Gość

środa 01 cze 2011, 11:09

A co z tymi pedagogami specjalnymi czy tej pracy nie dostaną pedagodzy szkolni w ramach ich godzin. Znając życie to możliwe.

Bedo
Posty: 65
Rejestracja: niedziela 07 sty 2007, 22:03

Cześć

środa 01 cze 2011, 11:40

U mnie w zespole, czyli podstawowa+gimnazjum jest zatrudniony doradca zawodowy na pół etatu, ale coś krążyły plotki, że będą redukować, tak jak pedagogów. Taraz jest po całym etacie pedagoga w obu szkołach, a ma być po pół. Już nie wiem za co się chwytać.? Tną nas, gdzie się da!Terapia pedagogiczna to też nie głupie, tylko trzeba to lubić, a ja za mało cierpliwa jestem do dzieci z dysfunkcjami. (Pewnie dlatego, że sama je mam? :lol: )

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

środa 01 cze 2011, 13:29

Pedagog szkolny nie ma uprawnień do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, jeśli nie ma skończonych pedagogik specjalnych!Do każdych zajęć , każdego typu niepełnosprawności trzeba mieć uprawnienia i wykształcenia.Dlatego nabycie takich kwalifikacji to szansa.W każdej szkole może trafić się dziecko niedosłyszące, niedowidzące, czy upośledzone i MUSI mieć zajęcia dostosowane do swojej dysfunkcji.Na to znajdą się pieniądze, bo dyrektorzy nie będą mieli wyjścia.Tu w przeciwieństwie do funkcjonowania biblioteki są twarde i konkretne przepisy, a co raz trudniej ich nie respektować.

libia

niedziela 19 cze 2011, 16:31

a co z tą historią i społeczeństwo warto się wybrać. Trudno mi podjąć racjonalną decyzję.

Gość

niedziela 19 cze 2011, 18:31

Obecnie MEN nie przepada za historią. Może być kłopot z ilością godzin do etatu.

madabar
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 28 paź 2012, 14:53

Re: Studia podyplomowe

sobota 12 paź 2013, 17:03

Pracuję w zespole szkół (podstawówka i gimnazjum) jako polonista i bibliotekarz. Od kilku lat uczę też etyki (mam 4 h na całą szkołę). Według aktualnego stanu prawnego do nauczania etyki na poziomie SP i Gim wystarczają następujące kwalifikacje - nauczyciel humanista, który w programie studiów miał historię filozofii lub etyki (a takich jest wielu). Chciałbym mieć "mocniejsze" kwalifikacje kierunkowe, dlatego postanowiłem ukończyć studia podyplomowe z etyki.

Pracuję w woj. śląskim. Przez wiele lat było tak, że dzieci i młodzież nieuczęszczająca na lekcje religii, spędzała czas w bibliotece. Od kilku lat dyrekcja zleciła mi jako bibliotekarzowi prowadzenie dla tych dzieci zajęć z etyki. Podpowiadam środowisku bibliotekarzy, że może to dla niektórych bibliotekarzy być jakiś sposób na uzupełnienie etatu. Dyrektor powinien w OP upomnieć się o zorganizowanie dla chętnych zajęć z etyki i przeznaczenie na nie godzin. Obecnie mam takich dzieci w całej szkole 11, obserwuję, że trend jest rosnący.

Wracam do kwestii podyplomówki. Może osoby z okolicy (woj. śląskie i opolskie) zainteresuje oferta 3-semestralnych studiów podyplomowych nadających kwalifikacje do dwóch przedmiotów do ETYKI i WOS-u. Taką ofertę przedstawiły dwie uczelnie:
1) Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości http://gwsp.gliwice.pl/www/?q=node/96
2) Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu http://www.wszia.opole.pl/sp/wos-etyka.html
Zapisałem się w obu szkołach i czekam na skompletowanie grupy potrzebnej do utworzenia kierunku.

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Studia podyplomowe

poniedziałek 14 paź 2013, 15:10

Pomysł z prowadzeniem przez bibliotekarzy zajęć z etyki jest bardzo dobry. Żal mi tych dzieci, które nie bardzo wiedzą co ze sobą zrobić w czasie, kiedy reszta klasy ma religię. Najczęściej trafiają do biblioteki i mogłyby w tym czasie mieć zajęcia z etyki. Szkoda, że ta podyplomówka tak daleko ode mnie.

madabar
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 28 paź 2012, 14:53

Re: Studia podyplomowe

sobota 19 paź 2013, 14:07

Może gdzieś niedaleko Ciebie jest podobna oferta. Warto się rozejrzeć. Ja nadal czekam, rerutacja jest cykliczna, czyli studia nie muszą koniecznie ruszyć od października. Zostaną uruchomione, gdy zbierze się wystarczająca liczba chętnych. W Opolu niby 11, w Gliwicach 20.

Mena
Posty: 10
Rejestracja: czwartek 17 paź 2013, 19:17

Re: Studia podyplomowe

sobota 19 paź 2013, 16:22

A tak szczerze mowiac to po co Wam te studia podyplomowe ? Ja tez mam skonczone , ale czy one mi cos daly - niestety nie. Gdy brakowalo mi godzin w bibliotece , nie dano mi zajec z przedmiotu , ktory zrobilam jako studia podyplomowe, bo uznano , ze to za malo by uczyc przedmiot. Wiec dobrze sie nad tym zastanowcie czy warto ???

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Studia podyplomowe

sobota 19 paź 2013, 17:05

Etyka jest w szkołach mało popularnym przedmiotem, więc należy dobrze sie zastanowić czy bedzie szansa na jakieś godziny (chyba, że w waszych szkołach jest prowadzona). Nie znam podstawy prawnej, ale kiedyś ktoś napisał (może nawet tu na forum), że do prowadzenia etyki wystarczy ukończony kierunek humanistyczny i wpis w indeksie, że się miało filozofię czy jakoś tak.

Studia podyplomowe dają uprawnienia do prowadzenia każdego przedmiotu, a osobną kwestią jest - na jakim poziomie nauczania (np. w podstawówce i gimnazjum wystarczy licencjat + podyplomówka).
Osobiście uważam, że warto miec coś wiecej niż bibliotekoznawstwo. Przy organiczeniu etatu zawsze można liczyć na uzupełnienie innymi godzinami (a czy się dostanie to już inna sprawa). W przeciwnym wypadku nawet nie można sobie pomarzyć

Pamietajcie też o tym, że teraz jeszcze można liczyć na dofinansowanie, bo od stycznia może być różnie.

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: Studia podyplomowe

piątek 09 wrz 2022, 07:21

Dzień dobry.
Czy ktoś z Państwa uczy obecnie etyki lub studiuje podyplomowo? Chciałabym o coś dopytać.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości