martooha
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 07 sty 2010, 23:01

problem z ubytkiem

poniedziałek 14 cze 2010, 23:19

Witam. Mam problem z ksiązką przeznaczoną do usunięcia z księgozbioru z powodu zniszczenia. Ksiązka (jeden wolumin) ma nadane dwa numery inwentarzowe. Traktuję to oczywiście jako jeden wolumin do usunięcia, ale zastanawiam się czy nadać jeden nr ubytku czy dwa. Logicznie wydawałoby się, że powinien być jeden numer, ale zastanawiam się, czy nie narobię sobie bałaganu w dokumentacji, że księgozbiór nie będzie zgadzał się o jedną sztukę.
Czy ktoś może miał taką sytuację i jak z niej wybrnąc?

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

wtorek 15 cze 2010, 07:23

Witaj!
Anomalia! Skoro książka widnieje pod dwoma numerami to wybrakowując jedną wybrakuj drugą pozycję. Siłą rzeczy wyrzucisz tę pozycję z jednego miejsca nie będzie jej też w innym, chyba że potrzymasz (fizycznie) zniszczoną do następnej selekcji :roll: Anomalia! 8)
Beata

martooha
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 07 sty 2010, 23:01

wtorek 15 cze 2010, 10:51

Czyli sugerujesz, żeby raczej nadać dwa numery ubytków? Ale teraz nie będzie mi się zgadzała liczba ksiązek usuniętych z numerami ubytków. A nie mogę usunąc (chyba ) tej jednej książki jako dwoch woluminów.
W związku z wprowadzaniem MOLa robię selekcję księgozbioru. Usunięcie tej książki jest mi na rękę nie tylko ze względu na jej zaczytanie, ale również żeby nie powielać błędu już w inwentaryzacji komputerowej.

Problem wziął się z tego, że ta ksiązka jest bardzo stara i była wpisana do księgozbioru jeszcze w latch 50tych. Po księdze inwentarzowej widać, że wtedy w bibliotece pracowały osoby, które nie za bardzo się na tym znały (mnóstwo jest takich baboli, jak np. opuszczone numery w inwentarzu).
Ta książka to "Ludzie bezdomni", która jest napisana w dwóch tomach, ale fizycznie wydano ją w jednym woluminie. No i mądry bibliotekarz nadał jej dwa numery inwentarzowe.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

wtorek 15 cze 2010, 11:59

Odpisz tak samo jak została wpisana do księgi, czyli jeden wolumin a dwa numery inwentarzowe.

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

wtorek 15 cze 2010, 13:11

Teraz ja nie rozumiem!
-"Ksiązka (jeden wolumin) ma nadane dwa numery inwentarzowe"
- "Czyli sugerujesz, żeby raczej nadać dwa numery ubytków? Ale teraz nie będzie mi się zgadzała liczba ksiązek usuniętych z numerami ubytków."
Jeżeli książka ma 2 nry to rozumiem, że są 2 egzemplarze, jak 1 pozycja może mieć 2 numery? jeżeli wycofasz książkę czyli jeden nr inw. i ją wyrzucisz to pod drugom numerem będziesz miała brak.
jakoś tego nie ogarniam :oops:
Beata

martooha
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 07 sty 2010, 23:01

wtorek 15 cze 2010, 13:46

Maria pisze:Odpisz tak samo jak została wpisana do księgi, czyli jeden wolumin a dwa numery inwentarzowe.
Czyli jeden wolumin i dwa numery ubytków?

martooha
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 07 sty 2010, 23:01

wtorek 15 cze 2010, 13:52

beata2k pisze:Teraz ja nie rozumiem!
-"Ksiązka (jeden wolumin) ma nadane dwa numery inwentarzowe"
- "Czyli sugerujesz, żeby raczej nadać dwa numery ubytków? Ale teraz nie będzie mi się zgadzała liczba ksiązek usuniętych z numerami ubytków."
Jeżeli książka ma 2 nry to rozumiem, że są 2 egzemplarze, jak 1 pozycja może mieć 2 numery? jeżeli wycofasz książkę czyli jeden nr inw. i ją wyrzucisz to pod drugom numerem będziesz miała brak.
jakoś tego nie ogarniam :oops:
Ta pozycja wyjątkowo ma dwa numery - koło pieczątki biblioteki widnieją dwa numery inwentarzowe, w księdze zapisana jest pod dwoma numerami jako tom 1 i tom 2. Ale fizycznie jest to jeden wolumin.
Tak jakbyś np Chłopów w wydaniu jednotomowym zapisała pod czterema kolejnymi numerami inwentarzowymi.
Wycofując tę książkę muszę wykreślić oba numery inw, tylko teraz pytanie czy dac jeden numer ubytku (zapisując w rubrykach dwa razy ten sam numer) czy dwa różne numery.
Ot taka ciekawostka.

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

wtorek 15 cze 2010, 14:22

to potraktuj to tak jakby to były 2 książki, 2 tomy, czyli muszą być 2 numery ubytków i wykreślasz oba numery inw. pod którymi widnieje ta książka
Beata

Gość 1

wtorek 15 cze 2010, 21:25

Jeżeli masz dwa nr inwentarzowe, to daj dwa numery ubytków i po sprawie.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 117 gości