GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

Módmy się, a niewierzący, niech trzymają kciuki!

poniedziałek 18 cze 2012, 08:43

Danusia Brzezińska i Basia Michniak proszą o modlitwę na czas i rozmowy z ramienia TNBSP w MEN na temat losu bibliotek szkolnych i nauczycieli bibliotekarzy. Spotkanie w MEN dziś. Wiele zależy od naszej modlitwy!!
Gabrysia z Rybnika

GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

Re: Módmy się, a niewierzący, niech trzymają kciuki!

wtorek 19 cze 2012, 10:07

Danusia i Basia bardzo dziękują za modlitwę.
Kilka słów od Nich pisanych "na gorąco" (to pierwsza, robocza relacja Basi skorygowana przez Danusię):

"Dnia 18 VI 2012 o godz. 13 odbyło się spotkanie w MEN .Rząd reprezentował wiceminister Mirosław Sielatycki, Zenon Frączek zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania, Alina Sarnecka naczelnik wydziału w tym Departamencie. Radę Główną TNBSP reprezentowała prezes Danuta Brzezińska, wiceprezes Barbara Michniak i Juliusz Wasilewski redaktor „Biblioteki w Szkole”. W/w spotkanie to odpowiedź pani minister Krystyny Szumilas na apel skierowany do niej przez RG TNBSP w sprawie uporządkowania sytuacji bibliotek szkolnych i statusu nauczycieli bibliotekarzy w polskich szkołach.
• Rozmawialiśmy przeszło 1,5 godziny
• Przedstawiliśmy obecną sytuację bibliotek szkolnych. Głównie zwróciliśmy uwagę na nadużycia związane z redukcjami etatów, brakiem ujednoliconych norm, brakiem godzin dodatkowych na ICIM, godzinami zastępstw itd. Wspomnieliśmy, że my, nauczyciele bibliotekarze jesteśmy kompetentnymi nauczycielami, przygotowanymi do prowadzenia różnorodnych zajęć, również w ICIM wykorzystując istniejącą bazę informacji i sprzęt.
• Opracowana sytuacja bibliotek szkolnych z całej Polski została złożona na ręce ministra w formie pisemnej.
• MEN deklaruje chęć współpracy i widzi w nas przedstawicieli środowiska nauczycieli bibliotekarzy. Ma nadzieję na współpracę z nami.
• MEN podtrzymuje stanowisko, że tam gdzie likwidują biblioteki szkolne tam są nadużycia i należy zgłaszać tego typu przypadki. Minister powiedział, że biblioteka jest filarem szkoły.
• To sukces, że mogliśmy zwrócić uwagę na naszą sytuację i pokreślić niewykorzystany potencjał, jaki tkwi w nas, nauczycielach bibliotekarzach, ludziach wszechstronnie wykształconych i posiadających bardzo często dodatkowo ukończone studia podyplomowe z innych kierunków. Większość z nas ma ukończoną Informatykę.
• Z obu stron padła chęć kontynuacji współpracy i myślę, że po wakacjach to nastąpi.
• Pani prezes RG TNBSP Danusia Brzezińska zwróci się w najbliższym czasie do wskazanych przez ministra instytucji, które pomogą nam w działaniach.
Zwróciła też uwagę, że my nauczyciele bibliotekarze, reprezentujemy bardzo duży potencjał i jesteśmy zbyt cenni, żeby pozbawiać nas statusu nauczyciela.
• Moja refleksja: To sukces i myślę, że to co tam padło, a było protokołowane, zostało i zostanie w pamięci ministra i jego pracowników i będzie wykorzystane w odpowiednim czasie. Chciano nas słuchać...Minister widzi nas jako grupę nauczycieli twórczych, aktywnych i chce nas wspierać".
Gabrysia z Rybnika

madan
Posty: 160
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: Módmy się, a niewierzący, niech trzymają kciuki!

wtorek 19 cze 2012, 10:59

To naprawdę „na gorąco”. Basia wróciła do domu wcześniej, ja o23.20. Teraz odpracowuję wczorajszą nieobecność w pracy, stąd tylko „looknęłam” na Basi wrażenia.
Ale muszę dodać, że zostaliśmy potraktowani poważnie – słuchano nas, zadawano pytania, dyskutowaliśmy o rozwiązaniach. Przekonaliśmy ministra, że nie przyjechaliśmy się skarżyć czy narzekać (choć udało nam się wylać trochę najważniejszych bolączek – dziękujemy wszystkim, którzy dostarczyli nam informacji – oprócz uwag ogólnych pokazaliśmy konkretne przypadki, to były poważne argumenty). Zostawiliśmy ministrowi nasze opracowania i dokumenty, również wcześniejsze pisma kierowane do MEN. On sam też był przygotowany (m.in. posiadał naszą propozycję standardów jakościowych!). Pokazaliśmy, że mamy dla MEN-u solidną ofertę wspierania polskiej edukacji, podnoszenia efektów kształcenia. Potwierdziliśmy wspólną wolę prowadzenia badań efektywności bibliotek szkolnych. Minister wskazał nam osoby i instytucje do podejmowania wspólnych działań. Myślę, że mamy w nim i osobach uczestniczących w spotkaniu sojuszników. Ale …
W sprawie samorządowych projektów – nie on jest przedstawicielem MEN-u w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządów. To minister Jakubowski. Więc … będziemy próbować dalej akcję uświadamiania urzędników. Pogotowie trwa! Właśnie usłyszałam w radiu komentarz samorządu o konieczności zmian w KN – m. in. Objęcie KN tylko nauczycieli przedmiotowych i wyłączenie „nauczycieli biurowych”!!! To całkiem nowe określenie, godne …samorządowca!

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: Módmy się, a niewierzący, niech trzymają kciuki!

środa 01 sie 2012, 01:15

ZNP zamierza na posłów naciskać, żeby wpłynęli na premiera. http://www.glos.pl/node/7238
Oby nam się udało z dwóch stron zadziałać!


Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości