Jagoda11

Szukam pomocy u doświadczonych bibliotekarzy

niedziela 03 lip 2011, 17:57

Witam:)
Otrzymałam ofertę pracy w bibliotece szkolnej, cały etat w podstawówce plus gimnazjum. Powinnam sie cieszyć ale na razie sie boję. Co prawda skończyłam studia uzupełniające z bibliotekoznawstwa ale z praktycznym podejsciem do zawodu miały niewiele wspólnego. Bardzo proszę doswiadczonych bibliotekarzy o rady. Wiem, że bez nich sobie nie poradzę:(
Powiedzcie mi proszę od czego zacząć, mam samodzielnie prowadzić bibliotekę.
Dziekuje za pomoc

kamk

niedziela 03 lip 2011, 18:57

Zaczynasz od poznania swojego gospodarstwa i ułożenia planu pracy biblioteki na r. szk. 2011/2012. Składasz go na początku września (zależy od szkoły, może być np. do 15-go, dowiesz się na radzie sierpniowej). Uwzględniasz:
- prace biblioteczno-techniczne:
1. organizacja zbiorów i warsztatu informacyjnego, uaktualnianie napisów informacyjnych
2. Planowanie, statystyka, sprawozdawczość. Opracowanie rocznego planu pracy biblioteki.Prowadzenie dziennika bibliotecznego.
Sprawozdawczość półroczna i roczna.
3. konserwacja księgozbioru, jego uzupełnianie (fundusze??)
4. Uzgodnienie wartości księgozbioru z ewidencją księgowości.
5. Opracowywanie zbiorów, techniczne opracowywanie książek.
6. Melioracja księgozbioru głównego i podręcznego. Selekcja zbiorów.
7. Akcesja czasopism.
8. Organizacja warsztatu informacyjnego i dydaktycznego biblioteki. Tworzenie elektronicznej bazy danych.
9. Systematyczne uzupełnianie bibliograficznej kartoteki zagadnieniowej.
10. Analiza czytelnictwa.
11. Prace administracyjne. Prowadzenie dokumentacji bibliotecznej, ewidencji przychodów i ubytków; przeprowadzanie okresowo inwentaryzacji zbiorów.
12. Aktualizacja wykazu uczniów i kartoteki czytelników (wrzesień)
13. Dbanie o estetykę wypożyczalni i czytelni.

- praca pedagogiczna:
1. tu włączasz różne formy pracy z czytelnikiem (planowane konkursy, wydarzenia)
2. wspomaganie realizacji programów nauczania i wychowania, edukacji kulturalnej, informacyjnej i medialnej uczniów
3. przygotowanie do zdobywania informacji z różnych źródeł
4. wdrażanie i zachęcanie uczniów do systematycznego odwiedzania biblioteki szkolnej
5. działalność na rzecz zwiększania czytelnictwa wśród ucnziów (np. włączenie się do akcji Cała Polska czyta dzieciomm lub inne)
6. rozpoznanie i rozwijanie zainteresowań literackich, rozwijanie kultury czytelniczej. Inspirowanie czytelnictwa poprzez: reklamowanie książek, udzielanie wskazówek w wyborach czytelniczych, wystawy, organizację świąt bibliotecznych, imprez i konkursów czytelniczych.
7. Udostępnianie księgozbioru czytelnikom
8. Realizacja ścieżki międzyprzedmiotowej „Edukacja czytelnicza i medialna”.
9. Pomoc w wyszukiwaniu materiałów potrzebnych do konkursów i olimpiad.
10. praca z klasowymi łącznikami z biblioteką.
11. Wyróżnianie najlepszych czytelników
12. współpraca ze środowiskiem szkolnym, pozaszkolnym, rodzicami
13. Pomoc w doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela.
14. Doskonalenie, podnoszenie kwalifikacji. Praca w zespołach. Mierzenie jakości pracy biblioteki.






[/i]

Jagoda11

niedziela 03 lip 2011, 20:08

dziękuję za odpowiedź! Może jakieś szczegóły z praktycznego punktu widzenia. Czy np. przeprowadzic na początku inwentaryzację zbiorów przejmując stanowisko poprzedniczki?

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

niedziela 03 lip 2011, 21:28

Skontrum już powinno zostać przeprowadzone , jeśli nie to NATYCHMIAST powinno być zrobione.Jesteś przy jego prowadzeniu widzem i obserwatorem, a robi je komisja powołana przez dyrektora.Jeśli jest już post factum robisz sobie skontrum wyrywkowe.Ogólnie zachęcam do wizyt przed wrześniem , żeby oswoić się z gospodarstwem, porozmawiać z dyrekcją i najlepiej z poprzedniczką. Niech Cię Bóg broni podpisywać jakieś odpowiedzialności materialne, przepisy znajdziesz w "Bibliotece w Szkole".Radzę negocjować z dyrektorem różne sprawy, na początku pracy są bardziej skorzy by coś kupić , czy doposażyć.Najlepiej zobacz czego brak, czy księgozbiór jest skomputeryzowany, jak wyglądają księgi.I uszy do góry, zawsze można zapytać na forum.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

poniedziałek 04 lip 2011, 09:54

Dobre rady poprzedniczek.:)
Spokojnie podejdź, wszystko da się na bieżąco wyjaśniać, nie ma tu nic, co może przyprawic o zawał. Często jest do wykonania masa spraw "w tempie błyskawicznym", stąd nasza nerwowość - żaden czytelnik/ w tym nauczyciel/, nie ma pojęcia o tym, że już 4 godziny chodzisz non stop, bo wielu przed tym X było. Każdy ma pilne sprawy.
Sama nabierzesz doświadczenia, jak nie zwariować.

Jednak w kwestii administracji ważne to, co napisały koleżanki. Przejmujesz zbiory PO skontrum, przy którym powinnaś byc obecna. Żadna z nas formalnie nie wykonuje skontrum, robi je komisja powołana przez dyrektora. Z tym, że nie znam osoby, której komisja zrobiła całe skontrum.
Nieformalnie robimy je z komisją, w duzej mierze sami. Z wielu powodów.
/dydaktycy przychodzą jak im się podoba, a my czasu nie mamy; nie wiedzą gdzie co jest, nudzą się spisem../
Sprawdź stan finansowy. Księgowosc ma dane, w bibliotece powinny być zestawienia. /wpływy, ubytki- stan

Na bieżąco, jak napisały koleżanki:
- rada sierpniowa, gdzie się dowiesz o terminach: plan pracy np.
poproś dyr. o kilka dni na załozenie nowych kart/aktualizację, sprawdzenie stanu: ile książek zwrócono, ile nie, kto ma niezwrócone, zrobienie list dłużników, powiadomienie wychowawców.. itp
-koniecznie pod koniec sierpnia popracuj w lokalu- zorientuj się, gdzie masz lektury, gdzie zbiory dla nauczycieli dydaktyczne- nie będziesz miała czasu na szukanie ich potem
- daj sobie miesiąc na okrzepnięcie. Nie planuj nic poza bieżącymi sprawami. Po miesiącu sama będziesz zorientowana co i jak. Z tym, że musisz plan mieć pracy na pocz. IX- może poprzedniczka pokaze swój?
Specyfika każdej szkoły zmusza do indywidualnych zadań.

Później sobie porozmawiasz na Forum co jeszcze.:)

Jagoda11

wtorek 16 sie 2011, 11:42

no i stało się - dostałam tę prace na pewno:) obejrzałam bibliotekę i jest malutka i strasznie zaniendbana. Może podpowieci mi co na poczatku ogarnąć jak zrobić jakieś plakaty i jak 'przyozdobić" bibliotekę. Pomyslałam, że może jakoś zaangarzowac uczniów? tylko jak ich zachecić? ale dopiero później póki co muszę sama przeciez coś zrobić.
Jeśli chodzi o skontrum to nie mam na nie szans bo nauczyciele maja swoje sprawy i do biblioteki pójdę dopiero w przyszłym tygodniu więc nawet nie bedzie na nie czasu...
doradzcie od czego zaczać w takim razie?

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

wtorek 16 sie 2011, 17:03

Zaangażowanie uczniów, kiedy masz poznać zbiory i zorganizować rok szk. w bibliotece to nie jest najważniejszy pomysł. Wiesz.. to rodzaj pracy pedagogicznej, w którą się wkłada pracę, a nie pomoc.

Poznaj zbiory, to nie zadanie na 5 minut.
Ustaw co się da /a da się wiele, jak się chce. Ja pozsuwałam sporo, wydzielając kąciki samodzielnego wyboru. W ciasnocie/ tak, by na czoło wysunąć najciekawsze zbiory, które będą zachęcać do odwiedzin.
Ustaw regał wystawkowy, niekoniecznie taki typowy, jak nie masz go.
Na bieżąco wystawiaj /czyli codziennie/ książki do wyboru, polecane.
Zrób dekorację pasującą do typu szkoły, zadań realizowanych.
Może po pewnym czasie, jakieś zdjęcia w wydzielonej części?
Jakaś gazetka z informacjami z biblioteki? Byle na bieżąco, nie raz na rok.

Pozdrawiam wszystkich wypoczywających, ja jeszcze z gór.
Internet to jednak potęga:)

Jagoda11

wtorek 16 sie 2011, 20:09

bardzo Ci dziękuję za odp:)
oj pewnie teraz będę tutaj zadawała mnóstwo pytań, dla Was często smiesznych i banalnych ale mam nadzieję, że mnie rozumiecie?:)

napiszcie mi prosze jak to jest z planem pracy? Chodzi o to, że muszę zrealizować jego założenia w ciągu roku szkolnego. jednak jeśli np. jakiś konkurs nie wypali albo odwrotnie natchnie mnie póxniej, że mogę zrobic coś fajnego to co wtedy? No i jak z nagrodami za te konkursy? Czy dyrekcja zazwyczaj daje fundusze na nagrody czy mogę tak samo poszukac sponsorów?

odnośnie biblioteki to jest bardzo zaniedbana z gołymi ścianami z czasem muszę je czyms ozdobić, zeby było miło:) ksiegozbiór też nie jest w najlepszym stanie....ale postaram się czesto robić wystawki , żeby zachecic dzieci do czytania....
i tak myslę i myslę...milion pomysłów ale wiem, ze nie wszystko od razu!

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

środa 17 sie 2011, 08:24

Witaj, nowa koleżanko!
W planie pracy piszesz to, co chciałabyś zrealizować. Jeśli coś nie wyjdzie (z różnych przyczyn) lub zrobisz coś, czego we wrześniu nie przewidziałaś - ujmujesz to w sprawozdaniu z pracy biblioteki (w różnych szkołach różnie - co semestr lub na koniec roku szk. składanym).
A na razie dobrze radzą poprzedniczki. Musisz dokładnie poznać zbiory i ich układ na półkach, bo zaraz na początku września dzieciaczki przyjdą po lektury. Przygotuj się na ostry start.
I zawsze możesz liczyć na naszą "zdalną" pomoc :)

Eve

piątek 19 sie 2011, 20:58

Witajcie :)
Jestem w takiej samej sytuacji jak Jagoda - też będę samodzielnie prowadzić bibliotekę, tylko w szkole średniej. Wcześniej pracowałam w bibliotece publicznej, to nie była praca samodzielna - delikatnie mówiąc :roll: Tak że trochę sie boję, nie ukrywam.
Pozdrawiam wszystkich doświadczonych bibliotekarzy tudzież takie jak ja "świeżynki" :)

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

sobota 20 sie 2011, 00:25

Witam nowe Koleżanki "po fachu" na naszym Forum :), jestem przekonana, że znajdziecie tu zrozumienie dla swojej pracy i problemów szkolno-bibliotecznych.
Zgadzam się z koleżankami, należy zastanowić się nad planem pracy na rok szkolny i oczywiście zapoznać się ze zbiorami i sprzętem ( jeżeli jest) ponieważ początek roku to w bibliotekach oblężenie, sprawdzić sposób wypożyczania zbiorów i notowania statystyk, czy w komp. czy tradycyjnie. Sprawdzić czy jest dziennik biblioteki. Zorientować się, jak wygląda prenumerata prasy - jeżeli jest. Sprawdzić czy jest regulamin biblioteki, zaplanować spotkania z klasami I w celu zapoznania się z biblioteką i jej zbiorami tyle na początek

Eve
Posty: 54
Rejestracja: piątek 19 sie 2011, 21:02

sobota 20 sie 2011, 14:27

Dzięki za rady :)
Widziałam już bibliotekę, a pod koniec przyszłego tygodnia planuję wybrać się tam na dłuższy rekonesans. Mam nadzieję, że uda mi się spotkać z poprzedniczką i zapytać o parę spraw.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

sobota 20 sie 2011, 15:38

Idziesz, Eve, w dobrym kierunku!!! Od razu zalogowana!!! :lol: Witaj u nas.

Eve
Posty: 54
Rejestracja: piątek 19 sie 2011, 21:02

sobota 20 sie 2011, 21:40

:D Bo mam zamiar częściej tu bywać!!

Jagoda1
Posty: 28
Rejestracja: niedziela 03 lip 2011, 17:51

niedziela 21 sie 2011, 17:04

Ja również się zalogowałam:) co prawda już dosyć dawno ale zapomniałam hasła ale juz jestem:)
Jutro ide zapoznac się z moją biblioteką. Ty Eve jesteś w nieco lepszej sytuacji bo masz juz jakieś doświadczenie jesli chodzi o prowadzenie biblioteki. Ja zaczynam od totalnych podstaw: jak opracowac zbiory, jak wyglada UKD itd... czyli nieciekawie. Mimo wszystko jestem dobrej myśli:)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 345 gości