Karolina
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 16:30
Kontakt: Strona WWW

wejście powitalne

poniedziałek 10 kwie 2006, 16:37

Witam serdecznie redakcję "BIblioteki w Szkole" i sympatyków czasopisma:) Dziś tylko - parę słów o mnie - mam jednak nadzieję, że forum ruszy pełna parą i będzie miejscem, w którym i ja nieraz się wypowiem czy znajdę rozwiązanie problemu. Jestem studentką II SD MU na UŚ w Katowicach kierunek oczywiście Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo. Piszę pracę magisterską dotyczycącą w głównej mierze "Biblioteki w Szkole" jak i ścieżki edukacja czytelnicza i medialna. Właśnie temat pracy skłonił mnie do głębszego zapoznania się z czasopismem. Jeżeli chcieliby Państwo podzielic się ze mną swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zarówno czasopisma jak i w/w ścieżki chętnie odczytam meile bądź odpowiedzi na Forum. Życzę Panu Redaktorowi, aby pomysł z Forum - okazał się trafny i jeszcze bardziej zintegrował środowisko bibliotekarzy. Trzymam kciuki :D

kam

środa 19 kwie 2006, 09:21

Podaj, jakie masz kryteria i plan wypowiedzi lub oceny czasopisma, a jeśli chodzi o ścieżkę czyt.-med., to jakie standardy cię interesują.

Karolina
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 16:30
Kontakt: Strona WWW

Praca magisterska...cd

środa 19 kwie 2006, 20:31

Nie udało mi się dotrzeć do wszystkich zatwierdzonych przez MEN programów. Posiadam tylko: DKW-4015-35/01; DKW-4014-260/99. Dysponuje także poradnikami T. Sawickiej dla II i III poziomu, oraz E. Grodeckiej i H. Sokołowskiej dla II i III poziomu.
Interesuje mnie także w jakim stopniu programy sa realizowane w szkołach. Mam przygotowana ankietę, którą jak juz wspomniałam przeprowadziłam i której wynik mnie przeraził.
Jeżeli jest Pani/Pan (?) w stanie jakoś mi pomóc - udzielić informacji, będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam

Karolina
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 16:30
Kontakt: Strona WWW

Praca magisterska...

środa 19 kwie 2006, 20:32

Temat mojej pracy: Wykorzystanie zawartości czasopisma „Biblioteka w Szkole” do budowy programu współpracy bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi (ze szczególnym uwzględnieniem ścieżki edukacji czytelniczej i medialnej). Zapewne ulegnie jeszcze nieraz zmienie:)
Nie licząc badań, które przeprowadziałam wśród bibliotekarzy szkolnych (o zgrozo - z 35 bibliotek szkolnych tylko w kilku jest realizowana ścieżka), zamierzam przeprowadzić analizę zawartości "BwSz" pod kątem zamieszczanych materiałów przydatnych do realizacji ścieżki. Jakie tematy zajęć pojawiają się najczęściej i dla jakich poziomów edukacyjnych.




Podaj, jakie masz kryteria i plan wypowiedzi lub oceny czasopisma, a jeśli chodzi o ścieżkę czyt.-med., to jakie standardy cię interesują.

Kam

czwartek 20 kwie 2006, 11:45

To chyba masz jedyny, zresztą bardzo rozbudowany i niezmiernie ambitny program ścieżki. O ile się orientuję, większość szkół realizuje autorskie programy ścieżki, czyli co szkoła jest w stanie zrealizować z ministerialnych treści programowych. Prześlij ankietę.

Karolina
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 16:30
Kontakt: Strona WWW

tak programy autorskie...

czwartek 20 kwie 2006, 13:09

Masz rację - szkoły realizuja programy autorskie - najczęściej aurorskie (jeżeli wogóle). Mam swoją teorię na ten temat - dla czego tak jest. Koszmarem jest dostanie sie do programów MENowskich. Biblioteki publiczne i naukowe nimi nie dysponują, biblioteki pedagogiczne też zbyt wielu nie posiadają, kuratoria to samo... Jeżeli możesz prześlij mi swój adres meilowy. Prześlę Ci ankietę.

Kam

piątek 21 kwie 2006, 08:22

Ja też mam swoją teorię, po prostu żadko kto oprócz naucz. bibliot. nie włącza się w realizację ścieżki czyt.-med. (mówie o szkole ponadgimn.). Czasem informatycy z przymusu, poloniści twierdzą, że zawsze to robili (tak jakby bibliotekarze nie), językowcy sie obruszają (bo ze słownikami to już od dawna..., a więcej nie będą robić). Ratunkiem na współpracę są projekty w ramach ścieżki lub korelujące treści ścieżek. I tu znowu najczęściej bibliot. jest osobą, która wymyśla taki projekt i dobrze.

Programów to chyba nie dostaniesz nigdzie, mi dyrektor odgórnie przypisał ten przez ciebie cytowany, ale on jest przeznaczony do liceum profilowanego (profil - komunikacja społ.), więc realizujemy ten, któy opracowałam ja - bardzo skromny.

Jestem ciekawa, jakie będą wyniki twoich analiz - przypuszczam, że na czoło wysuną się szk. podst., a ponadgimn. zostaną w ogonie z bibliografią załącznikową.

Pozdro. Mój mail: kamabol@poczta.onet.pl

Karolina
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 16:30
Kontakt: Strona WWW

cd

sobota 22 kwie 2006, 11:51

Wysłałam Ci na pocztę tą ankietę. Pozdrawiam

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 110 gości