Karolina
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 16:30
Kontakt: Strona WWW

kartoteki zagadnień

piątek 03 lis 2006, 09:40

Czy jest coś (normna :?: )co reguluje, precyzuje w jaki sposób prowadzić kartoteki zagadnień :?: Chciałabym to dobrze prowadzić - dopiero za to się zabieram-ułożyłam juz większość książek, dziś uporządkuję czasopisma (właśnie-czy jakieś stare numery czasopism, do których nikt juz nie wraca mogę oddac na makulaturę?-dyrektor się zgadza, ale jak to zrobić, jako selekcję?) i zabiorę się za prasę - mam małe zaległości.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

piątek 03 lis 2006, 10:22

Jest norma, która dot. opisu katalogowego w kartotece zagadnieniowej, natomiast zagadnienia w kartotece definiujesz sama zależnie od potrzeb czytelników. Mniej lub bardziej szczegółowe związane z określoną tematyką o którą najczęściej pytają czytelnicy.
Co do czasopism, zależy jak są ewidencjonowane, jeżeli nie są oprawiane i wpisywane do inwentarza np. rocznikami to nie musisz robić protokołów ubytków. Wyrzucasz stare roczniki i już. U mnie( nie oprawiam prowadzę karty akcesji) ze względu na brak miejsca do przechowywania prasy; gazety i Politykę trzymam rok, czasopisma 5 lat, wybrane tytuły( pop. nauk.) trochę dłużej. Generalnie staram się dostosować do potrzeb moich czytelników.

Karolina
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 16:30
Kontakt: Strona WWW

piątek 03 lis 2006, 10:55

dziękuję:)
W takim razie ja chyba też po prostu wyrzuce stare roczniki czasopism - bo to właściwie Świerszczyki, Misie, Płomyczki, Promyczki Jutrzenki. Zastanawiam się czy mogę tak postąpić z czasopismami metodycznymi, które już nie są prenumerowane. Kuriery może tylko z ubiegłego roku zostawię, a Głos Nauczycielski - nie wiem może też rok.
Poszukam tej normy.

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

piątek 03 lis 2006, 11:02

Na temat przepisów regulujących archiwizację czasopism juz kiedys byla mowa TUTAJ, ale chyba nikt nie znalazł konkretnych wytycznych. Najlepiej uzgodnic to z księgową, dla wlasnego dobra nawet na piśmie :)
Ja, podobnie jak Maria przechowuję czasopisma 5 lat, gazet nie mam wcale, niektore tytuły trzymam dłużej -np. takie, ktore są ujęte w kartotece zagadnieniowej.
Kartotekę musisz dopasowac do potrzeb czytelników. Na początku zrób bardzo ogolne działy, potem w miare przybywania materiałow będziesz sobie tworzyc poddziały.
Chodzi o to, aby było jasno i przejrzyscie i nie ma tu jakichs odgórnych wskazan.

Pozdrawiam!

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 356 gości