Ala O.
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 09 paź 2012, 13:48

Selekcja księgozbioru

wtorek 09 paź 2012, 14:06

Witam wszystkich serdecznie na Forum. Mam kilka pytań dotyczących selekcji w bibliotece. Czy mogę zdjąć jednorazowo z księgozbioru ok. 5 tys. książek? Aktualnie liczy on 21 tys. woluminów. Chcę oddać na makulaturę książki zbędne i zdezaktualizowane. Pozostałe książki mam okleić kodami kreskowymi. Mam dylemat tego rodzaju, że nie widzę jakoś zniszczonej i starej książki w bibliotece z kodem kreskowym, a książka jest ciągle wypożyczana. Zazdroszczę koleżankom z bibliotek publicznych, bo mają pieniądze na książki i mogą sobie sukcesywnie księgozbiór odnawiać. Ja za każdą wycofaną zniszczoną (z zaczytania) książkę nie kupię w to miejsce nowej, bo nie mam pieniędzy na książki. Nowoczesność - komputeryzacja jest jak najbardziej ok, tylko szkoda, że nie ma środków na biblioteki. Jesteśmy śmieszni z tymi przestarzałymi księgozbiorami.
Moje drugie pytanie dotyczy denominacji. Mam cały księgozbiór w komputerze. Program "robi mi" protokół ubytków. Po denominacji stare książki w moim katalogu komputerowym mają wartość 0,00. Czy w protokole ubytków mogą być pozycje o wartości 0,00? Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Selekcja księgozbioru

wtorek 09 paź 2012, 17:51

1. Możesz protokolarnie ubytkować teoretycznie dowolną ilość książek: zniszczonych, nieaktualnych. Praktycznie OP zwykle się "czepia" o ilość, np. u mnie. Robisz selekcję zbiorów, z komisyjnym protokołem ubytków. Komisję powołuje dyrektor.
2. Nie rozumiem, o co chodzi z tą książką co ma kod a jej nie ma- jednak jest wypożyczana, ?
Ostatnio chodzę tak nerwowa;), że może przestaję rozumieć,
3. denominacja- robi się ją zbiorczo, po zebraniu sporej ilości zbiorów spisuje się je, denominuje, wtedy jakaś niska suma wychodzi. Jeśli masz poniżej "starych" zł 10 tys- masz zero.
Denominowane były zbiory zbiorczo w 2005 r. całość od razu, jednak przy wypisywaniu książek z tamtego okresu spisuje się je z ceną wpisaną- przed denominacją, potem denominuje wszystko w protokole na raz.
4. Ja mam świetny księgozbiór. Wielu z nas ma niezły. W ub. r. szk. dostałam 12 tys zł "na doposażenie nowych pomieszczeń". Olbrzymia suma na szkolną bibliotekę. Zdarzyło mi się to raz, taka suma, pewnie lata świetlne nie powtórzy się sytuacja, ale mam już fajnie.
Większość z nowych zbiorów w dziale dla 4-6 uczniowie jeszcze nie przeczytali.
Kupiłam też wtedy 45 książek dla dorosłych.
W zasadzie zawsze mam jakieś kwoty na zakupy, 1 tys zł, 500 zł, mam środki z rabatów po zakupie nagród książkowych w każdym roku- taką wybrałam księgarnię, która mi to zapewnia.
Mam też nieliczne dary, 2-3 rocznie. W b. roku- nowa seria ABC, dla najmłodszych.

"Moja" biblioteka jest kolorowa, wesoła, naprawdę wiele nowych książek stoi na specjalnych regałach wystawkowych. Wiem, że nie jest to normą w Polsce.
Nie tylko najnowsze książki uczniowie powinni czytać. Mam starsze wydania Ewy Szwlburg-Zarembiny "Wesołe historie", które czytam na zajęciach we fragmentach, potem dzieci biegają je pożyczać tłumnie. Mam wielu pożyczających rodziców.
To też nie zgadzam się z upowszechnianiem opinii o wyjątkowości zbiorów bibliotek publicznych

Zgadzam się z poglądem, że szkolna biblioteka powinna dostawać specjalne fundusze z myslą /OP -myśla/ o tym, że to ma wpływ na kształtowanie osobowości dziecka- nastolatka.

Nie załamuj się, tylko siądź i pomyśl. :) Obejrzyj swój zbiór jeszcze raz. Przeorganizuj, wystaw na czoło zbiory ładnie wyglądające, ale i z sensem by były. Zrób ładne napisy, na jakimś kolorowym sztywnym papierze. :wink:

laik
Posty: 85
Rejestracja: niedziela 15 lip 2012, 12:45

Re: Selekcja księgozbioru

czwartek 24 paź 2013, 22:10

Mam w swoich zbiorach encyklopedie kilkutomowe z lat 70 i 80 w bardzo dobrym stanie i nie wiem, czy je zostawić, mimo że nikt z nich nie korzysta, bo mam też nowe, czy też przeznaczyć na makulaturę. Powiedzcie mi, czy wy też trzymacie w swoich zbiorach takie starocie?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Selekcja księgozbioru

czwartek 24 paź 2013, 23:22

Ja mam takie "starocie" i nie zamierzam ich wyrzucać, encyklopedie to ponadczasowe źródło informacji. Musze powiedziec, że nowe encyklopedie ze wzgledów oczywistych mają większa ilośc haseł, natomiast jeżeli chodzi wytłumaczenie hasła i opisy to nowe moga sie schować do tych starych.

Zuzza
Posty: 687
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Selekcja księgozbioru

sobota 26 paź 2013, 10:17

Mario, gdyby to był facebook kliknęłabym "lubię to" 8)
i słowniki sprzed roku 2000 - j.polskiego, wyrazów obcych, bliskoznacznych, frazeologiczny - o niebo lepsze!

madabar
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 28 paź 2012, 14:53

Re: Selekcja księgozbioru

środa 09 kwie 2014, 21:14

W książce D. Saniewskiej "Vademecum nauczyciela bibliotekarza" w rozdziale dotyczącym selekcji księgozbioru jest mowa o tym, że selekcji nie podlegają dzieła z klasyki polskiej i obcej. Jak rozumiecie ten zapis? Czy w ogóle takich książek nie wolno usuwać z księgozbioru? Co dziś jest klasyką, a co nią nie jest - oto jest pytanie :D ?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Selekcja księgozbioru

środa 09 kwie 2014, 22:36

Zgodnie z definicją: ogół dzieł uważanych za podstawowe, reprezentatywne i najcenniejsze.

madabar
Posty: 33
Rejestracja: niedziela 28 paź 2012, 14:53

Re: Selekcja księgozbioru

środa 09 kwie 2014, 23:14

Ok, ale przykładowo mam na półce 40 egz. "Pana Tadeusza", w tym 10 bardzo zaczytanych, kilka razy sklejanych. Czy naprawdę nie wolno mi tych 10 egz. zubytkować? Albo mam 5 egz. "Quo vadis", u nas się tego nie omawia jako lektury, czy nie warto zostawić dwóch egz. w najlepszym stanie?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Selekcja księgozbioru

czwartek 10 kwie 2014, 00:16

Oczywiście, wszystko zależy od Ciebie i Twojego rozsądku :)

Dorota79
Posty: 880
Rejestracja: czwartek 28 lut 2013, 09:42

Re: Selekcja księgozbioru

poniedziałek 13 paź 2014, 13:06

Mam pytanie. Czy w protokole selekcji numer bieżący liczy się w obrębie roku czy od początku, np. 3000?

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Selekcja księgozbioru

poniedziałek 13 paź 2014, 13:23

nr bieżący ubytku - zawsze kontynuacja od początku ubytkowania

delfin79
Posty: 60
Rejestracja: środa 02 gru 2015, 00:20

Re: Selekcja księgozbioru

czwartek 09 lut 2017, 21:46

Podepnę się pod stary temat bo mam pytanie związane z selekcją (w związku z dużymi zakupami z NPRC coś muszę usunąć bo nie mam miejsca).

Chodzi mi o kwestię formalną - dyrektor szkoły powołuje komisję do selekcji zbiorów? To ma być zarządzenie pisemne (w księdze zarządzeń)? Jak to ma wyglądać? Z jakims terminem? ma ktoś coś przykładowego?
Sama jeszcze nie ubytkowałam, a jak ostatnio coś było usuwane to chyba tyko protokół ubytków był przedstawiony dyrekcji do podpisania i było tyle...

Teraz jest inna dyrekcja (bardziej przepisowa i urzędowa) więc chciałabym wszystko zrobić jak trzeba...

halinah
Posty: 981
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Selekcja księgozbioru

czwartek 09 lut 2017, 22:45

Komisja ds. selekcji zbiorów może być powołana "raz na zawsze", nie tylko doraźnie. I tak wiadomo, że w większości przypadków selekcji dokonujemy sami, a tylko protokół podpisuje komisja. Powołuje dyrektor, w sposób przyjęty w szkole (zarządzenie, na Radzie Pedagogicznej...)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 228 gości