PollyAnna
Posty: 289
Rejestracja: piątek 30 mar 2007, 08:18

Warto zabiegać o darowizny a nie jak we wczesniejszym....

piątek 30 mar 2007, 11:20

Zauważyłam , ze był tu poruszany temat :"Nie warto zabiegać o darowizny ...". A ja bym się z nim wcale , ale to wcale nie zgodziła a to z następujacych powodów:

We wczesniejszej mojej pracy , aby sprostać swoim czytelnikom zaczęłam korespondować z wydawnictwami i drukarniami i firmami . Moja współpraca zaowocowała duzą iloscią książek , a takze pieniedzy na uzupełnianie ksiegozbioru .
Nieszczególna sytuacja z nową dyrektorka zmusiła mnie do opuszczenia szkoły i pracy w starej szkole i przejęcia obowiazków bibliotekarskich za rezygnujaca z pracy ( z powodu wyjazdu za granicę ) kolezanki . Wcześniej współpracowałysmy razem uzupełniajac sie adresami naszych przyszłych ewentualnych sponsorów , dzieliłysmy sie swoimi doswiadczeniami na tym polu . Teraz , gdy przejęłam po niej obowiazki widzę ile pracy , trudu i poswiecenia włożyła w szkolna bibliotekę , która ja teraz mam zaszczyt prowadzić.
Olbrzymia kartoteka Jej darczyńców , olbrzymi ksiegozbior to wynik Jej pracy , który ja teraz zamierzam kontynuwać.

przyznaję, ze pracy z tym sporo jest - pisanie , odpisywanie sponsorom , podziekowania, panmietanie z okazji przypadajacych świat - ale to wszystko się oplaca i nie jest wazne czy nas z tego powodu dyrekcja docenia czy tez nie - WAZNA JEST NASZA SATYSFAKCJA I WDZIĘCZNOŚĆ NASZYCH CZYTELNIKÓW.

BeataZ
Posty: 25
Rejestracja: piątek 03 lis 2006, 00:17

piątek 30 mar 2007, 12:24

Ja również pozyskuję książki prosząc o darowizny. Robię to przez internet.
Jak myślicie, czy wystarczą podziękowania wysłane tą samą drogą?
B.

PollyAnna
Posty: 289
Rejestracja: piątek 30 mar 2007, 08:18

piątek 30 mar 2007, 12:31

Jak myślicie, czy wystarczą podziękowania wysłane tą samą drogą?


Jesli mam być szczera , to lepiej wyglądaja podziękowania wysłane tradycyjna poczta, tym bardziej , ze dla niektórych sponsorów jest to podkłada do rozliczenia z podatkiem .
Ja przesyłam potwierdzone dowody wpływów oraz podziękowania i wiem , ze ten sposób rozliczenia sie ze sponsorami przypadł im do gustu .

anka1111

piątek 30 mar 2007, 16:59

Czy mogę prosić o wzór takiego pisma do sponsorów.
Byłabym bardzo wdzieczna.
moniab00@op.pl

angorkaaa

poniedziałek 02 kwie 2007, 08:36

anka1111 pisze:Czy mogę prosić o wzór takiego pisma do sponsorów.
Byłabym bardzo wdzieczna.
moniab00@op.pl

podobno tu wszyscy wyksztalceni bibliotekarze sa wiec czy niemozna samemu napisac pisma tylko prosic o wzor ? przeciez nie ma konkretnego wzoru -0 kazdy pisze takie pismo indywidualnie

BeataZ
Posty: 25
Rejestracja: piątek 03 lis 2006, 00:17

poniedziałek 02 kwie 2007, 13:03

Dzięki za odpowiedź i podpowiedź, chociaż z tego co wiem to darczyńcy niczego sobie nie odliczają z tytułu darowizny. Obecnie odlicza się jedynie 1 % z podatku, który przekazuje się jako darowizę na wybrane organizacje.
Jeżeli chodzi o wzór pisma - to nie mam niczego gotowego. Przedstawiam się, opisuję szkołę w której pracuję, proszę o wsparcie i podaję adres szkoły. Dziękuję każdemu ofiarodawcy i chyba rzeczywiście będę to robić tradycyjnie.
B.

PollyAnna
Posty: 289
Rejestracja: piątek 30 mar 2007, 08:18

poniedziałek 02 kwie 2007, 13:08

[quote="anka1111"]Czy mogę prosić o wzór takiego pisma do sponsorów.



Aniu trudno Ci przesłać gotowce pism , bo ja kazde pismo piszę indywidualnie . Po prostu piszę jaka to jest szkoła , jakie sa jej profile , czy jest to mlodziez dojężdzajaca czy nie i proszę o ksiażki lub o dofinansowanie . I jak na razie udaje mi się to bardzo dobrze :-))) bo zyskałam już naprawdę olbrzymie ilości ksiażek i pieniazkow na uzupelnienie ksiegozbioru i zakup sprzetu .

PollyAnna
Posty: 289
Rejestracja: piątek 30 mar 2007, 08:18

poniedziałek 02 kwie 2007, 13:22

Widzę, ze dostałam prośbę o podesłanie gotowego pisma do sponsorów. Otóż drogie kolezanki sprawa wyglada tak , ze ja nie mam gotowców , tylko każde pismo piszę odddzielnie . Ale piszę tak

1. przedstawiam się , piszac gdzie pracuję- jaka to szkoła jest , jakich zawodów ucza sie nasi uczniowie
2. wiadomo ,że każda szkoła boryka sie z kłopotami finansowymi i nasza też, wiec delikatnie i o tym wspominam
3. króciutko opisuje złą sytuację materialna naszych mieszkańców, rodziców naszych uczniów nadmieniajac o olbrzymim bezrobociu- bo takie na moich terenach rzeczywiscie istnieje
4. no i delikatnie prosze o ksiazki , co spotyka się z pozytywnym - jak do tej pory odzewem
5. no i NIGDY NIE PISZĘ DO LOKALNYCH SPONSOROW - bo Ci nigdy nic nie chca dawać :-(((

Mam nadzieję, ze jesli dostosujecie się do tego same napiszecie bez problemu takie pismo , czego zyczę Wam z calego serca .

dankat
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 11:29

list do sponsorów

środa 04 kwie 2007, 10:37

Dzięki PollyAnno, o to mi właśnie chodziło. List napisałam, ale muszę go jeszcze wygładzić.
Serdecznie pozdrawiam :)
dankat

PollyAnna
Posty: 289
Rejestracja: piątek 30 mar 2007, 08:18

Re: list do sponsorów

środa 04 kwie 2007, 11:16

dankat pisze:Dzięki PollyAnno, o to mi właśnie chodziło. List napisałam, ale muszę go jeszcze wygładzić.
Serdecznie pozdrawiam :)
Cała przyjemność po mojej stronie . Pismo zaczynam tak :

mgr ( tu podaję imię i nazwisko ) miejscowość, data
nauczyciel bibliotekarz
nazwę szkoły z dokładnym jej adresem
telefon do szkoły
e-mail biblioteki

Adres firmy lub wydawnictwa do którego zwracam się z prośba

A potem opisuje wszystko po kolei . Pamiętaj jedno - pismo musi być przejrzyste . Zawsze piszę rozmiarem 12stka tak by cale pisemko zmieściło się na jednej stronie. Nim wyślesz pisemko przeczytaj go dwa razy . Pomyśl czy Ty będąc osobą do którego takie pismo doszło , wzruszyłabyś sie złą sytuacją biblioteki i czy w tej sytuacji pomogłabyś? W kazdej chwili mozesz nanieść przeciez korektę. Ja pisma piszę juz dobre parę lat i niby mam to pisanie opanowane do perfekcji , a mimo wszystko ciagle nanoszę korekty .

aha , jeszcze jedno . Pod koniec pisma poproś o zaznaczenie jaka formę rozliczeniową potrzebuję firma lub wydawnictwo ? czy wystarczy podziekowanie podpisane przez dyrekcję szkoły , czy potrzebne sa także potwierdzone protokoły przyjecia książek .

Pamiętaj jeszcze o jednym . Piszac o pieniadze nie zapomnij podać konta na które maja być przesłane. Poproś takze by przy przesyłaniu pieniędzy darczyńcy zaznaczyli , ze pieniadze sa przeznaczone dla Biblioteki Szkolnej i niech podadza Twoje nazwisko .

Życzę powodzenia . I wiem , że Ci się uda.

Teresaaaaa

poniedziałek 16 kwie 2007, 21:44

PollyAnno chcialam podziekowac ci za pomoc przy zredagowaniu pisma. Juz wyslalam kilka .

PollyAnna
Posty: 289
Rejestracja: piątek 30 mar 2007, 08:18

piątek 22 cze 2007, 10:15

Tereniu ciesze sie , ze bylam pomocna. zycze powodzenia na tym polu i wiem , ze Ci sie uda. Oczywiscie, ze na poczatku ksiazki "nie beda walily do ciebie drzwiami i oknami ":-))) ale pomalutku , pomalutku uda Ci sie. Nie zalamuj sie pierwszymi niepowodzeniami . Nawet jesli po pierwszych Twoich wyslanych listach nie dostaniesz odpowiedzi , pamietaj , ze Twoje pismo w Wydawnictwie zostanie i ptredzej czy pozniej odezwa sie do Ciebie .

Zycze powodzenia !!!

Kasia86
Posty: 1
Rejestracja: piątek 11 cze 2021, 14:46

Re: Warto zabiegać o darowizny a nie jak we wczesniejszym....

piątek 11 cze 2021, 15:01

Witam byłam darczyńca jednej z bibliotek oddawałam swoje ksiazki. Pani na wstepie źle mnie poinformowała o panujacych zasadach. Powiedziala ze ksiazki trafiajace do nich sa umieszczane w ich bibliotece a jesli oni cos maja do biblioteki głównej gdyby byly tu lub tu wowczas sa wystawiane czytelnikowi by mogli sobie je rozebrac. Oki zrozumiale. Daje ksiazki sprawdzam w bazie danych nie ma kilka sie powtorzylo powiedzmy na 100 niech bedzie 10szt. I czlowiek nosi jeden miesiac drugi i trzeci i patrzy w wykaz czy juz zarejestrowali widzi ze ze wszystkiego okolo 30szt na oko choc bylo mniej reasumujac 100szt danych 30trafilo do wykazu, 10niech bedzie owtorzen (liczba sacunkowabo przekazanych bylo sporo to dla ). 60 brak wiesci a nie bylo ch w bibliotece w ogóle. Jak sie okazalo co chcieli sobie zostawic zostawili reszte dali na ewenty czytaj nagrody, lub lezalyjako fanty darmowe dla czytelnikow. Bylam bardzo rozczarowana rozgoryczona byly to nowosci lub ksiazki po 2004roku ktore ja kupilam za swoje nie wygralam nie dostałam. Chcialam dac przyszlemu pokoleniu a tym bardziej ze biblioteki sa okroione w fantastyke. Nikt mi do nich nie dolozyl musialam zrezygnowac np z kiecki by miec ksiazke i one teraz zostaly rozebrane przez czytelnikow to nawet przykro sie robi gdy ja za nia zaplacilam a ten ktos sobie ja sprzeda a ja trafie na swojaksiazke. Dlatego uwiezcie mi jestem strasznie rozczarowana i mam ohote obsmarowac ta biblioteke bo tak sie nie postepuje z darczyncami a wrecz zniecheca sie darczyncow takim postepowaniem i polityka biblioteki.

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Warto zabiegać o darowizny a nie jak we wczesniejszym....

niedziela 13 cze 2021, 01:40

Nie sądzę, by jakakolwiek biblioteka zrobiła jakiś przekręt z darowanymi książkami. A już na pewno nikt nie przeznacza używanych książek na nagrody. To jakiś absurd. Prawdopodobnie było tak, że część książek nie rokowała, że będzie ktoś nimi zainteresowany. Biblioteka szkolna czy publiczna to nie archiwum, magazyn czy skład makulatury, tylko placówka, w której wypożycza się książki. Biblioteki mają ograniczoną ilość miejsca, więc mają prawo (a raczej obowiązek) dokonywać selekcji darów pod kątem ich przydatności. w danym zbiorze, biorąc pod uwagę zainteresowania czytelników.
Błędem było przyjęcie wszystkich książek. Należało od razu zrobić selekcję i powiedzieć, które pozycje się przydadzą w bibliotece, a które nie.

Rudolfina
Posty: 601
Rejestracja: wtorek 29 sty 2019, 10:25

Re: Warto zabiegać o darowizny a nie jak we wczesniejszym....

poniedziałek 14 cze 2021, 09:57

Pola z Opola ma całkowitą rację.
Dosyć często różni darczyńcy przynoszą dary do mojej biblioteki. Podczas przyjmowania książek od razu określam ich stopień przydatności w bibliotece szkoły podstawowej i tłumaczę (tak, żeby darczyńcy nie urazić), dlaczego nie mogę przyjąć wszystkiego. Książki zdecydowanie dla dorosłych lub starszej młodzieży proponuję przekazać na bazarek schroniska dla zwierząt, z którym współpracuję. Zazwyczaj spotykam się ze zrozumieniem 8)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 22 gości