TUNIA_J

MAKULATURA a PIENIĄDZE

czwartek 03 lis 2011, 22:59

Witam. W naszej szkole organizuje zbiorke makulatury. Juz mi sie troche tego uzbieralo. Za pieniadze uzyskane z jej sprzedazy chcialam zakupic nowe ksiazki... ale czy to jest zgodne z prawem?????

Gość

piątek 04 lis 2011, 12:02

O zgodności z prawem nic nie wiem, ale czy to się opłaca?
My zebrałyśmy 6 wielkich pudeł makulatury i kiedy dzwoniłam do punktów skupu okazało się że nikt po nie nie przyjedzie bo to za mała ilość. Mogłam zawieźć to taksówką, ale musiała bym dołożyć, bo te punkty są daleko od szkoły.

Gość

piątek 04 lis 2011, 14:30

Zgodnie z prawem to jest tak,że pieniądze ze sprzedanej makulatury wpłaca się na konto szkoły, a potem jeżeli uda się te pieniądze odzyskać można wydać np. na książki - jeżeli OP lub szkoła nie wyda na co innego...

Betinka
Posty: 81
Rejestracja: środa 31 maja 2006, 19:06

środa 16 lis 2011, 14:10

Ja wywożę makulaturę swoim samochodem, jeżeli kupuję za pieniądze uzyskane ze sprzedaży nowe książki taki też sporządzam dowód wpływu. Można też uznać taki zakup nieodpłatne przyjęcie :)
Z naszej strony wywóz makulatury i kupienie za to książki to przecież tylko dobra wola!

IzaTe.

Makulatura się opłaca!

środa 16 lis 2011, 23:57

Makulaturę zbieram od początku mojej pracy w bibliotece.
Bywało, że płacono za nią 5 gr/kg (w czasach kryzysu), ale i 35 gr/kg - teraz, co staram się skrzętnie wykorzystywać.
Nie opłaca się wywozić kilku pudeł makulatury. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i i uskładać jej na tyle dużo, żeby opłacało się po nią przyjechać komuś ze skupu (wtedy cena jest trochę niższa, bo liczą sobie za transport). Ale i tak będzie opłacalne, jeżeli dadzą nam 25 gr/ kg przy np. 500 kg.
Od ponad roku wywożę makulaturę swoim samochodem - wcześniej liczyłam na transport z firmy skupującej. Zbieram ją ciągle, a przynoszą wszyscy - młodzież, nauczyciele, administracja. W tamtym roku za makulaturę zebrałam ponad 400 zł. Naprawdę się opłaca!

Pieniądze wykorzystuję np. na zakup nagród w konkursach, ale przede wszystkim na zakup książek dla młodzieży (takich, jak sobie życzą), o czym informuję ich potem na stronie:

http://bibliog3.wordpress.com/2011/05/2 ... -chce-zyc/

http://bibliog3.wordpress.com/2011/09/2 ... -to-macie/

Kupione w ten sposób książki wpisuję w rubryce "sposob nabycia" jako "makulatura" - ale to informacja dla mnie - traktuję je po prostu jak dar od czytelników, bo tak przecież jest w rzeczywistości - to oni przynoszą niepotrzebne papierzyska.

Hania Bania
Posty: 28
Rejestracja: środa 26 sty 2011, 20:39

czwartek 17 lis 2011, 16:23

Ja podobnie jak Iza Te pilnuje zbiórki makulatury w szkole i b.fajnie mi to działa. Uczniowie gromadzą makulaturę przez cały rok w domach. Raz w roku ogłaszam dwudniowy zbiórkę a w trzecim dniu przyjeżdża odbiorca i wywozi makulaturę do skupu własnym transportem. Przy okazji zbieram też puszki aluminiowe. Chociaż szkoła liczy zaledwie 170 uczniów, co roku zbieramy ok. 4 tony makulatury. W maju zarobiliśmy 1200zł.

Pieniądze dzielimy w zależności od aktualnych potrzeb szkoły. Cześć pieniędzy otrzymuje Samorząd Uczniowski, część przeznaczamy na nagrody dla najlepszych zbieraczy makulatury. Kupuję też za te pieniądze nagrody dla zwycięzców konkursów czytelniczych. Poza tym najczęściej art. papiernicze, tkaniny dekoracyjne, lub tp. dla szkoły
Jesienią zbieramy żołedzie. W tym roku zarobiliśmy 1000zł. I tu podział pieniążków był taki sam. Tym razem zakupiłam dla szkoły solidną wagę do ważenia właśnie makulatury i żołędzi.
Książek do biblioteki raczej nie kupuję. Czasem, jeśli zostanie mi jakaś z nagród to owszem, przyjmuję.
Pozdrawiam.
Hania Bania

Gość

wtorek 22 lis 2011, 12:18

jeżeli chodzi o wywóz makulatury, to dzwonię do OP i proszę o ich słuzbowy samochód dostawczy :)

MaTeUszKL
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 30 lis 2017, 13:12

Re: MAKULATURA a PIENIĄDZE

czwartek 30 lis 2017, 13:21

Nie chcę być pesymistą, ale musiałbyś mieć naprawdę dużo tej makulatury żeby Ci starczyło na zakup książek (mowa o paru tonach). Nie wiem ile chcesz książek kupić, ale makulatura nie jest zbyt cenionym materiałem wtórnym za 1kg makulatury dostaniesz parę groszy. Czy jest to zgodne z prawem? Prawo raczej nie ma tu nic takiego sprzedajesz -kupujesz - proste czemu miałoby to być niezgodne z prawem?! Życzę powodzenia i zapraszam do zapoznania się z artykułem na temat skupu książek/makulatury http://www.wiedza24h.pl/artykul/1965/ja ... iazek.html przyda Ci się jak będziesz chciał sprzedać.

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: MAKULATURA a PIENIĄDZE

poniedziałek 04 gru 2017, 13:19

Witam
Należało by rozdzielić zbiórkę makulatury od makulatury po selekcji księgozbioru.
Ta pierwsza u nas w szkole też się odbywa, zebrane po roku pieniadze są przezanczane na potrzeby szkoły - dwa lata były na nowe ksiażki. Wtedy traktowałam jej jak dary. Zakup ze środków Rady Rodziców.

Ksiażki po selekcji wywoże swoim autem na punkt skupu - na szczęście mam blisko. Pieniądze wpłaca się na konto szkoły.
Jeszcze nigdy ich nie odzyskałam.

pozdarwiam

Milutk4a
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 17 paź 2019, 15:17

Re: MAKULATURA a PIENIĄDZE

czwartek 17 paź 2019, 15:26

Sprzedając makulaturę przysłużysz się tylko środowisku, ponieważ pieniędzy z tego nie ma. Jeżeli chciałbyś zarobić coś więcej to bardziej wartościowe byłyby książki oddane do skupu Amicus - https://skupujemyksiazki.pl/ . Kilka razy korzystałem z ich oferty i proponują bardzo atrakcyjne ceny. Wiadomo, że jeśli książki są w złym stanie to fortuny nie zarobisz, ale zawsze do kieszeni wpadnie więcej niż za makulaturę. Oczywiście zachęcam do sprzedawania makulatury, bo warto dbać o środowisko! ;)

sylv
Posty: 251
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: MAKULATURA a PIENIĄDZE

piątek 31 sty 2020, 13:24

Czy komuś jeszcze nie chcą przyjmować makulatury (książek) na skupie? My chyba będziemy po prostu dawać do pojemnika na śmieci na makulaturę, bo nawet za darmo nie chcą przyjmować...

Beata 8
Posty: 39
Rejestracja: piątek 04 paź 2019, 18:28

Re: MAKULATURA a PIENIĄDZE

piątek 31 sty 2020, 15:30

Niestety, już ktoś pisał, że musi być potwierdzenie na piśmie, że oddano podręczniki na makulaturę.
U nas dyrekcja czeka na takie potwierdzenie od firmy i podręczniki czekają, aż ktoś się znajdzie :evil:

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: MAKULATURA a PIENIĄDZE

sobota 01 lut 2020, 15:26

Czy ktoś wie czy sytuacja z makulaturą polepszy się za jakiś czas czy nie warto czekać z toną papieru, który mi zalega. Tyle się mówi o ekologii, a nie ma gdzie oddać makulatury żeby to przerobić np. na papier toaletowy. Przykre.

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

Re: MAKULATURA a PIENIĄDZE

poniedziałek 03 lut 2020, 13:23

Obawiam się, że nie ma co trzymać tej makulatury. Mi też zalega ponad 30 kartonów starych podręczników i gazet. Kazali czekać, ale chyba nie ma na co. Poproszę o zamówienie kontenera na papier i zwyczajnie wyrzucę.

Beata 8
Posty: 39
Rejestracja: piątek 04 paź 2019, 18:28

Re: MAKULATURA a PIENIĄDZE

poniedziałek 03 lut 2020, 19:01

xandre pisze:zwyczajnie wyrzucę
A tak można? Też bym tak chciała.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 75 gości