ilka4
Posty: 11
Rejestracja: środa 20 cze 2012, 09:34

Re: 18 czerwca - ważny dzień

środa 20 cze 2012, 09:40

a co ewentualnie z tymi, którzy tak jak ja mają np 1/3 biblioteki, 1/3 informatyki ( tak, ja tez skończyłam 3 semestralną informatykę)? Bedę nauczycielem z Karty w 1/3?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: 18 czerwca - ważny dzień

środa 20 cze 2012, 10:27

W mediach od ubiegłego roku trąbią o likwidacji KN, teraz trąbienie znacznie się nasila, pewnie w obliczu zwolnień. Chciałam zapytać czy ktoś widział zmiany proponowane w KN, lub dokument mówiący o likwidacji KN, ewentualnie inny dokument zastępujący KN?
Ja nie mogę nigdzie znaleźć...
Polska szkoła jest rozdarta między organem finansującym szkoły, a prowadzącym nadzór merytoryczny. MEN nas wysłucha, weźmie pod uwagę, nawet zarządzi co trzeba, tylko kto z OP się tym przejmie? Powiedzą, że póki oni dają kasę to oni decydują o wszystkim.
Oczywiście takie podejście nie dotyczy tylko bibliotek w szkole, ale szkolnictwa jako całości.
Powiem wam, że od tego codziennego porannego narzekania na polska szkołę i nauczycieli co to za mało pracują, jeżeli pracują, bo przecież mają ciągle wakacje i jeżdżą na darmowe wycieczki z uczniami, nabawię się wrzodów ( słucham PR3 przy śniadaniu), przełączenie stacji niewiele da, bo jak dziennikarze mają tzw temat dyżurny to lecą z tym, we wszystkich stacjach radiowych, telewizyjnych plus Internet.

Tara
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 25 kwie 2006, 17:54
Kontakt: Strona WWW

Re: 18 czerwca - ważny dzień

środa 20 cze 2012, 13:49

Ja wczoraj szukałam cały wieczór tego ewentualnego projektu, ale nigdzie nie znalazłam. Tylko te ogólne "mądrości" na stronach samorządowców, 'Gazety Prawnej" i innych portalach. Czyli to, co wszytko wiemy. A ja w zasadzie to nawet nie wiem, czy mam się tym zajmować, bo u mnie w mieście chodzą słuchy, że szkoły będą prowadzić spółki (z prezesem, zarządem,itp.), więc o KN nie będzie mowy niezależnie, czy jest się tablicowym czy nie. A może się okazać, że w ogóle nie przewidują biblioteki i trzeba będzie szukać pracy? (po 27 latach w tej samej szkole). Ale może to tylko czarny scenariusz, który przychodzi do skołatanej głowy.Jedno jest pewne, człowiekowi zaczyna brakować motywacji do pracy.
Pozdrawiam
Tara

madan
Posty: 160
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: 18 czerwca - ważny dzień

środa 20 cze 2012, 14:16

Proszę:
http://kwrist.mac.gov.pl/portal/kw/77/4 ... tokol.html
W lewej części strony: Polecane; należy wybrać KWRiST (4) - protokół
Na s. 13 - 14 czytamy:

ZAŁOŻENIA NIEZBĘDNYCH ZMIAN USTAWOWYCH W OŚWIACIE
(propozycja organizacji samorządowych,
stanowiących Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i ST)

część I – Ustawa o systemie oświaty (USO):

1. Ułatwienie wprowadzania zmian organizacyjnych w placówkach i sieci szkół:
a) umożliwienie łączenia w zespoły także szkół tego samego typu (art. 62 USO);
b) zniesienie limitu liczby uczniów w szkołach przekazywanych do prowadzenia innym podmiotom (art. 5 ust. 5g USO);
c) uelastycznienie zasad tworzenia (w tym umożliwienie łączenia) obwodów szkolnych (art. 17 USO).

2. Przeniesienie z Karty Nauczyciela do USO przepisów dotyczących dyrektorów szkół
(jeśli dyrektor jest nauczycielem, przepisy KN obejmą go automatycznie).

3. Objęcie subwencją „oświatową” finansowania nowych zadań przedszkoli oraz podwyżek płac nauczycieli w przedszkolach.

4. Uporządkowanie systemu dotowania szkół dla dorosłych, prowadzonych przez inne podmioty – powinien on uwzględniać słuchaczy faktycznie uczestniczących w nauce, a nie „zarejestrowanych”.

5. Urealnienie systemu dotowania placówek publicznych, prowadzonych przez inne podmioty, a także niepublicznych, w tym zwłaszcza przedszkoli. W tym zakresie proponujemy przyjęcie przepisów zaproponowanych w projekcie nowelizacji UFP:
W art. 80 po ust. 2d dodaje się ust. 2e w brzmieniu:
„2e. Wydatki bieżące, stanowiące podstawę ustalenia wysokości dotacji dla publicznych przedszkoli i publicznych form wychowania przedszkolnego, prowadzonych przez osoby prawne inne niż JST lub osoby fizyczne, pomniejsza się o kwotę opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 oraz opłat za korzystanie z wyżywienia w tych przedszkolach, stanowiących dochody budżetu gminy.”
W art. 90 po ust. 2e dodaje się ust. 2f w brzmieniu:
„2e. Wydatki bieżące, stanowiące podstawę ustalenia wysokości dotacji dla niepublicznych przedszkoli i niepublicznych form wychowania przedszkolnego, pomniejsza się o kwotę opłat za świadczenia udzielane przez publiczne przedszkola prowadzone przez gminę w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 oraz opłat za korzystanie z wyżywienia w tych przedszkolach, stanowiących dochody budżetu gminy.”

Warszawa, 24 kwietnia 2012 r. Krzysztof Żuk
Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i ST



ZAŁOŻENIA NIEZBĘDNYCH ZMIAN USTAWOWYCH W OŚWIACIE
(propozycja organizacji samorządowych,
stanowiących Stronę Samorządową Komisji Wspólnej Rządu i ST)

część II – Karta Nauczyciela (KN):

1. Zakres działania ustawy:
Ustalenie, że KN obejmuje nauczycieli prowadzących bezpośrednio proces dydaktyczny (podstawa programowa) z dziećmi (nauczyciele przedmiotowi).

2. Przeniesienie do ustawy o systemie oświaty (USO) zapisów dotyczących dyrektora szkoły:
Powoływany na kadencję dyrektor to kluczowy punkt procesu zarządzania a nie element dydaktyki [nauczyciel zachowuje uprawnienia z KN w czasie pełnienia funkcji dyrektora (poza czasem pracy); status dyrektora, skład komisji i regulamin konkursu – w USO].

3. Czas pracy nauczycieli:
40-godzinny tydzień pracy, w tym wyższe pensum dydaktyczne (20 + 2 godziny lekcyjne), rozliczane w okresach organizacji procesu nauczania (trymestrach, semestrach); zasady ewidencjonowania i rozliczania ustala dyrektor (np. system zadaniowy; regulamin, w tym dostępność nauczyciela poza pensum); wakacje a urlop: (52 [200%] dni robocze urlopu; w przedszkolach - 35 dni roboczych).

4. Weryfikacja systemu awansu zawodowego nauczycieli, wg następujących zasad:
- przyjmowanie stażystów z odpowiednim przygotowaniem praktycznym, potwierdzonym egzaminem;
- status nauczyciela mianowanego – wg projektu MEN z 2011 roku;
- nauczyciel dyplomowany (tytuł honorowy) – w ustawie warunki awansu; tytuł nadaje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym.

5. Inne zmiany w ustawie KN:
a) rezygnacja z dodatków: wiejskiego i mieszkaniowego;
b) zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia (orzeka zespół; na rok szkolny; finansuje ZUS);
c) regulamin wynagradzania (w tym średnie) - negocjacje organu prowadzącego ze związkami zawodowymi; likwidacja niekonstytucyjnego art. 30a KN; jeśli nie, wypłacanie pensji nauczycielom przejmuje rząd, który dziś negocjuje i ustala warunki płac bez udziału JST.

Warszawa, 24 kwietnia 2012 r. Krzysztof Żuk
Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i ST

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

Re: 18 czerwca - ważny dzień

środa 20 cze 2012, 14:23

Podyplomowa informatyka również :D
Beata

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: 18 czerwca - ważny dzień

środa 20 cze 2012, 16:30

Dzięki Madan za te podsunięcie tych propozycji póki co jeszcze "propozycje".
Chciałabym teraz zobaczyć propozycje drugiej strony czyli MEN, zwiazków zawodowych tych, którzy są czy raczej powinni merytorycznie znać się na rzeczy. Propozycje samorządowców zawsze będą przeciw szkołom i nauczycielom, bo na nich spoczywa ciężar finansowania szkół. Oczywiście nie uważam, że KN jest doskonała, ale żeby coś zmienić w papierach, trzeba najpierw sprawdzić jak jest w praktyce.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: 18 czerwca - ważny dzień

środa 20 cze 2012, 22:17

Podzielam Marii obawy wszelkie, mam swoich masę, wszystkie się sprowadzają do konkluzji: rząd nie zamierza nam w niczym pomagać, planuje rzeczy wręcz odwrotne. Za to rząd umie pięknie motać i przekręcać fakty.
http://www.skarbowcy.pl/blaster/extarti ... e_id=12757
Koledzy skarbowcy zauważyli to samo, co ja i wielu moich znajomych. :cry:

Oczywiście, należy rządowi patrzeć na ręce, ale też wiedzieć, że rząd zaczyna myśleć wyłącznie po argumentacjach silnych, jak.. utrata wyborów w sondażach, czy tłuczenie czegoś tam na ulicach Warszawy.
Chciałabym normalności w tym kraju. W naszym wypadku- standardów NIE z projektu rządowo-nie-wiem-kogo.
Tylko faktycznie powiązanych z edukacją szkolną /nie oszczędnością naszym kosztem, a "po nas choćby potop".

aniaoam
Posty: 6
Rejestracja: środa 23 lis 2011, 13:22

Re: 18 czerwca - ważny dzień

czwartek 21 cze 2012, 13:20

No proszę - ile osób po informatyce !!!- wychodzi na to że to u nas tak z tym kiepsko.....
Ja jestem po 5-letniej historii. Pracowałam z rusycystką, polonistką, panią która skończyła historię sztuki. Do tego miały podyplomówki z bibliotekarstwa. Znam dziewczynę po bibliotekarstwie i filmoznawstwie.
Powiem Wam, tak zupełnie poza głównym tematem, że przydało by mi się dokształcenie informatyczne..... Ale, z drugiej strony, pracuję teraz z dziewczyną urodzoną w 1981 r. To co dla mnie jest trudne, dla niej jest łatwe. To za co ja się nawet nie biorę, ona robi przy wsparciu informatyka (za pierwszym razem, potem sama)

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: 18 czerwca - ważny dzień

czwartek 21 cze 2012, 16:16

A powinnaś spróbować. Wszystko wygląda inaczej, jak się samemu to robi. Może wolniej niż najmłodsze koleżanki, nie wiem, jednak sądzę, że wszystko da się opanowac jak się podejmuje próby, nie musisz zaraz programować.
Chociaż i tworzenie stron www wcale nie jest takie trudne w prostych programach, teraz są programy, które wymagają minimalnej znajomości chociażby HTML. /jak Nvu/
W mojej szkole pedagog przez lata twierdziła, że nie nauczy się pisać na komputerze, kilka osób podjęło się próby uczenia jej, zrezygnowali. Pani była oporna na przyswajanie wiedzy, wychodziła z załozenia /błędnego/, że "to nie dla niej".
Ja się zabrałam "do niej" inaczej, "zakazałam" innym pisania za panią czegokolwiek, dyrekcja wymagała druku, nic za panią nie robiłam, ale cierpliwie , stojąc obok, wskazywałam możliwości. Sama musiała klikać. Nauczyła się podstaw w tydzień.
Nie sądzę, że jesteś tak oporna /czyli wykorzystująca innych z przeświadczeniem, że sama nie jest w stanie się nauczyć/ jak pani owa.
Po prostu praca teraz wymaga znajomości paru programów, jak Word, Excel, Power Point

aniaoam
Posty: 6
Rejestracja: środa 23 lis 2011, 13:22

Re: 18 czerwca - ważny dzień

piątek 22 cze 2012, 11:30

Długo byłam najmłodsza w bibliotece "i okolicach" i to ja robiłam wszystko w komputerach, wprowadzałam dane do Mola, zaczynałam w nim wypożyczać i podszkoliłam starsze koleżanki. Przepisywałam też mnóstwo koleżeńskich dzieł na komputerze. Ale teraz pojawił się ktoś młodszy, bardziej zorientowany, bardziej zdeterminowany żeby zdobyć etat. A ja chyba osiadłam na laurach.....
W przyszłości, jeśli pójdę na jakąś podyplomówkę to na pewno będzie coś związanego z informatyką.

aLeena
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 14:43

Re: 18 czerwca - ważny dzień

czwartek 28 cze 2012, 15:06

Kiepsko to wszystko wygląda:( Obawiam się, że skończy się na tym, że ZNP zmuszony pójść na kompromis pozbędzie się nauczycieli: świetlicy, bibliotekarzy, pedagogów itd. wszystko, by nie ruszać pensum i nie wprowadzać 40-godzinnego tygodnia pracy. Niestety, boję się , że to nas rzucą na pożarcie.
Zresztą, co ZNP wskórał np. w sprawie Wrocławia? Co zrobił dla tamtejszych bibliotek szkolnych?

Teraz się tylko zastanawiam: został mi ostatni rok stażu na dyplomowanego, miałam w październiku podjąć kolejne studia podyplomowe, w czasie wakacji chciałam pisać program autorski "Bezpieczny Internet"... ale to chyba nie ma sensu:(
Bo skoro nie będę nauczycielem, to jak rozumiem, lekcji tez nie będę prowadzić? Samorządy rzeczywiście "oszczędzą": jeśli bibliotekarze nie będą pełnić zastępstw (bezpłatnych), to wydatki wzrosną i to znacząco.

Koszmarny ten rok: boję się zaglądać do gazet, słuchać radia, bo ciągle natrafiam na "ekspertów", którzy wmawiają społeczeństwu jakimi to leniuchami są nauczyciele i jak ogromne pieniądze zarabiają. Takiej nagonki na środowisko nauczycielskie jeszcze nie było.
:(
Pozdrawiam,
jeszcze jako nauczyciel bibliotekarz
aLeena

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: 18 czerwca - ważny dzień

czwartek 28 cze 2012, 22:06

Chociaż podzielam twoje obawy, od zawsze, to jednak nie w kwestii, że nic nie da się zrobić. Wiesz, gdyby nie działania szeregu osób i instytucji, w czym tez Biblioteka w Szkole miała swój udział, to po reszcie bibliotek Wrocławia nie byłoby już śladu. MEN, zmuszone po spotkaniach ze środowiskami bibliotekarskimi, pewnie z głębokim grymasem ale jednak, wydało opinię o niezgodności z prawem: łączenia bibliotek szkolnych z innymi oraz wyprowadzania ich ze szkół. Po tych spotkaniach, m.in. TNBSP, MEN nakazał przywrócenie bibliotek do szkół.
Nie wiem jak w Jarocinie, gdzie "władze" zlikwidowały je wszystkie, a miały nakaz je przywrócić.
Oczywiście, MEN od razu przystąpiło, nie chwaląc się, do zmiany prawa, współpracując nad zmianami KN z samorządami i innymi podmiotami, jak ZGW ,tak, by zgodnie z prawem nas załatwić. Zobaczymy, co z tego będzie.
Na pewno MEN nie ma dobrych intencji, patrzy krótkowzrocznie szukając oszczędności naszym kosztem.

Nie zgadzam się z opiniami, które dotyczą zastępstw za nieobecnych nauczycieli, bezpłatnie- powinniśmy na każdym miejscu i w każdej możliwej sytuacji twardo przypominać, że nie ma zgody na nielegalne zastępstwa w szkołach, nie możemy być traktowani jak XIX w. pracownicy fabryk. Mamy najniższe pensje w szkołach, to już jest wkurzające.
Nie mamy lekcji w ramach unijnych projektów- nie wiem czemu. Nie mamy najwyższych dodatków motywacyjnych najczęściej- chyba nadal praca dydaktyka ważniejsza jest i kropka.
Na nielegalne zastępstwa zgadzać się nie powinniśmy- jest na to litera prawa. JESZCZE...
Dobry pracownik to pracownik wynagradzany. Z niewolnika nie ma dobrego pracownika. To żelazna zasada.

Byłabym bardzo daleka od używania argumentów: co zrobi MEN /i inni/ jak nie będziemy nauczycielami- kto będzie zastępował darmowo. To nam nie służy.

Obawiam się, podobnie jak poprzedniczka, że jako tzw. nauczyciel ale nie tablicowy /ostatnio używane określenie inne: biurowy/, będziemy załatwiali wszelkie "opieki" nad uczniami w ramach pensum 40 godzin, bo tak sobie zmieni prawo MEN z samorządami. Już zaczyna- czekało chyba na ostatni dzwonek, byśmy w szkołach już nie byli. Tyle, że potem już "zgodnie z prawem".
Ich prawem.
Nagonkę na nauczycieli zauważyło wiele mediów. A są grupy zawodowe, które mają niebotycznie większe przywileje, pensje, urlopy, dodatki:
- diety nieopodatkowane posłów i senatorów, darmowe bilety, podróze po świecie wcale nie służbowe
- samochody służbowe, mieszkania służbowe, kontrakty menadżerskie administracji państwowej, dodatki motywacyjne wyższe niz ansze pobory, często roczne
- ich premie są nieporównywalne z naszymi 13 tkami
- asystenci i rzesze innych ludzi "na służbie"
długo można wymieniać

Marek1990
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 02 gru 2013, 12:22
Kontakt: Strona WWW

Re: 18 czerwca - ważny dzień

środa 04 gru 2013, 14:38

Osobiście również nie słyszałem, żeby w bibliotece czy na świetlicy znalazła się praca dla informatyka ale mogę sie mylić ;-) Chyba, że mówimy po prostu o kursach komputerowych / informatycznych dla nauczycieli i pracowników oświaty.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 116 gości