Gość

wtorek 13 mar 2012, 20:49

Anonymous pisze:Jako litraturę fachową polecam "Vademecum nauczyciela bibliotekarza ..." do kupienia w sklepie Sukurs. Tu znajdziesz wszystko nt. prowadzenia biblioteki szkolnej.
Zamowie ta ksiazke, na razie probuje znalezc ja online- bo jest mi potrzebna na JUZ, ale chyba jednak bede musiala ja zamowic.

W miedzyczasie przeczesuje forum w poszukiwaniu uzytecznych dla mnei informacji i odkrywam, ze jest to skarbnica wiedzy. Jak dobrze, ze tutaj trafilam!

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

wtorek 13 mar 2012, 21:54

1. Książkę możesz zamówić tutaj:http://www.sukurs.edu.pl/sklep/product_ ... ucts_id=47
koniecznie tam znajdziesz wszystko co potrzebne.
2.Program o którym wspominasz nic mi nie mówi :(, ale nie rozumiem co inne panie maja do Twojego bibliotecznego programu i jak one i Ty macie pracować na tym samym programie :shock: .
3. Książki w bibliotece na półkach nie mają ładnie wyglądać, to nie wystawa, przede wszystkim trzeba ułatwić ich wyszukanie. Możesz zachować kolory a w obrębie każdego koloru czyli klasy ustawić je alfabetycznie wg autorów, lub wg tytułów. Pisałam o tym powyżej. Przykład: Klasa I, wybierasz regał zielony lub robisz naklejkę zieloną i wszystkie książki z zielonymi naklejkami ustawiasz wg alfabetu na tym regale, podobnie robisz z wszystkimi innymi klasami.( kolorami).
Sprawa podstawowa to taka, że biblioteka ma służyć uczniom a nie paniom nauczycielkom. Ty jesteś od tego aby ci uczniowie do tej biblioteki przychodzili i z niej korzystali.

Gość

wtorek 13 mar 2012, 22:23

Maria pisze:1. Książkę możesz zamówić tutaj:http://www.sukurs.edu.pl/sklep/product_ ... ucts_id=47
koniecznie tam znajdziesz wszystko co potrzebne.
2.Program o którym wspominasz nic mi nie mówi :(, ale nie rozumiem co inne panie maja do Twojego bibliotecznego programu i jak one i Ty macie pracować na tym samym programie :shock: .
3. Książki w bibliotece na półkach nie mają ładnie wyglądać, to nie wystawa, przede wszystkim trzeba ułatwić ich wyszukanie. Możesz zachować kolory a w obrębie każdego koloru czyli klasy ustawić je alfabetycznie wg autorów, lub wg tytułów. Pisałam o tym powyżej. Przykład: Klasa I, wybierasz regał zielony lub robisz naklejkę zieloną i wszystkie książki z zielonymi naklejkami ustawiasz wg alfabetu na tym regale, podobnie robisz z wszystkimi innymi klasami.( kolorami).
Sprawa podstawowa to taka, że biblioteka ma służyć uczniom a nie paniom nauczycielkom. Ty jesteś od tego aby ci uczniowie do tej biblioteki przychodzili i z niej korzystali.
Zle sie wyrazilam. One pracuja na tym programie a dla mnie wykupuja dodatkowy modul do pracy w bibliotece.
O, nareszcie mi rozswietlilas te regaly i juz to zaczynam widziec:)
Zastanawialam sie wlasnie jaki sposob ulozenia alfabetycznego jest bardziej "uzytkowy", wg, tytulow czy wg, autorow?

Czytam forum i widze, ze ja powinnam przejac biblioteke fachowo a nie wpuscili mnie dzika bez zadnych dokumentow ani wytycznych, nie mowiac o skontrum, ktore jak widze jest podstawa ksiegozbioru i porzadku przejecia biblioteki.

Mario, czy numery sie nadaje od 1? Co jeszcze powinien zawierac numer, zebym mogla sei odnalezc? Czy ksiazka kolejno nadawac numery a zeby je odnalezc to ponumerowac rowniez polki? Przepraszam, ze pytam o takie byc moze proste rzeczy, ale od jutra bede juz ukladac ksiazki alfabetycznie i przed wprowadzaniem do komputera, chce juz zrobic jakis ogolny zarys systemu.

Dziekuje bardzo po raz kolejny.

Gość

wtorek 13 mar 2012, 23:20

Jejku, jak juz cos mi swita to zaraz mi cos do glowy przychodzi co wpedza mnie w dola, czy oby w ogole dam sobie rade.

Przy okazji rozmyslania o alfabetycznym i numerycznym ulozeniu ksiazek, nasunelo mi sie pytanie, co w przypadku gdy dostane nowa ksiazke na litere A- jak ja wcisne na polke i jaki numer jej nadam jak juz bede miala ulozone ksiazki alfabetycznie i numerycznie, tak zeby pozniej ja znalezc i nie nabalaganic przy okazji.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

wtorek 13 mar 2012, 23:28

Czy twoja biblioteka to jest biblioteka szkoły typu podstawowa? Piszesz o dzieciach..
Porządek ustawienia księgozbioru /pamietaj, że w bibliotece są: książki oraz zbiory specjalne: kasety, CD, DVD, mapy itp/ zalezy do typu i potrzeb w danej placówce.
Ja pracuję w szkole podstawowej. Od IX mam wielki lokal /oby sama biblioteka istniała dalej../ Stąd ustawienia m.in.:
- Działy dla nauczycieli
- działy dla uczniów klas 0-3
- " dla uczniów klas 4-6
- ' dla dorosłych, w tym absolwentów
/ W obrębie działów rozmaicie:
- u dzieci, z dostępem do półek samodzielnym /mogę ci wysłać zdjęcia na pr, ale zaloguj się i skontaktuj przez pr/ mam układ książek tytułowy, ponieważ dzieci szukają zawsze tytułów;
- dział dla uczniów 4-6 jest podzielony na rodzaje literatury /powieści. i opowiadania .., fantastyka, komiks.. itp. Tu książki są ułożone alfabetycznie.
- w dziale dla dorosłych czytelników mam podział na rodzaje literatury /sensacja, historia, reportaże... /
- dział dla nauczycieli wg UKD, z wydzieleniem szerzej działu metodyki /372..../
W działach alfabetycznie.
Tablice UKD znajdziesz w książkach cytowanych wyżej, lub kupisz w Sukurs. /wydawca Biblioteki w Szkole, sądzę, że kontakt z Redaktorem Naczelnym w sprawie kupna ew., gdybyś się pogubiła, naprowadzi cię na właściwe miejsce/

Nie znam programu, o jakim piszesz. Jeśli to program przystosowany dla bibliotek- powinien być podobny do naszego logicznie:
- w nim wpisujesz autora, tytuł, wydawcę etc.. /wg arkusza jaki masz na ekranie/,
- program nadaje kolejny numer
- sam tworzy katalog

zanim zajmiesz się wprowadzaniem danych do programu:
-ustal z dyrekcją czy zaczynasz od zera, tworząc wszystko, ktoś z przełozonych bedzie musiał to akceptować
- ustaw sobie regały z najważniejszą literaturą: lektury, literatura dla dzieci/ młodziezy najpilniejsza do wprowadzenia
literatura dla nauczycieli najważniejsza / książki od filozofii, przez psychologię, mitologie /religioznawstwo/ po metodyki z każdego przedmiotu/
Załatw sobie tablice UKD, to ci rozjaśni układ. Nie znaczy, ze musisz twardo mieć książki z każdego działu.

UKD to wiele stron danych, jednak najprościej mogę ci wysłać na maila zestawienie skrócone bardzo, podstawowe. Same działy 0-9 /czyli podział literatury podstawowy, wszystkie formy bytu w bibl./ do tegoniektóre rozbudowane.

Podaj maila na pr. Będę miała czasu jutro po 16ej.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

wtorek 13 mar 2012, 23:30

Hym.. a pro po układu alfabetycznego, taki mają w bibliotekach pedagpgicznych. Tam czytelnik szuka najpierw w katalogu, podaje paniom numery w okienku. Sam nie ma dostępu do półek.
Ja nie widzę takiego ustawienia w szkole. Ani sensu.
W obrębie działów tak. W całej bibl.- nie.

Szukając książek biegniesz do danego działu- np. : do literatury dla dzieci /polecam tytułowo układ, dzieci pytają o księżniczki, Frankliny, nie o autora. Tak tez szukają/ , czy do ekologii, nauczania historii, muzyki..
Nie do alfabetu A czy G czy tam Z.

Przemyśl to.

Margo

wtorek 13 mar 2012, 23:47

Aqa pisze:Hym.. a pro po układu alfabetycznego, taki mają w bibliotekach pedagpgicznych. Tam czytelnik szuka najpierw w katalogu, podaje paniom numery w okienku. Sam nie ma dostępu do półek.
Ja nie widzę takiego ustawienia w szkole. Ani sensu.
W obrębie działów tak. W całej bibl.- nie.

Szukając książek biegniesz do danego działu- np. : do literatury dla dzieci /polecam tytułowo układ, dzieci pytają o księżniczki, Frankliny, nie o autora. Tak tez szukają/ , czy do ekologii, nauczania historii, muzyki..
Nie do alfabetu A czy G czy tam Z.

Przemyśl to.
Jak tylko sie zarejestruje to od razu przesle Ci maila. Na razie nie moge, bo za duzo prob do rejestracji jest przeprowadzane.
Proste a jakie niesamowite jest to, ze dzieci faktycznie pytaja o tytuly i tym samym tak uloze ksiazki w ich dzialach:) i w innych tez, bo jak znajde wieloryby- po autorze? Oh, jak mi lzej na duszy teraz:)

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

środa 14 mar 2012, 01:37

Anonymous pisze:
Zle sie wyrazilam. One pracuja na tym programie a dla mnie wykupuja dodatkowy modul do pracy w bibliotece.
O, nareszcie mi rozswietlilas te regaly i juz to zaczynam widziec:)
Zastanawialam sie wlasnie jaki sposob ulozenia alfabetycznego jest bardziej "uzytkowy", wg, tytulow czy wg, autorow?

Czytam forum i widze, ze ja powinnam przejac biblioteke fachowo a nie wpuscili mnie dzika bez zadnych dokumentow ani wytycznych, nie mowiac o skontrum, ktore jak widze jest podstawa ksiegozbioru i porzadku przejecia biblioteki.

Mario, czy numery sie nadaje od 1? Co jeszcze powinien zawierac numer, zebym mogla sei odnalezc? Czy ksiazka kolejno nadawac numery a zeby je odnalezc to ponumerowac rowniez polki? Przepraszam, ze pytam o takie byc moze proste rzeczy, ale od jutra bede juz ukladac ksiazki alfabetycznie i przed wprowadzaniem do komputera, chce juz zrobic jakis ogolny zarys systemu.

Dziekuje bardzo po raz kolejny.
Tak, nadaje się kolejne numery od 1. Co do ustawienia wg alfabetu praktykuje sie wg nazwisk autorów, ale w SP zrób tak jak radzi Aqa czyli wg tytułów. Jak ustawiasz ksiązki wg alfabetu to nie wg numerów. Jak dokupisz książki to poprzesuwasz na pólkach, a układasz w kolejności od góry więc po co numerować pólki. Tak jak pisałam wczesniej pieczatka pod nia kolejny nr inwentarzowy po prawej powinna byc sygnatura a pod numerem klasyfikacja rzeczowa. Nie ma sensu tu na Forum pisac o UKD to sobie poczytasz z książek o których wspominaliśmy powyżej.
Poukładaj książki, wpisz do inwentarza, czyli nadaj numery i zacznij wypozyczać.

Margo
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 13 mar 2012, 23:54

środa 14 mar 2012, 09:43

Maria pisze:
Anonymous pisze:
Zle sie wyrazilam. One pracuja na tym programie a dla mnie wykupuja dodatkowy modul do pracy w bibliotece.
O, nareszcie mi rozswietlilas te regaly i juz to zaczynam widziec:)
Zastanawialam sie wlasnie jaki sposob ulozenia alfabetycznego jest bardziej "uzytkowy", wg, tytulow czy wg, autorow?

Czytam forum i widze, ze ja powinnam przejac biblioteke fachowo a nie wpuscili mnie dzika bez zadnych dokumentow ani wytycznych, nie mowiac o skontrum, ktore jak widze jest podstawa ksiegozbioru i porzadku przejecia biblioteki.

Mario, czy numery sie nadaje od 1? Co jeszcze powinien zawierac numer, zebym mogla sei odnalezc? Czy ksiazka kolejno nadawac numery a zeby je odnalezc to ponumerowac rowniez polki? Przepraszam, ze pytam o takie byc moze proste rzeczy, ale od jutra bede juz ukladac ksiazki alfabetycznie i przed wprowadzaniem do komputera, chce juz zrobic jakis ogolny zarys systemu.

Dziekuje bardzo po raz kolejny.
Tak, nadaje się kolejne numery od 1. Co do ustawienia wg alfabetu praktykuje sie wg nazwisk autorów, ale w SP zrób tak jak radzi Aqa czyli wg tytułów. Jak ustawiasz ksiązki wg alfabetu to nie wg numerów. Jak dokupisz książki to poprzesuwasz na pólkach, a układasz w kolejności od góry więc po co numerować pólki. Tak jak pisałam wczesniej pieczatka pod nia kolejny nr inwentarzowy po prawej powinna byc sygnatura a pod numerem klasyfikacja rzeczowa. Nie ma sensu tu na Forum pisac o UKD to sobie poczytasz z książek o których wspominaliśmy powyżej.
Poukładaj książki, wpisz do inwentarza, czyli nadaj numery i zacznij wypozyczać.



Ok. Jednak mnie to trzeba dokladnie i dosadnie. Zakrecilam sie z numermi, ale teraz mi wszystko rozjasnilas. Polki alfabet i na razie tego sie trzymam a jak dostane program zabieram sie za nadwanie numerow. Jak widze, bardzo to chcialam skomplikowac a alfabetyczne ustawienie minimalizuje i ulatwia wszsytko:)

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

środa 14 mar 2012, 10:11

Jeżeli chcesz pogadać na skype, to podaj mi swoje namiary na priv.
Bede mieć czas po południu, może się przydam :D
Pozdrawiam!

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

środa 14 mar 2012, 10:29

Ważna sprawa: pieczętowanie, nadawanie numerów, wycenianie jest jednoznaczne z wpisywaniem książek do ksiąg inwentarzowych w Twoim przypadku elektronicznych i tu musisz czekać na program biblioteczny, papierowych chyba nie masz. Więc póki co zostaje porządkowanie i układanie książek na półkach. A i jeszcze rada przy tej okazji (porządkowania) rób selekcje książek zniszczonych i nieaktualnych - tych nie wpisuj do inwentarza.

Betka2

środa 14 mar 2012, 13:47

Ja próbowałabym ustawić książki według zasad Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej, tak jak jest to przyjęte w większości bibliotek szkolnych. Bardzo ułatwia to wyszukiwanie zarówno bibliotekarzowi, jak i uczniom (przy wolnym dostępie do półek). Informacje i wzór UKD znajdziesz w internecie. Trzeba podzielić zbiory według poszczególnych działów, a następnie książki z każdej dziedziny ustawić na półkach w kolejności alfabetycznejnazwisk autorów. Poszczególne działy rozdziel sobie przekładkami i każdą przekładkę opisz nazwą działu. A to, że książki będą różnić się formatami i "nieładnie" wyglądać na regale, to normalne - nie da się sensownie uporządkować księgozbioru kierując się "wyglądem" książek :D

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

środa 14 mar 2012, 15:57

Margo, napisałaś do mnie, ale nie dałaś adresu mail. zobacz pocztę.

Margo
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 13 mar 2012, 23:54

środa 14 mar 2012, 22:49

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi i chec pomocy. Na razie- w oczekiwaniu na program komputerowy- segreguje ksiazki na polkach, wylapujac te zniszczone i stare. Troche to potrwa zanim bede gotowa do wprowadzania pozycji do komputera i wtedy na pewno znowu bede prosic o pomoc. Tymczasem bardzo dziekuje.

n bibliotekarz

likwidacja specjalizacji nauczyciel bibliotekarz

sobota 17 mar 2012, 07:39

Zapoznałam się właśnie z listą zawodów do regulacji zaproponowaną przez Fundację Republikańską w/g której specjalizacja n. bibliotekarz ma być zlikwidowana." Prace te może wykonywać każda osoba pełnoletnia .....:Uważam, że każda osoba pracująca w bibliotece szk. oprócz przygotowania pedagogicznego powinna mieć przygotowanie bibliotekarskie.
W krajach zachodnich nie we wszystkich są biblioteki szk. Nasze gimnazjum współpracuje ze szkołą z Niemiec. Podczas wizyty nauczyciele niemieccy byli zachwyceni "moją" biblioteką w której nie tylko wypożycza się książki jak twierdza rządzący. Piszmy do nich i walczmy o wypracowany i należny nam status nauczyciela, którego chce się nas pozbawić. Pozdrawiam nauczycieli bibliotekarzy i ich przyjaciół!

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości