Anet

Bałagan w księgozbiorze

czwartek 23 lis 2006, 12:40

Witam
Pracuję w bibliotece od niedawna, ogólnie jest tu niezły bałagan, zupełnie nie wiem, jak mam postepowac żeby był względny porządek w księgach inwentarzowych, fakturach itp. Nie podpisywałam odpowiedzialności materialnej ani nie było przekazania biblioteki. Dyrekcja traktuje bibliotekę "po macoszemu". NIESTETY!!!
Do ksiąg inwentarzowych nie były wpisywane książki, bo pani nie dostawała do nich faktur (bo faktury od razu szły do gminy), teraz Dyrekcja nie potrafi pomóc. Książki leżą na jednym stoliku, jest ich sporo, bo nazbierało się z całego roku. Nie iwiem, co z nimi zrobić, nie moge ich wpisać bo nie mam cen i faktur. Pytałam Dyrekcję, czy można np. z gminy wziąśc faktury wszystkie (ksero) i na ich podstawie ustalić, co jest zapisane w księgozbiorze biblioteki i jaką ma on wartość. Zrobić skontrum i moim zdaniem by się jakoś to wszystko wyjaśniło. Jednak Dyrektor nie chce,żeby tak zrobić. Nie zalezy, żeby był jakiś porządek.
Druga sprawa, nie ma w bibliotece żadnego katalogu, ani kartkowego ani komputerowego. Nie wiem też co z tym zrobić, czy zacząć tworzyć katalog tradycyjny (księgozbiór jest mały liczy ok. 3 tys.), na program biblioteczny nie ma oczywiście pieniędzy, zresztą trudno byłoby mi wprowadzać książki skoro jest taki bałagan w tym wszytskim. Poradźcie, co powinnam zrobić, jak z tego bałaganu wybrnąć. Jestem załamana ... :cry:

Mat
Posty: 129
Rejestracja: czwartek 04 maja 2006, 13:19
Kontakt: Strona WWW

czwartek 23 lis 2006, 13:03

jeśli nie masz faktur zrób protokoły przyjęcia na podstawie wartości ustalonej komisyjnie (wystraczy dwóch ludzi, zeby Ci to podpisali)

ja bym zaczął chyba od kupienia nowych ksiąg inwenatrzowych i zaczął je przepisywać sprawdzając czy dana książka jest wpisana i czy jest do niej dowód wpływu.
Jeśli jest dowód wpływu wpisuję do nowej księgi nadajac nowy numer.
Ksiażki nie wpisane do "starych" ksiąg i bez dowodu wpływu wyceniłbym robiąc protokół i wówczas wpiał do nowych ksiąg.

A może sama przejdź sie do gminy i poproś o ksero faktur tłumacząc, że musisz wyjaśnić zapisy w dokumentacji.

życzę cierpliwości :)
Mat

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

czwartek 23 lis 2006, 13:10

:shock: To ja bym zapytała "mądrego dyrektora" co mam zrobić. :? Jeżeli to nie były dary, tylko książki zakupione do biblioteki, to poprosiłabym księgową w gminie o ksero tych faktur i na tej podstawie zrobiła wykaz książek. Moja biblioteka (a raczej jej połowa) też należy do gminy (mimo, że mieści się w szkole- bo pół księgozbioru należy do szkoły). Zawsze z gminy dostaję ksero faktury. Rozumiem Cię doskonale, bo trochę podobną sytuację mam z księgozbiorem szkolnym. Część nauczycieli przynosi mi książki do biblioteki po dwóch latach :evil: ...a...bo się zapodziały, albo zapomnieli wcześniej- chodzi jednak zwykle o podręczniki...i na szczęście mamy umowę z księgową w szkole, że te wpisuję w zeszyt z którego się nie rozliczam z księgowością (pewnie to nieprawidłowe, ale szukanie tych zaległych faktur dla nie mającej czasu księgowej wcale nie jest przyjemnością). Sama zgłoś się do gminy, wyjaśnij sprawę...muszą Ci dać.

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

czwartek 23 lis 2006, 13:15

Mat, a wyjaśnij mi proszę kwestię ustalania wartości księgozbioru. Skoro faktury są w gminie i oni mają dane, co i ile??? to czy potem nie będzie zgrzytów, że im coś tam nie gra, jeśli będą chcieli sprawozdania?

Mat
Posty: 129
Rejestracja: czwartek 04 maja 2006, 13:19
Kontakt: Strona WWW

czwartek 23 lis 2006, 14:29

oczywiscie najpier poszedłbym do gminy i poprosił o faktury

jeśli bym ich nie otrzymał to napisałbym oficjalne pismo z prośbą o faktury, gdyby i to nie podziałało to wówczas sporządziłbym protokół wyceny
a całą dokumentację wysłałbym do gminy z wyjaśnieniem, że w związku z brakiem możliwosći otrzymania ksero faktur wartosć ksiażek została określona na podstawie obowiązujacych cen.

nie zakładam, że gmina nie udostępni faktur, ale u nas w kraju wszystko jest możliwe :)

a - idąc do gminy w ręku trzymałbym prośbę na papierze i prosiłbym o potwierdzenie wpływu dokumentu, aby w razie draki mieć podkładki, że ja się starałem i próbowałem

pozdrawiam

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 333 gości