Karolina
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 16:30
Kontakt: Strona WWW

pieczątki

wtorek 02 sty 2007, 12:29

Witam w Nowym Roku :D
Zachodzę właśnie w głowę czy jest właściwie jakieś "unormowanie" tego do czego, którą pięczątkę się stosuje :?: Słyszałam, że książki znaczy sie pieczątką okrągłą biblioteki (tak robię), a czasopisma i prasę podłużną (ja tez okrogłą... Jak jest u Was :?: Nie mam niestety odniesienia u "siebie" bo wydawnictwa ciągłe nie były wczesniej znakowane w biliotece. Ja praktycznie nie stosuję tej pięczątki podłużnej - tylko jak coś "załatwiam" z księgowością. W nowym roku po prostu nie chcę powieleć ewentualnych błędów.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

wtorek 02 sty 2007, 12:51

Niestety, nic nie wiem na temat uregulowań prawnych dot. pieczątek w bibliotece :( . Ja tez mam tylko okrągłą i nią wszystko oznaczam. :)

Kasik
Posty: 38
Rejestracja: piątek 01 gru 2006, 13:04

wtorek 02 sty 2007, 14:17

Ja też używam tylko okrągłej pieczątki :)

ania
Posty: 9
Rejestracja: piątek 22 gru 2006, 10:53

wtorek 02 sty 2007, 17:29

Witam, ja również stosuję tylko okrągłą pieczątkę. Podłużną stosuje tylko na oficjalnych pismach ewentualnie na uczniowskich obiegówkach.
Pozdrawiam.

tez bibliotekarka

Re: pieczątki

wtorek 02 sty 2007, 19:33

Karolina pisze:Witam w Nowym Roku :D
Zachodzę właśnie w głowę czy jest właściwie jakieś "unormowanie" tego do czego, którą pięczątkę się stosuje :?: Słyszałam, że książki znaczy sie pieczątką okrągłą biblioteki (tak robię), a czasopisma i prasę podłużną (ja tez okrogłą... Jak jest u Was :?: Nie mam niestety odniesienia u "siebie" bo wydawnictwa ciągłe nie były wczesniej znakowane w biliotece. Ja praktycznie nie stosuję tej pięczątki podłużnej - tylko jak coś "załatwiam" z księgowością. W nowym roku po prostu nie chcę powieleć ewentualnych błędów.
A ja mam dwie pieczaki . Okragla i podluzna . Z tym , ze zarowno ksiazki jak i czasopisma pieczetuje pieczatka okragla. Natomiast pisma kierowane do ewentualnych sponsorow pieczetuje pieczatka podluzna .

Karolinko - na czasopismach nie ma znaczenia jaka pieczatka je stemplujesz. Wazne by byla nazwa szkoly i biblioteki . W przeciwienstwie zas do stemplowania ksiazek , ktore pieczetuje sie okragla pieczecia .

Zielona
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 13:28

poniedziałek 08 gru 2008, 15:12

Nie chciałam zakładać nowego tematu, stwierdziłam, że ten się nadaje.

W bibliotece mam tylko okrągłą pieczątkę. Oczywiście pieczętuję nią książki, ale czasopisma nigdy nie były pieczętowane. Prenumeratę mam od niedawna, wpisuję sobie egzemplarze do Mola (także stare numery, z nie mojej kadencji), żeby można było je wypożyczać do domu.

I pytanie, gdzie przybijacie pieczątki, żeby je było widać? Często okładki są ciemne i pieczęć jest niewidoczna. Czy tylko na okładce, czy też w środku? To pewnie kwestia umowna, ale może ktoś się pochwali, jak to robi.

Karolina
Posty: 423
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 16:30
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 08 gru 2008, 20:51

Jeśli chodzi o prasę i czasopisma to pieczętuję je na stronie pierwszej - przy tytule i na s. 13 i jeszcze wszystkie dodatki na pierwszej stronie - zawsze na górze strony.

AnnoDoro
Posty: 300
Rejestracja: piątek 08 sie 2008, 21:09

poniedziałek 08 gru 2008, 21:42

Z tego co wiem w bibliotekach obowiązuje pieczątka okrągła , którą pieczętuje się książki i czasopisma.
Natomiast pieczątkę podłużną stosuje tylko na oficjalnych pismach , a także na obiegówkach dla uczniów i pracowników szkoły.

Kod: Zaznacz cały

Pozdrawiam AnnaD
W połowie składam się z książek, które przeczytałam

Zielona
Posty: 115
Rejestracja: wtorek 21 lis 2006, 13:28

wtorek 09 gru 2008, 11:02

Dziękuję za odpowiedź, Karolinko!

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

czwartek 11 gru 2008, 09:43

Czasopisma pieczętuję pieczątką "Czytelnia" - mamy od ...dziesięciu lat, podłużnej - prostokątnej nie posiadam.
Beata

nowa

wtorek 16 lis 2010, 12:05

A gdzie postawić pieczątkę w książce?? Mnie uczono, że stawiamy 3: na odwrocie karty tytułowej, na 17 stronie i ostatniej pod tekstem. I tak robię ale zastanawiam się, czy coś się zmieniło? Pytam, bo zbaraniałam jak zobaczyłam jak ostęplowane mam książki - w mojej bibliotece wolna amerykanka, pieczątek conajmniej 6 nabitych i w każdej książce gdzie indziej ale z tego co zauważyłam to : ( na stornie tytułowej tam gdzie było wolne miejsce, na str.7, 13, 17, 33, 77,ostatnia pod tekstem itd...)

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

wtorek 16 lis 2010, 12:54

nowa pisze:A gdzie postawić pieczątkę w książce??
Za "Nowym vademecum nauczyciela bibliotekarza" Danuty Saniewskiej:
- na odwrocie karty tytułowej - na wysokości tytułu,
- na umownej, tej samej dla całego księgozbioru stronicy na dolnym marginesie przy grzbiecie ksiązki,
- na odwrocie nie objętych liczbowaniem ilustracji, map, rysunków oraz innych załączników - u dołu przy grzbiecie,
- na końcu tekstu książki.

Niestety nie potrafię Ci powiedzieć jak się ustala tę stronę umowną. Też jestem ciekawa, czy jest na to jakieś zarządzenie (gdzie?). U mnie od zawsze jest to strona 35, ale w dokumentacji nie znalazłam stosownego "aktu nadania" :D

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

wtorek 16 lis 2010, 13:05

fiori pisze: U mnie od zawsze jest to strona 35, ale w dokumentacji nie znalazłam stosownego "aktu nadania" :D
U mnie 17 :D

nowa

wtorek 16 lis 2010, 13:27

Dziękuję za odpowiedzi :)

Gość

wtorek 16 lis 2010, 14:48

na stronie 17, bo tam sie kończy tzw. arkusz wydawniczy...tak uczyli na studiach....:)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 135 gości