest pole o nazwie "odpowiedzialność materialna" i tu panie z komisji spisującej chcą bym się podpisała.
Dlatego ponawiam pytanie czy mam podpisywać czy nie?
A kto powinien być w takiej komisji spisu z natury. Dodam, że w mieście wszystkie księgowe szkolne pracują w tzw. Centrum Usług Wspólnych.

Rudolfina
Posty: 605
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

poniedziałek 28 paź 2019, 10:42

Rozumiem, że chodzi o spis mebli i innego wyposażenia pomieszczenia biblioteki?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Zaniechanie rozumie się jako niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych.
Jeżeli np. istnieje obowiązek wyłączania sprzętu komputerowego w bibliotece po zakończeniu pracy, a nie zrobimy tego i wskutek tego sprzęt ulegnie uszkodzeniu (bo była burza), to ponosimy za to odpowiedzialność. To taki mały przykład z naszego podwórka.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Odpowiedzialność bibliotekarza

wtorek 29 paź 2019, 15:48

Kruk-san pisze:
poniedziałek 28 paź 2019, 00:43
Nie to nie są arkusze do skontrum (tzn. arkusze z okienka po 1000 numerów), spisują na arkusze spisu z natury (w sklepie papierniczym blok arkuszy o nr 341-1). Na tych arkuszach jest pole o nazwie "odpowiedzialność materialna" i tu panie z komisji spisującej chcą bym się podpisała.
Dlatego ponawiam pytanie czy mam podpisywać czy nie?
A kto powinien być w takiej komisji spisu z natury. Dodam, że w mieście wszystkie księgowe szkolne pracują w tzw. Centrum Usług Wspólnych.
Tak się domyślałam... nie wiem jakie masz możliwości, ale ja nie zgodziłabym się na spis z natury na arkuszach w/w ponieważ taka inwentaryzacja w przypadku zbiorów bibliotecznych nie ma sensu. Rozumiem, że sama chciałabyś znać wyniki dobrze przeprowadzonej kontroli zbiorów. Zapytaj panie co ich zdaniem chcą sprawdzić i jak to widzą. Skontrum to też spis z natury, ale metodą porównawczą, czyli jak się ma stan obecny zbiorów do stanu zapisanego w księgach. Sprawdzamy dokładnie każdą pozycję czy jest na półce, czy jest wypożyczona, czy ubytkowana, czy jej nie ma. Zwykły spis z natury takich informacji nam nie daje, więc jest nieprzydatny w przypadku zbiorów bibliotecznych. W bibliotece szkolnej skontrum zarządza dyrektor szkoły i powołuje komisję w jej składzie może być każdy pracownik szkoły, referent księgowy też. Nie może być dyrektor, księgowy główny no i bibliotekarz, chociaż ten ostatni powinien być obecny w czasie skontrum.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 89 gości