Helena
Posty: 24
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 18:40

inwentaryzowanie w MOLu "druków szybko dezaktualizujący

wtorek 16 maja 2006, 18:58

Ten wątek był już chyba poruszany na innym forum.
Mam dylemat - do tej pory wszystkie druki mało wartościowe, ulotki, wydaw. informacyjne otrzymane z róznych instytucji za darmo wpisywaliśmy na odrębny żeszyt (poza ewidencja księgową), dodając odpowiedni numer i symbol literowy. Teraz komputeryzujemy zbiory i nie wiemy jak rozstrzygnąć ten problem. Nie chcemy tego wpisywac do inwentarza i nadawać wartości, aby móc szybko, kiedy zajdzie taka potrzeba, wyrzucic niepotrzebne materiały.
Mam w związku z tym pytanie do osób mających dł€gą praktykę w MOLU - czy jest możliwe założenie księgi inwentarzowej na takie druki i wpisywanie tam zerowej wartości egzemplarzy?
Czy ktoś to przecwiczył?
Jakie sa plusy i minusy takiego rozwiązania?
Będę wdzięczna za poppowiedź. Pozdrawiam Helena.

Gość

wtorek 16 maja 2006, 21:00

Heleno
W programie MOL Optivum możesz założyć dowolną liczbę ksiąg inwentarzowch, a dla księgowości podliczać wartość tylko tych które księgowość interesują.
Możesz na przykład stworzyć nową księgę o nazwie Tymczasowe i dać jej wyróżnik T.
Proponuję również nie kontynuować numeracji z zeszytu tylko zacząć od nowa, bo zapewnie nie masz tam wpisanych zbyt wielu pozycji.
Ponieważ zapewne będziesz te dokumenty po pewnym czasie kasować a nie ubytkować, to (szczególnie jeśli masz słabszy sprzęt) pamiętaj aby oprócz egzemplarza usunąć OPIS.
Ale z drugiej strony nie wiem czy masz czas aby się w to bawić - przecież współpraca z zeszytem jest dużo szybsza.
Pozdrawiam
Michał
PS Kurcze zapomniałem sie zalogować

Mat
Posty: 129
Rejestracja: czwartek 04 maja 2006, 13:19
Kontakt: Strona WWW

dodatkowa księga

środa 17 maja 2006, 10:27

Witam!
Ja mam w MOL-u taką księgę, do której wpisuję materiały wykonane przez nauczycieli, broszury, które przysyłane są do szkoły i inne materiały, które właśnie się szybko dezaktualizują.
Jakie są plusy? Masz pod kontrolą (szybszą niż w zeszycie) kto i kiedy wypożyczył dany egzemplarz no i wypożyczenia tych materiałów program rejuestruje i masz z głowy statystykę :))
A minusy? Czy to że trzeba śledzić ;) i sprawdzać aktualność, i od czasu do czasu usiąść i usunąć parę pozycji to taki wielki minus? Dla mnie nie :))

polecam utworzenie takiej księgi - u mnie nazywa się Mat. pomocnicze ze skrótem "m"

pozdrawiam serdecznie Mat

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 106 gości