terra

podwójne nazwisko

poniedziałek 29 maja 2006, 16:13

Pod koniec roku wychodzę za mąż. Mogę przyjąć nazwisko męża, mogę też używać obu nazwisk. Widzę, że sporo kobiet używa obu nazwisk. Jakie są wasze doświadczenia? Czy to coś "daje"? A może przeszkadza? Co radzicie?

Gość

poniedziałek 29 maja 2006, 16:45

jeżeli są to dwa długie nazwiska to możesz się nie zmieścić w kratkach urzędowych pism :)

marysiaa

wtorek 30 maja 2006, 01:39

Generalnie to śmieszy mnie czasem to zostawianie nazwisk, szczególnie gdy mamy doczynienia z kimś w rodzaju Wandy Wiśniewskiej-Kowalskiej. Czyli gdy dwa nazwiska są bardzo popularne i w gruncie rzeczy niczego nie mówią osobom, ktore nie znają p. Wandy. Natomiast ci, którzy znają, wiedzą, że wyszła ona za Kowalskiego. Czasem sie zostawia nazwisko panieńskie, gdy np. kobieta ma jakiś znaczący dorobek pod nazwiskiem rodowym i nie chce go utracić (Skłodowska-Curie). Czasem warto zostawic nazwisko rodowe, gdy jest ono znaczące dla danej społeczności lokalnej lub nawet szerszej (tu np. nazwiska znanych rodów szlacheckich albo np. sytuacja, gdy córka znanego adwokata tez jest prawniczką i chce podkreślic ciąglość tradycji rodzinnych).
Jako sztuka dla sztuki to bym z tym podwójnym nazwiskiem nie przesadzała. No, chyba, ze masz zamiar np. przechwycić majatek przyszłego męża i szybko sie rozwieść :)

książka

wtorek 30 maja 2006, 09:58

Ja mam podwójne nazwisko:) Nie mam brata, a moje nazwisko panieńskie jest niespotykane, aczkolwiek w moim regionie kojarzone;)Zostawiłam je z myślą o moim tacie. Wiem, ze zrobiłam mu wielką przyjemność. A czy przeszkadza? Na pewno nie. Istnieje w dokumentach i pewnie będzie na klepsydrze;)

tatsu
Posty: 87
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 12:54

wtorek 30 maja 2006, 11:49

Też mam podwójne nazwisko. Nie przeszkadza to mi w niczym zupełnie. Inni starają się skrócić je do jednego czy drugiego członu, co mnie też zbytnio nie przeszkadza.
Czemu chciałam dwa nazwiska?
Po pierwsze: ślub wypadł wcześniej niż obrona pracy mgr, więc, żeby nie mieszać w papierach doradzono mi taką opcję.
Po drugie: z nazwiskiem rodowym wiążą się różne historie, sięgające dworu Czartoryskich, jest ono też nazwiskiem szlacheckim, herbowym.
Po trzecie: nazwisko męża również jest "naznaczone" herbem.

Tak więc starałam się zachować umiar i nie rezygnować z historii, jaką wypisała nasza rodzina - z jednej i drugiej strony, spod jednego drugiego nazwiska.
To taka forma hołdu dla przodków. :oops:

antykwa
Posty: 93
Rejestracja: piątek 20 paź 2006, 13:50

piątek 20 paź 2006, 15:05

Myślę, ze czasem chodzi też o względy estetyczne. Na przykład Ewa Wiśniewska wychodzi za Adama Kloca. No to chyba lepiej brzmi Ewa Wiśniewska-Kloc, niż samo Ewa Kloc. Ja w każdym razie bym tak zrobiła.

Chciałabym jeszcze dodać, ze przy zawieraniu małżeństwa ustala sie, czyje nazwisko będą nosic dzieci. Jeśli z jakichś szczególnych powodów nie chciałaś sie rozstać ze swoim rodowym nawiskiem (bez szczegółnych raczej się nie pozostawia :wink:), to mozesz nim również obdarzyć swoje dzieci. Jesli dojdziecie z przyszłym meżem do porozumienia, ze Twoje, to dzieci również będą miały dwuczłonowe nazwisko. Czesem jest to iście Salomonowe rozwiazanie.

Queenmagic
Posty: 9
Rejestracja: środa 25 paź 2006, 00:20
Kontakt: Strona WWW

środa 25 paź 2006, 01:51

Podwójne nazwisko czasem naprawdę nie mieści się w urzędowych rubrykach, ja wtedy piszę nazwisko dodane czyli po mężu. No i myślę, że zostawianie dwóch nazwisk ma sens, ładnie brzmi i wygląda, gdy jedno jest długie a drugie krótkie. A tak żartem dwa nazwiska mają zupełnie inną wibrację i numerologiczne znaczenie niż jedno, chociaż ci co znają się na numerologii pewnie powiedzą, że to nie żarty. No ale w końcu po ślubie dostajemy różne rzeczy, cechy i zachowania od swojego wybranka, więc jeśli ci się podoba to może być i nazwisko. Powodzenia na nowej drodze życia, niezależnie od pozostawionych nazwisk!!!

justa

wtorek 14 lis 2006, 23:37

hej
a jesli jest kobieta np. Alina Kowalska - Lis i jej maz Henryk Lis to razem pisze sie ich Alina i Henryk Lis, pomija sie pierwszy czlon nazwiska kobiety??
Tak dla formalnoci pytam :) :D

Queenmagic
Posty: 9
Rejestracja: środa 25 paź 2006, 00:20
Kontakt: Strona WWW

środa 15 lis 2006, 02:03

Wydaje mi się, że jeśli chcemy męża i żonę wpisać razem np. na tabliczce na drzwiach to dopuszczalne są dwie formy. Albo piszemy tylko imię żony plus imię męża i wyłącznie nazwisko męża, albo niejako w dwóch linijkach żona imię i pełne podwójne nazwisko i mąż imię i nazwisko. Ja np. na domofonie mam wpisane tylko nazwisko męża, czyli moje drugie. Wydaje mi się, że ludzie bardziej kojarzą nas po nazwisku męża, ponieważ to zwykle kobieta jest tą która je przyjmuje, niezależnie od tego czy swoje zostawia czy też nie.

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości