Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

sobota 07 cze 2014, 10:20

Wczoraj miałam zajęcia z dziećmi z klas trzecich, zaburzenia koncentracji wprost piramidalne :(. Nie tylko oni, większość z ich pokolenia, mają problem ze skupieniem uwagi na uważnym - logicznym, przeczytaniu tekstu, dochodzą zaburzenia zachowania. Posadzenie przy komputerach pacyfikuje ich w ułamku sekundy- to bardzo niepokojące zjawisko. Powiedziałabym wręcz, źle rokujące. W grupie miałam dzieci z zaburzeniami błędnikowymi.
Próbowałam im poczytać pół godziny, literaturę czysto przygodową i fantastykę - chcąc im pokazać różnicę, słuchają owszem, k r ó t k o.

Ja, sama nauczycielka informatyki, nie pozwoliłabym małym dzieciom korzystać z komputera więcej niż kilkanaście minut dziennie, większym w ograniczonym czasie.

Pierwsze pokolenie tzw. elektroniczne, jest na studiach, wykładowcy piszą na forach o tragedii: brak wiedzy, brak koncentracji, brak chęci i celu uczenia się czegokolwiek więcej.

Zaburzone są odpowiednie ilości: czytania jako drogi do rozwoju zdolności, wyobraźni, empatii, logicznego rozumowania, poprawnego pisania, wyrażania się pełnymi zdaniami, itp. - do czasu spędzanego z komputerami, głównie grami. To źle rokuje. Ksiązka powinna być nagrodą, dobrana do wieku i zainteresowań.

misiajagodka
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2007, 18:27

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

poniedziałek 09 cze 2014, 12:44

U mnie jak co roku polecenie: "książki tanie i dużo!" Dokonuje cudu kupowania w miarę sensownych pozycji za ok 20zł. W tym roku będą u nas królować słowniki GREGA
Był kiedyś pomysł, żeby dawać karty podarunkowe do EMPIKU, ale padł, bo dyrekcja bała się zarzutu preferowania jednej księgarni

Małgorzatka
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2014, 19:33

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

czwartek 12 cze 2014, 22:24

Witam.
W naszej szkole dla uczniów, którzy mają swiadectwo z paskiem od 3 lat otrzymują książkę, którą tworzą sami uczniowie,( z klas IV - VI i gimnazjalisci, najmłodsi mają swój wkład do książeczki przez rysunki) są to opowiadania tematyczne zebrane w zbiór pt: ,, Ze szkolnego plecaka", natomiast dla uczniów aktywnych i za frekwencję w tym roku zostały zakupione lektury.... :shock:

Anna
Posty: 970
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

czwartek 12 cze 2014, 23:01

Co roku kupuję książki na nagrody - beletrystykę i popularnonaukowe. Dzieciaki, ktore mają dostać nagrodę, w ostatnim tygodniu przychodzą i wybierają sobie to co im się podoba. Oczywiście nie ma wtedy elementu zaskoczenia ale też nie ma uszczęśliwiania na siłę. Aż miło patrzeć jak te dzieci wybierają i nie mogą się zdecydować bo wszystko im się podoba. No ale nagrody dostają wiadomo ci ,których książka cieszy. Jeśli nawet nie przepadają za beletrystyką to mają do wyboru popularnonaukowe. Wybrane książki zabiera wychowawca i z odpowiednią dedykacją daje oczywiście na zakończeniu roku. Unikam jak ognia kupowania lektur.

burkete
Posty: 3
Rejestracja: środa 18 cze 2014, 11:09
Kontakt: Strona WWW

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

środa 18 cze 2014, 11:25

u nas też są nagrody - ja kupuję fantastykę polską albo coś z literatury młodzieżowej - mam nadzieję że obdarowani do nich zaglądają chociaż

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

środa 18 cze 2014, 14:02

Ja kupuję książki najczęściej popularnonaukowe. Mają być formatu a4 i sztywną okładkę, żeby godnie wyglądały :) Osobiście wolałabym kupić jakąś beletrystykę na wakacje...ale co ja tam mogę :) Kiedyś się bardzo przejmowałam wyborem, teraz coraz mniej. Za pieniądze, które mam na to, ciężko wybrać coś wartościowego. Jak widzę, że możecie przeznaczyć ponad 20 zł na książkę, to szczerze zazdroszczę, ja muszę zmieścić się w 10. Na szczęście Tuliszków, zawsze mnie wyciąga z opresji :) Warto z współpracować z jedną hurtownią. Jestem bardzo zadowolona z ich oferty.


Nie oburzajcie się, ale osobiście uważam Aga35 ma sporo racji. Nie zawsze książka, to najlepszy pomysł na nagrodę. Bardzo bym chciała, żeby tak było, ale niektórych wcale nie cieszy. Więc jaki jest w tym sens nagrody? Możemy denerwować, ale prawda jest taka, że nawet wśród uczniów zdolnych jest wielu, którzy czytać nie lubią i głośno o tym mówią.
Obawiam się, że nie wygramy z tym. Gry edukacyjne to wcale nie jest zły pomysł w niektórych przypadkach. Gdybym miała większą pulę pieniędzy, może wybrałabym coś wartościowego, albo coś co sprawdza się zawsze. Te książkowe evergreeny :D
Co z tego, pomarzyć można. Jestem przekonana, że dla każdego można znaleźć ciekawą książkę, nietrafiona jedna czy druga, potrafi skutecznie zniechęcić. Zazwyczaj wiem co komu polecić, ale najpierw trzeba dotrzeć do biblioteki, a to już problem dla wielu ;)

Nie wiem jak jest w Waszych bibliotekach, ale ja z roku na rok widzę tendencję spadkową. Najwięcej czytają klasy 1-3, w 4-6 skupiają się już bardziej na tym co muszą, czyli lekturach, a w gimnazjum zaglądają dopiero w klasie 3, bo przecież egzamin. O ironio przy tej tendencji spadkowej, czytelnictwo mi znacznie wzrosło przez osoby, które "nabijają" że się tak brzydko wyrażę czytelnictwo. Uwielbiają czytać. Nawet niektórzy po 100 książek w ciągu roku. Dla nich warto coś robić i się starać. Oni mnie jeszcze podtrzymują na duchu, że moja praca ma jakiś sens, bo niestety z roku na rok coraz trudniej. Nie nie osiadam na laurach, nadal będę się starać zachęcać i promować czytanie, ale mam świadomość, że będzie coraz gorzej. O skutkach niechęci do książek nie wspomnę, widać je gołym okiem. Wam tłumaczyć nie muszę.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

czwartek 19 cze 2014, 08:18

U mnie "od zawsze" książki wybierał i kupował bibliotekarz, więc kiedy zaczęłam pracę w liceum kontynuowałam ten zwyczaj, wprawdzie muszę uczciwie przyznać, że czasami miałam dość i chciałam zcedować to na wychowawców, ale... nie udało się, wiadomo wygoda. I tak miałam taki "system", że dla I klas słowniki i słowniko-podobne, dla II coś przydatnego do matury, a dla III podróże, zabytki, architektura i to wydania albumowe. Uczniowie bardziej zaprzyjaźnieni z biblioteką przez zaangażowanie w różniste działania na różnych frontach i tacy, którzy co roku otrzymują nagrody mają możliwość wyboru. W tym roku maturzyści już odeszli,i dostali piękne albumy o podróżach, cudach świata i Europy, ciekawych miejscach do zobaczenia, ciekawostkach przyrodniczych. Natomiast zmieniłam front co do klas I i II, postanowiłam wybrać, ciekawe reportaże, powieści i poradniki językowe. Musze też przyznać, że gdybym mogła to po pierwszej klasie większość musiałaby dostać poradniki z podstaw savoir-vivre...

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

wtorek 24 cze 2014, 17:13

:lol: dobre
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

wtorek 24 cze 2014, 17:17

Dziewczyny! Wszystko fajnie, pięknie, ale jak się przeznaczone ma 7-8zł na nagrodę dla ucznia to trudno w czymkolwiek wybierać. Wpłaty na radę rodziców coraz mniejsze, więc i pieniędzy mniej na nagrody. Ja bym im wszystko mogła kupić i karty podarunkowe i gry i fajne książki, które by przeczytali z chęcią, ale nie da się tego pogodzić z kwotą jaką mamy na to przeznaczoną. Cudów nie ma. Zamawiając nagrody uwzględniam potrzeby uczniów w następnej klasie: wiec i słowniki i ładnie wydane lektury i popularnonaukowe. I tyle.
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

smerfna
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 15 lip 2013, 13:56

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

piątek 11 lip 2014, 14:29

Niestety, fundusze przeznaczane na nagrody z roku na rok są coraz mniejsze i ciężko jest wybrać coś takiego, co by mogło zainteresować uczniów. Sama czasami muszę się nieźle nagimnastykować, żeby coś wybrać.

natalia_olsz
Posty: 2
Rejestracja: piątek 22 kwie 2016, 10:46

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

piątek 22 kwie 2016, 10:58

Ja zawsze daję wszystkim dzieciom nagrody. I zawsze chcę, aby każdy uczeń dostał coś szczególnego, spersonalizowanego - jestem bardzo przeciwna "hurtowemu" traktowaniu dzieciaków.
W zeszłym roku na przykład każdy z moich uczniów dostał książkę - dla każdego znalazłam taką, która trafia w jego zainteresowania/gusta (wiadomo, że z budżetem ciężko było, ale niektóre były tańsze a inne droższe, tak więc się zmieściłam w zakładanej kwocie). Oprócz książki każdy dostał piękny medal i dyplom w nagrodę za pracę, za naukę, za chęci, starania itd. Na dyplomach napisałam każdemu słowa uznania, wymieniając w zabawny sposób zalety dziecka, największe osiągnięcia itd. a medale zamawiam w firmie znajomego (http://medale.info.pl/) - są taniutkie a naprawdę ładne. I takie pakiety dałam moim dzieciakom. Wszystkim bardzo się podobało, rodzicom również - zwłaszcza tych słabszych uczniów, po prostu nie spodziewali się takiego bezpośredniego wyróżnienia ich dziecka :) była radość, były łzy :)
W tym roku też będą książki i medale a zamiast dyplomu każdy dostanie notesik, w którym przez cały rok notowałam to, za co powinni być dumni - że komuś pomogli, zaangażowali się w jakiś projekt, zrobili coś wyjątkowo, pięknie się czegoś nauczyli itd. Takie pamiętniki z całego roku szkolnego. Podejmując się tego nie wiedziałam, czy dam radę, ale na szczęście udało się - w notesie każdego ucznia jest kilkanaście pozytywnych uwag i notatek (a te strony nie zapełnione wykleję wycinkami z gazet).
Pozdrawiam i mam nadzieję, że wy też się podzielicie pomysłami :)

Adrianna
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2016, 15:01

Re: nagrody na zakończenie roku szkolnego

piątek 29 kwie 2016, 09:37

Od marca mam ksiązki w ofercie u siebie na miejscu do obejrzenia
Składam zapotrzebowanie do Rady Rodziców od 1500 do 2 tys i zamawiam ksiażki do konca marrca i mam jescze rabat
nauczuczyciele wybieraja co chca
mam w ofercie od 3 zł zawodowe po 7 a dla konczacych szkołe nawet za 40 zł pozycje
Nikdy nikomu nie dogodze ale zawsze wiekszość jest zadowolona

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 218 gości