Tereska z okolic Krakowa

Podpowiedzcie sprawie urlopu dla poratowania zdrowia

piątek 05 sty 2007, 22:34

Mam 6 letni staz wpracy w bibliotece szkolnej . Poniewaz od dwoch lat dosc powaznie choruje , bola mnie nogi , mam schorzenia kobiece , schorzenia laryngologiczne moj lekarz wysyla mnie na urlop dla piratowania zdrowia , ale ..., ale na to nie wyraza zgody moja dyrektorka szkoly .
Faktem jest, ze na etacie w bibliotece pracuje sama , ale czy to moja wina jest ze czesto jestem na zwolnieniach lekarskich bo choruje ? Przeciez kazdy z nas chce byc zdrowy , a nie chorowac i w dodatku jeszcze na tym tracic- czyz nie jest tak ???

Po przyniesieniu wniosku lekarskiego od specjalisty na roczny urlop dla poratowania zdrowia kategoryczna i nieznoszaca sprzeciwu odpowiedz dyrektorki - NIE MA MOWY KOLEZANKO , NIE DOSTANIE PANI URLOPU , choc doslownie 3 tygodnie temu mlodszy stazem o rok kolega informatykk uzyskal zgode na roczny urlop .

Prosze mi podpowiedziec , czy moja dyrektorka moze odmowic mi zgode na otrzymanie przeze mnie rocznego urlopu ? Na jakie przepuisy moge sie powolac ?

Prosze o pilna odpowiedz . Z gory dziekuje

Janina

sobota 06 sty 2007, 09:16

Teresko u mnie bylo to samoi . Pani dyrektor stwierdzila , ze nie moge dostac urlopu na poratowanie zdrowia bo przeciez w bibliotece sie nie przepracowuje wiec po co mi urlop ? Inni je dostaja , a ja nie , mimo iz ciagle mam klopoty z ktania, ze mam chrypki , ze mam inne dolegliwosci zdrowotne .
Skoro lekarz specjalista dal mi wniosek i skierowanie na urlop to chyba w tym przypadku nie robilby z siebie wariata, gdybym naprawde nie chorowala.

Ale skoro nawet wsrod dyrekcji panuje jeszcze starodowne stwierdzenie ze w bibliotece sie nic nie robi , ze bibliotekarz to zlo konieczne w szkole- ot takie 5 kolo u wozu ktory od czasu do czasu tez cos chce , to o czym mmy tutaj mowimy ?????????

Maryla

sobota 06 sty 2007, 14:10

Dyrektor nie może nie dać urlopu, jeśli jest dokument od lekarza! W myśl nowych przepisów może jedynie skierować na komisję lekarską, ale wtedy podważa decyzję lekarską! Jednakże - koleżanki - urlop zdrowotny przysługuje po przepracowaniu siedmiu lat.... Pozdrawiam.

Maryla

sobota 06 sty 2007, 14:12

Dodam jeszcze, że ja też pracuję w bibliotece szkolnej i w ciągu ponad 20 lat pracy dwukrotnie byłam na takim rocznym urlopie. Ostatnio - w minionym roku szkolnym.

sewka
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 10 kwie 2006, 21:32

O, Maryla :)))

sobota 06 sty 2007, 14:16

Właśnie kopiowałam fragmenty Karty nauczyciela dotyczace urlopu dla poratowania zdrowia :)
Jest tak, jak pisze Maryla. Dlatego dziwi mnie, Teresko, jakim to sposobem kolega młodszy stażem mógł otrzymać zgodę na ten urlop.

USTAWA
z dnia 26 stycznia 1982 r.
Karta Nauczyciela
(Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, Nr 170, poz. 1218 i Nr 220, poz. 1600)

Rozdział 8
Ochrona zdrowia

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.
sewka

mariolka18

sobota 06 sty 2007, 18:37

bo jest dyrekcja i dyrekcja ....mnie tez powiedziano ze nie dostane urlopu - mimo ze pracuje juz 14 lat , bo jestem w bibliotece sama , a przeciez pani nie pracuje glosowo to raz , a po drugie - nie ma pani zadnego wysilku bo coz kochana kolezanko - w bibliotece sie pani za bardzo nie przesili , wiec chory kregoslup( nadmieniam ze mam problemy z chodzeniem i czeka mnie operacja) za bardzo pani tu nie nadwyrezy

i co wy na to ? staz prawie 15 letni i urlopu dostac nie moge bo pani dyrektor podwaza decyzje lekarza specjalisty :-((((

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

sobota 06 sty 2007, 20:24

Jak dyrektor może podważać opinie lekarza. To skandal. Czy zwolnienia lekarskie też sa podważane. Dyrektor nie jest lekarzem i nie ma prawa oceniać czy urlop dla poratowania zdrowia jest konieczny czy nie. Może tylko(jak pisała Marylka) skierowac na komisję.
Dodam jeszcze, że urlop zdrowotny przysługuje nie tylko na schorzenia związane z chorobami gardła. I wg nowych przepisów lekarz kieruje od razu na określony czas czyli np. 3 miesiące, pół roku czy rok. Nie ma ( tak jak dawnej, przedłużania np. po 3 mies. kolejne 3 itd. Jeżeli nauczyciel otrzymuje urlop np. na pół roku to musi po tym czasie wrócic do pracy i przepracować min. rok aby nabyc prawo do kolejnego urlopu ( max 3 razy w ciągu całego okresu zatrudnienia.
Na koniec dodam tylko, że 2 lata temu tez byłam na rocznym urlopie, (pracuję sama plus koleżanka dochodzi na 10 godz.) A dyrektor przyjął na czas mojego urlopu inną bibliotekarkę.

alan

czwartek 11 sty 2007, 14:51

Ja bez problemu uzyskałam zgodę na urlop od mojego dyrektora, ale polecił mi znaleźć kogoś na moje miejsce. Wybrałam zaufaną koleżankę, która jest już nauczycielem mianowanym. A mój dyrektor w ramach oszczędności zatrudnił osobę świeżo po studiach, która narobiła mi takiego zamieszania, że długo trwało naprawianie jej błędów.

Nomaj

Urlop zdrowotny

niedziela 22 kwie 2007, 19:13

Powiedzcie co musi wypełnić lekarz czy od razu orzeczenie lekarskie kierujące mnie na urlop - takie jak jest na stronach MEN-u czy jakiś wniosek?
Bo ja już się pogubiłam.
Dzięki

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

niedziela 22 kwie 2007, 22:35

Obowiązuje nowe rozporządzenie (z 2006 r.), dotyczące urlopów tzw. zdrowotnych.
Lekarz sporządza orzeczenie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w trzech egzemplarzach. Jeden z nich doręcza nauczycielowi, drugi przesyła dyrektorowi szkoły, a trzeci dołącza do indywidualnej dokumentacji osoby badanej (§ 3 ust. 1).
Dyrektor może w terminie 14 dni odwołać się do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, jeżeli uważa, że lekarz wystawił orzeczenie niezgodne z faktycznym stanem zdrowia nauczyciela (musi uzasadnić powód odwołania się - § 4 ust. 1).

Nomaj

poniedziałek 23 kwie 2007, 17:58

Dziękuję Halinah za odpowiedź.
Wg mnie to ostatnie było rozporządzenie z 27 X 2005 o orzekaniu w sprawie urlopu, nie wiem może są jakieś nowości.
Skąd biorę takie orzeczenie (bo ja mam wydrukowane z netu ale to jest wzór) czy ma je lekarz? Bo mój lekarz nie jest zorientowany w sytuacji powiedział, że będę musiała stawać na komisję lekarską i on nie ma takiego orzeczenia?
Jeszcze raz dziękuje i proszę o odpowiedź.

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

poniedziałek 23 kwie 2007, 18:59

Przepraszam, oczywiście z 2005 r!!! Żadna komisja lekarska nic nie ma do powiedzenia. Taki wzór orzeczenia, jaki masz, wypisuje lekarz - i już.

Hanka

podpowiedź w sprawie urlopu zdrowotnego

środa 25 kwie 2007, 20:36

Wczesniej już pisałam o moim doświadczeniu w sprawie w/w tematu. Ale pozwolę sobie jeszcze dodać swój komentarz w tej sprawie.. Okazuje się, że to ja muszę otrzymać zaświadczenie od dyrektora o skierowaniu mnie na urlop zdr, a dopiero z tym dokumentem udaję się do lekarza i ten dopiero teraz wystawia orzeczenie. Na marginesie dodam, że nie otrzymam urlopu od września (moja prośba do dyrektora) tylko od grudnia, bo nie ma na to zaplanowanych WCZEŚNIEJ pieniędzy. Zrozumiałam, że za późno zgłosiłam o tym dyrektorowi. Ale, jak można zaplanować urlop ZDROWOTNY. Kto kogo robi w balona?
KN wyraźnie nakazuje kierunek drogi w postępowaniu o otrzymanie urlopu. Dlaczego, więc, w moim przypadku takie labirynty?. Chwała temu, kto to będzie umiał przetłumaczyć "na nasze".
Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie, co mogę w tym przypadku uczynić? Nie chcę afery, bo i tak mi już ciężko. Pozdrawiam. Hanka

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

środa 25 kwie 2007, 21:48

"Zaświadczenie" dyrektora, że masz uprawnienia do otrzymania urlopu obowiązywało przy poprzednim rozporządzeniu. Jeśli taki jest wymóg lekarza albo dyrektora, to znaczy to tylko tyle, że nie znają oni obowiązujących przepisów.

Hanka

urlop zdrowotny

poniedziałek 30 kwie 2007, 08:11

Wszystkim dziękuję za odpowiedzi w tym temacie, bo to właśnie Wy bybliście mi ogromnym wsparciem. Na marginesie: nowe przepisy są, a postępowanie w w/w sprawie takie, jak było. Nawet lekarz zaczął rozmowę od zaświadczenia, ale skoro je otrzymałam nie wchodziłwm w dyskusję. Najważniejsze, że skompletowałam papiery i mam nadzieję rozpocząć urlop zdrowotny bez sensacji.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego. Hanka

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 77 gości