bibliotekarka

kwalifikacje pedagogiczne nauczycieli bibliotekarzy

wtorek 07 lis 2006, 16:08

Zwracam się do nauczycieli bibliotekarzy, którzy przed rokiem 1996 ukończyli Uniwersytet Wrocławski- Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej - w trybie zaocznym. Moje zapytanie dotyczy osób, które wybrały specjalizację biblioteki szkolne i pedagogiczne.
Czy w szkołach , w których jestescie zatrudnieni UZNANO WAM KWALIFIKACJE PEDAGOGICZNE ? Przez lata nie miałam z tym żadnych problemów - zatrudniana byłam jako n-l mianowany: wyższe mgr z przygotowaniem pedagogicznym - obecnie pani wizytator stwierdziła,że mam za mało godzin "dających" uprawnienia pedagogiczne. Tak więc po 17 latach pracy w bibliotece szkolnej i z wszelkimi mozliwymi uprawnieniami grozi mi degradacja do stażysty bez uprawnień, o ile zostanę w ogóle zatrudniona. [/b]

haha

piątek 10 lis 2006, 10:29

Kończyłam w 1992, póżniej - studia podyplomowe filologii polskiej w IBL PAN. Nie było problemu, dopóki nie zaczęłam starać się o uprawnienia egzaminatora maturalnego. Z OKE Poznań dostałam pytanie o potwierdzenie posiadania kwalifikaji (wcześniej nikt o to nie pytał). Napisałam do archiwum UWr. i przysłali mi "rozpiskę" z przedmiotami, liczbą godzin, wpisaną specjalizacją "biblioteki szkolne i pedagogiczne" (na dyplomie nie ma o tym ani słowa!). I wystarczyło.

haha

piątek 10 lis 2006, 10:32

I jeszcze jedno. Jeżeli od siedemnastu lat miałaś uznawane wyższe pedagogiczne z p.p., a poza tym byłaś mianowana - to masz te uprawnienia dalej, zgodnie z przepisami przejściowymi.

Gość

piątek 10 lis 2006, 10:58

Ja kończyłam WSP i jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że kończąc taką uczelnię o takim profilu nie mam PP.Potrzebn było zaświadcznie rektora....ABSURD!!!!

bibliotekarka
Posty: 1
Rejestracja: środa 08 lis 2006, 11:07

kwalifikacje pedagogiczne nauczycieli bibliotekarzy

poniedziałek 13 lis 2006, 19:20

Dziękuję za odpowież ! Mam zaswiadczenie z Archiwum UWr. , które jest w moich aktach osobowych. Jak pisałam, "doczepiła sie "do niego pani wizytator. Zdaje sobie sprawę, że ilośc pedagogicznych godzin nie odpowiada dzisiejszym. Jednak tysiące nauczycieli, którzy kończyli studia zaoczne przed 1996 r., musieliby stracić uprawnienia. Proszę o podanie tych przejściowych przepisów. Byłam u radcy prawnego(oświata), który stwierdził, że uprawnienia otrzymałam niesłusznie i zostaną mi cofnięte. Przecież zrobiłam specjalizację : biblioteki szkolne i pedagogiczne!!! Według niego POWINNAM SIE ODWOŁAC DO MINISTRA ! :(

haha

niedziela 19 lis 2006, 15:25

Poniżej przytaczam przepisy, na podstawie których można się zorientować, czy mamy uprawnienia, czy nie. (Patrz szczególnie na te, które decydują o "przejściu" uprawnień w momencie wprowadzania zmian. Jeżeli nie zmienialiśmy pracy - powinny być uznane te kwalifikacje, które pozwalały nam na pracę dotychczas). Mam nadzieję, że to wystarczy!!!

Definicja przygotowania pedagogicznego wprowadzona została rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. (Dz. U. Nr 98 poz. 433. z póź. zm.).
Zgodnie z definicją przygotowanie pedagogiczne to:"nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej nauczanych przedmiotów w powiązaniu z kierunkiem, specjalnością kształcenia i praktyką pedagogiczną w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin".
Do czasu ukazania się powyższego rozporządzenia, przepisy uprzednio obwiązujące nie precyzowały co należy rozumieć przez przygotowanie pedagogiczne. Tak więc osoby zatrudnione na stanowiskach nauczycieli do czasu wprowadzenia definicji przygotowania pedagogicznego uzyskiwały to przygotowanie poprzez ukończenie jednej z niżej wymienionych form kształcenia:
• studiów pedagogicznych,
• zakładu kształcenia nauczycieli (były to: dawne licea pedagogiczne, licea pedagogiczne dla wychowawczyń przedszkoli, studium nauczycielskie, studium wychowania przedszkolnego, studium nauczania początkowego, pedagogiczne studium techniczne, kolegium nauczycielskie, kolegium kształcenia nauczycieli języków obcych),
• studiów wyższych w specjalnościach, w których plany nauczania przewidywały przygotowanie pedagogiczne,
• studium pedagogicznego przy szkołach wyższych,
• kursu pedagogicznego organizowanego przez organ administracji szkolnej lub IKN,
• studium pedagogicznego,
• studiów wyższych na kierunku i specjalności kształcącej nauczycieli,
• międzywydziałowego studium pedagogicznego,
• studium Doskonalenia Pedagogicznego dla Nauczycieli Akademickich,
• studium podyplomowego dla nauczycieli,
• innej formy przygotowania do pracy w zawodzie nauczyciela, organizowanej w systemie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli i nauczycieli akademickich.
Jeśli zatem nauczyciel mianowany legitymuje się ukończeniem jednej z wymienionych form przygotowania pedagogicznego, to nie ma jakichkolwiek podstaw do kwestionowania posiadania przez danego nauczyciela przygotowania pedagogicznego.

W związku z powyższym, każda sytuacja wątpliwa związana z kwalifikacjami powinna być rozpatrywana indywidualnie pod kątem:
1. typu szkoły bądź placówki i stanowiska nauczyciela,
2. zapisów rozporządzeń obowiązujących w dniu uzyskania przez nauczyciela mianowania (formy zatrudnienia):
a. § 20 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli... (Dz. U. Nr 155 poz. 1288 ze zm w Dz. U. Nr 122 z 2004 r. poz. 1290), który stanowi, że nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, tj. w dniu 8 października 2002 r. na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
b. § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli... (Dz. U. Nr 98 poz. 433 ze zm. w Dz. U. Nr 5 z 19994 r. poz. 19 i w Dz. U. Nr 14 z 1999 r. poz. 127). Paragraf ten stanowił, iż nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, tj. w dniu 31 października 1991 r., którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów oraz uzyskali mianowanie, posiadają kwalifikacje w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia.
c. § 20 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 maja 1989 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli... (Dz. U. Nr 34 poz. 189 ze zm. Dz. U. Nr 56 z 1990 r. poz. 329). Zgodnie z tym paragrafem nauczyciele, którzy do dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. do dnia 6 czerwca 1989 r. spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów oraz uzyskali minowanie, uznaje się za posiadających kwalifikacje w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia.
d. Rozporządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 24 sierpnia 1982 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. Nr 29 poz. 206), które weszło w życie 28 września 1982 r.
UWAGA!
Do dnia 31 sierpnia 1990 r. kwalifikacje do nauczania w szkołach podstawowych można było uzyskać również przez uzyskanie świadectwa dojrzałości i ukończenie studium pedagogicznego.
e. Rozdział 4 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 2 lipca 1973 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących praw, obowiązków i uposażenia nauczycieli (Dz. U. MOiW Nr 12 poz. 100) łącznie z rozporządzeniem Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 12 kwietnia 1962 r. w sprawie kwalifikacji nauczycieli i wychowawców szkół i innych placówek oświatowo - wychowawczych i opiekuńczo - wychowawczych podległych Ministrowi Oświaty (Dz. U. Nr 30 poz. 141).

haha

kwalifikacje pedagogiczne nauczycieli bibliotekarzy

niedziela 19 lis 2006, 22:25

Bardzo dziękuje za wyczerpująca i dokładną odpowiedź. Byłam w piątek we Wrocławiu i za dwa tygodnie otrzymam upragniony dokument. MAM NADZIEJĘ, ŻE PANI WIZYTATOR BĘDZIE ZADOWOLONA. Pozdrawiam

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 349 gości