Ania

Pomocy!! Zbiory specjalne

wtorek 07 lis 2006, 14:47

Witam
Kupiłam do bibl. płyty Cd i DVD, ksety VHS. Nie mam założonej skięgi do takich zbiorów i nie wiem, jak to zrobić? Czy wystarczy jedna księga z wyróżnikiem np. S do wszytskich rodzajów zbiorów czy też mam podzielić księgę na części i wpisywać od numeru 1 z różnym symbolem poszczególne rozaje zbiorów? Jak podzielić księgę, czy to ma być taki podział po kilkanaście stron dla każdego rodzaju zbiorów? Nie wiem, jak mam podzielić księgę fizycznie. proszę o pomoc!!!

Kate
Posty: 463
Rejestracja: wtorek 09 maja 2006, 21:34
Kontakt: Strona WWW

wtorek 07 lis 2006, 16:52

Witam!

Najlepiej założyc dla każdego typu dokumentów oddzielną księgę, jeżeli masz program komputerowy do obsługo biblioteki - nie będzie z tym problemu.

Pozdrawiam!
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

wtorek 07 lis 2006, 17:36

Jeżeli masz mało zbiorów możesz jedna księgę podzielić. Jednak najlepiej i poprawnie winno być tak jak radzi Kate.

Aneta1

Zbiory specjalne

wtorek 07 lis 2006, 18:55

Mam bardzo mało takich zbiorów, a ksiege też mam jedną do dyspozycji. Nie mam żadnego programu do obslugi biblioteki. Nie do końca zrozumiałam: czy powinnam podzieli ksiege ( na kilka części po kilkanascie stron) i zaczya wpisywa od numeru 1 z odpowiednim oznaczeniem poszczególne rodzaje zbiorów? Byłabym wdzięczna o dokładniejsze wyjaśnienie, bo jakos ciężko m sie myśli i sama do niczego raczej nie dojde. Z góry dziękuje i pozdrawiam

Jolanta

Pomocy!Zbiory specjalne

wtorek 07 lis 2006, 22:56

Ja też mam małe wpływy w tym dziale. Mam jedną księgę inwent. podzieloną na trzy działy. Na str. tytułowej księgi napisałam : kasety magnetofonowe - 1-30s., kasety VHS - 31-60s., programy komputerowe i inne filmy DVD-61-90s. numeracja pozycji w dziale od nr 1. Powodzenia

Anete

Dziękuję, ale mam jeszcze jedno pytanie..

środa 08 lis 2006, 09:55

Dziękuję za wszystkie rady, rozjasniło mi się to wszystko, tylko jeszcze jedno małe pytanko: jak ponumerować strony w księdze inwentarzowej? miejsce do wpisania numeru jest na co drugiej stronie i mam wpisywać np. 2, w kolejnym miejscu 4 (liczę każdą strone, tak?) Ile stron powinna miec księga? Jeszcze raz dziękuję :)

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Dziękuję, ale mam jeszcze jedno pytanie..

środa 08 lis 2006, 14:28

Anete pisze:Dziękuję za wszystkie rady, rozjasniło mi się to wszystko, tylko jeszcze jedno małe pytanko: jak ponumerować strony w księdze inwentarzowej? miejsce do wpisania numeru jest na co drugiej stronie i mam wpisywać np. 2, w kolejnym miejscu 4 (liczę każdą strone, tak?) Ile stron powinna miec księga? Jeszcze raz dziękuję :)
W księdze inwentarzowej strona to "rozłożona" księga, czyli lewa i prawa strona tworzy jedną całość, numerowana w prawym górnym rogu, numerujesz normalnie od 1, 2.....Księgi mają różną objętość :).

Ania

Oznaczenia zbiorów specjalnych

czwartek 09 lis 2006, 13:19

Dziękuję za wszystkie rady. Jeszcze tylko mam wątpliwości co do oznaczenia takich zbiorów specjalnych w księdze. Mam płyty DVD i CD - czy moge je oznaczyć wspólnym symbolem DO-dyski optyczne, czy może oddzielnie CD i DVD?Mam też kasety VHS, tu chyba oznaczenie KW będzie ok, no i kassety dźwiękowe -może być T (taśmy dźwiękowe) czy inne oznaczenie? Jak macie to oznaczone u siebie? Dzękuję z góry, potrzebuje naprawdę rady

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

czwartek 09 lis 2006, 13:51

Oznaczenia wprowadzasz wg własnego uznania.
Ważne, abyś wiedziała jaka księga jaki ma wyróżnik literowy, czyli w księdze zaznaczasz ten wyróżnik( skrót), w MOL-u definiujesz w ustawieniach podobnie.

Agnieszka72

Zbiory specjalne

piątek 10 lis 2006, 11:41

Ja mam jedną księgę inwentarzowa zbiorów specjalnych.Rodzaje dokumentów odnotowuję w polu uwagi. W praktyce to się sprawdza

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 251 gości