Mirka
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 20:38

braki względne

niedziela 06 maja 2012, 20:46

Witam
przeprowadzam scontrum w bibliotece i okazało się, że wszystkie książki z poprzedniego zostały wykreślone jako bezwzględne. Na dodatek są wpisane w księgę ubytków nie zbiorowo, tylko każda książka ma swój numer ubytku. W jaki sposób mogę zrobić protokoły?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 07 maja 2012, 19:19

1. Jak są ubytkami , obojętnie jakimi to przyjmujesz tak jak jest.
2. Każda książka powinna być wpisana do protokołu ubytków i musi mieć swój numer ubytku, zbiorowo się nie ubytkuje. Wpisać należy cały protokół (protokoły) do rejestru ubytków. Może ktoś kto to zrobił pamięta jeszcze stare czasy kiedy byly księgi ubytków tak jak inwentarzowe i tam faktycznie wpisywało się poszczególne książki i nadawało nr ubytków, ale już rejestru nie było.

Gość

poniedziałek 07 maja 2012, 19:31

Właśnie w tej bibliotece jest stara księga ubytków,wygląda jak inwentarzowa, i ktoś inny do nowego rejestru wpisywał tak jak w starej, czyli każda książka wpisana oddzielnie. robiąc scontrum trochę książek się odnalazło, i nie bardzo wiem jak zrobić żeby było dobrze.
P.S. w tej bibliotece jestem na zastępstwie, ale dyrekcja "prosiła" żeby zrobić scontrum. Kiedy się do tego zabrałam odechciało mi sie wszystkiego.

Mirka
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 06 maja 2012, 20:38

poniedziałek 07 maja 2012, 19:39

Anonymous pisze:Właśnie w tej bibliotece jest stara księga ubytków,wygląda jak inwentarzowa, i ktoś inny do nowego rejestru wpisywał tak jak w starej, czyli każda książka wpisana oddzielnie. robiąc scontrum trochę książek się odnalazło, i nie bardzo wiem jak zrobić żeby było dobrze.
P.S. w tej bibliotece jestem na zastępstwie, ale dyrekcja "prosiła" żeby zrobić scontrum. Kiedy się do tego zabrałam odechciało mi sie wszystkiego.
Mirka

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 07 maja 2012, 23:41

Anonymous pisze:Właśnie w tej bibliotece jest stara księga ubytków,wygląda jak inwentarzowa, i ktoś inny do nowego rejestru wpisywał tak jak w starej, czyli każda książka wpisana oddzielnie. robiąc scontrum trochę książek się odnalazło, i nie bardzo wiem jak zrobić żeby było dobrze.
P.S. w tej bibliotece jestem na zastępstwie, ale dyrekcja "prosiła" żeby zrobić scontrum. Kiedy się do tego zabrałam odechciało mi sie wszystkiego.
To już świat się kończy aby bibliotekarz będący na zastępstwie robił skontrum :roll: Po pierwsze poprosiłabym o rozmowę z bibliotekarzem , którego zastępujesz o wyjaśnienie wątpliwości. Skoro masz zrobić skontrum to na arkusze nanosisz ubytki z księgi inwentarzowej ( nie z protokołów czy księgi ubytków ), dalej robisz spis z natury i będziesz wiedziała co i jak , jeżeli coś jest odpisane, a faktycznie jest na półce i przyda się dla czytelników, zawsze można ponownie wprowadzić, a to co jest nie potrzebne przy okazji skontrum odpisać. Na Twoim miejscu jednak po skontrum i sprawozdaniu z niego zostawiłabym sprawy ubytków i wyjaśnienia braków do konsultacji z bibliotekarzem, którego zastępujesz.

ollaboga
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 20 gru 2011, 19:17

protokół wycofania braków względnych

poniedziałek 14 maja 2012, 10:17

Witam! Ja z trochę innym pytaniem, ale też dotyczy ono braków względnych. Chciałabym wycofać i wykreślić z inwentarza braki względne z poprzedniego skontrum (minęło już bowiem 6 lat). Nie wiem czy muszę przygotować odrębny protokół, czy mogę dołączyć je do "zwykłego" protokołu ubytków książek zaczytanych. Proszę o radę.
Pozdrawiam. Ollaboga

Hanka1000
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 14 maja 2012, 14:05

poniedziałek 14 maja 2012, 14:33

ja z kolei chciałabym sie dowiedziec, czy można wykreslić juz braki względne i mieć spokój, chociaż skontrum mam robic w następnym roku?

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

poniedziałek 14 maja 2012, 19:40

Uczono mnie kiedyś, dawno temu, na zajęciach Studium Bibliotekarskiego w Zielonej Górze, że braki, Które "wyszły" podczas skontrum - to braki względne, których się nie ubytkuje. Jeśli natomiast powtórzą się podczas następnego skontrum - stają się brakami bezwzględnymi - i wtedy zostają wykreślone ze stanu inwentarza. (A te, które wystąpiły po raz pierwszy są znów względnymi). Z doświadczenia wiem, że książki czasem się odnajdują. I pewnie podobne doświadczenia doprowadziły do takiego a nie innego sformułowania przepisów skontrum.

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 14 maja 2012, 23:48

Mnie uczono podobnie jak Halinah, więc tak też traktuję sprawę ubytków względnych i bezwzględnych.

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

wtorek 15 maja 2012, 01:56

Wszystkich nas chyba tak uczono, a życie rzeczywiście potwierdza sensowność tego. Czasem coś się odnajduje, w trakcie porządków np. lub czytelnicy odnoszą. Dopiero potwierdzenie następnego skontrum daje większą pewność, że książki należy spisać na straty.

Hanka1000
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 14 maja 2012, 14:05

wtorek 15 maja 2012, 08:51

to jeszcze raz zapytam, bo sie nie rozumiemy, czy moge te braki względne po przeszlo 5 lat od skontrum wykreslić teraz PRZED SKONTRUM, jako juz bezwzględne ?

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

wtorek 15 maja 2012, 08:55

Myślałam, że piszę zrozumiale. Ale...
Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: czy tych książek NA PEWNO nie ma w bibliotece? (Będziesz sprawdzać na półkach?)
Swoją drogą ciekawi mnie, czemu chcesz wykreślać braki względne teraz? W czym Ci przeszkadzają?

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

wtorek 15 maja 2012, 13:51

Rzeczywiście się nie rozumiemy... One wciąż są WZGLĘDNE, póki nie powtórzą się w drugim skontrum. Niezależnie od tego, ile lat upłynęło od pierwszego skontrum. Dopiero wtedy stają się BEZWZGLĘDNE i jako takie można je ubytkować. Zatem musisz cierpliwie teraz skontrum zrobić i dopiero wtedy, o ile się powtórzą, potraktować je jako BEZWZGLĘDNE i wykreślić z inwentarza.

Hanka1000
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 14 maja 2012, 14:05

braki względne

czwartek 24 maja 2012, 10:08

rozumiem. chciałam po prostu juz zrobic sobie wczesniej robotę, bo wiem że nie mam napewno tych książek, a na skontrum to musze miec spokojny czas.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 100 gości