Olesia

nasz zawód

sobota 17 mar 2012, 22:18

Proponuję aby ta "każda osoba pełnoletnia" popracowała z maturzystami przygotowującymi prezentacje albo olimpijczykami.

Np. takie tematy:

"Motyw Ikara w literaturze i sztuce"
"Motyw pieniądza w literaturze i jego funkcje"
"Scena śmierci bohatera w literaturze, malarstwie, filmie"
"Motyw trucizny, portret truciciela. Określ ich funkcje odwołując się do wybranych tekstów kultury"
"Motyw teatru świata w literaturze"
"Wizerunki Boga w literaturze i sztuce różnych epok"

itd.

Chyba niepotrzebnie się martwię - przecież jest internet i każdy może sobie wyguglać co potrzebuje. Nieprawdaż?

Szkoda, że tak postrzegany jest nasz zawód. Przykry koniec mojej "kariery" zawodowej po 36 latach pracy w kilku bibliotekach. A ja głupia myślałam, że wykonuję ważny i odpowiedzialny (bo praca z ludźmi) zawód, dzięki któremu mogę się rozwijać i uczyć przez całe życie a moje umiejętności będą mogły służyć innym. Swoje kwalifikacje zdobywałam podczas prawie 10 lat nauki i studiów. Jak widać zupełnie niepotrzebnie.

Olesia - jeszcze dyplomowana nauczycielka-bibliotekarka

Irena
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 05 gru 2019, 13:30

Re: Zaczynam pracę w bibliotece - prosze o pomoc.

czwartek 05 gru 2019, 14:32

Pracowałam w bibliotece szkolnej 33 lata. Jestem na emeryturze. Obecnie pracuję w bibliotece, która nie jest skomputeryzowana. Pierwsza książka wpisana w 1968 roku. Było bardzo dużo ubytkowanych, obecnie też będą ubytkowane zaczytane. Czy mogę wprowadzać od nr 1 tylko te książki, które ostatecznie mają pozostać w bibliotece? Proszę o podpowiedzi, przepisy prawne.

Zuzza
Posty: 685
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Zaczynam pracę w bibliotece - prosze o pomoc.

czwartek 05 gru 2019, 16:10

Książek nie można wpisywać pod nr 1, 2, 3..,. bo nie będzie to zgodne z numerami wewnątrz - chyba, że od nowa przepisze się numery wewnątrz książek. Mój księgozbiór jest od 1944 i na razie 4 rok wpisuję do programu książki nowe według numeracji kontynuowanej w księdze inwentarzowej - obecnie nr 31409. Wpisuję książki , które nadają się do użytku, te które są zaczytane trafiają na listę ubytków. Miejsca po nich będą w programie puste. Chyba, że kiedyś będzie tyle czasu i ludzi, by w całości wpisać wszystkie 10 ksiąg inwentarzowych. Każda książka ma kod i wypożyczam już książki wprowadzone tylko w programie, nic ręcznie.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Zaczynam pracę w bibliotece - prosze o pomoc.

czwartek 05 gru 2019, 18:54

Irena pisze:
czwartek 05 gru 2019, 14:32
Pracowałam w bibliotece szkolnej 33 lata. Jestem na emeryturze. Obecnie pracuję w bibliotece, która nie jest skomputeryzowana. Pierwsza książka wpisana w 1968 roku. Było bardzo dużo ubytkowanych, obecnie też będą ubytkowane zaczytane. Czy mogę wprowadzać od nr 1 tylko te książki, które ostatecznie mają pozostać w bibliotece? Proszę o podpowiedzi, przepisy prawne.
Rozumiem, że zaczynasz komputeryzację biblioteki. U siebie miałam podobnie, jednak odwzorowałam papierowe księgi w programie, czyli zachowałam numerację w księgach a co za tym idzie w książkach. Wpisałam też ubytki, aby mieć porządek i jasność. Słyszałam, że jeżeli w bibliotece jest ponad 50% ubytków można przepisać księgi inwentarzowe czyli nadać wszystkim książkom nowe numery i tak wpisać do systemu - przepisów prawnych niestety nie znam.

arielka
Posty: 120
Rejestracja: wtorek 15 sty 2008, 13:08

Re: Zaczynam pracę w bibliotece - prosze o pomoc.

piątek 06 gru 2019, 11:15

Ja też mam taki problem. U mnie dodatkową komplikacją jest komputeryzacją zbiorów z dwóch połączonych szkół. Tak naprawdę nie wiem jak to ugryźć. Z pierwszych ksiąg numery się dublują, ponieważ te księgi są z dwóch różnych szkół. Jedna ze szkół ma mnóstwo ubytków, a w kartonach dalsze czekają na likwidację.
Podpowiedzcie proszę, jak najlepiej się do tego zabrać. Ja myślę o nadawaniu zupełnie nowych numerów każdej książce.

Irena
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 05 gru 2019, 13:30

Re: Zaczynam pracę w bibliotece - prosze o pomoc.

piątek 06 gru 2019, 11:59

Proszę Pani
W tej sytuacji wszystko jest jasne. Trzeba sporządzić protokół przekazania księgozbioru. Na pewno jest nowa pieczątka i nowa nazwa szkoły. Wydrukuje Pani protokół z opcji nabytki. W jakim programie jest komputeryzacja?

Irena
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 05 gru 2019, 13:30

Re: Zaczynam pracę w bibliotece - prosze o pomoc.

piątek 06 gru 2019, 12:02

Maria pisze:
czwartek 05 gru 2019, 18:54
Irena pisze:
czwartek 05 gru 2019, 14:32
Pracowałam w bibliotece szkolnej 33 lata. Jestem na emeryturze. Obecnie pracuję w bibliotece, która nie jest skomputeryzowana. Pierwsza książka wpisana w 1968 roku. Było bardzo dużo ubytkowanych, obecnie też będą ubytkowane zaczytane. Czy mogę wprowadzać od nr 1 tylko te książki, które ostatecznie mają pozostać w bibliotece? Proszę o podpowiedzi, przepisy prawne.
Rozumiem, że zaczynasz komputeryzację biblioteki. U siebie miałam podobnie, jednak odwzorowałam papierowe księgi w programie, czyli zachowałam numerację w księgach a co za tym idzie w książkach. Wpisałam też ubytki, aby mieć porządek i jasność. Słyszałam, że jeżeli w bibliotece jest ponad 50% ubytków można przepisać księgi inwentarzowe czyli nadać wszystkim książkom nowe numery i tak wpisać do systemu - przepisów prawnych niestety nie znam.
Proszę udostępnić przepis prawny, który mówi o przepisaniu księgi, jeśliby to było możliwe, to by było super. Wtedy nowa księga od nr 1.

irminabr
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 04 sty 2022, 16:11

Re: Zaczynam pracę w bibliotece - prosze o pomoc.

wtorek 04 sty 2022, 16:11

Może warto skorzystać z insytytucji studiów podyplomowych :) ja skońzczyłam bibliotekoznawstwo na wskz i uważam, że byłam przygotowana super do pracy :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Juliusz Wasilewski i 76 gości