małgocha70
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 17 mar 2020, 14:16

Czasopisma w e-bilio

poniedziałek 08 lut 2021, 19:57

Dzień dobry, w jaki sposób prowadzicie akcesję czasopism w e-biblio?

Marianna54
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 29 lis 2020, 17:31

Re: Czasopisma w e-bilio

piątek 05 mar 2021, 09:48

Przechodzimy właśnie na e-biblio, przeglądam na razie wersję demo i też nie widzę możliwości akcesji czasopism, jak np w Progmanie.
Prawdopodobnie należy założyć dla nich oddzielną księgę inwentarzową, jednak nie wiem jeszcze jak ją dostosować do czasopism. W HKC nie widzę żadnych przykładowych czasopism, dodanych przez innych:/

Ola_L
Posty: 2
Rejestracja: środa 11 mar 2020, 10:32

Re: Czasopisma w e-bilio

czwartek 08 kwie 2021, 21:23

Z tym, to jest faktycznie absolutny dramat! Właśnie jestem na etapie konwersji danych do e-biblio. W MOL-u Opivum była kartoteka akcesji, tutaj nie ma. Dobrze, jestem to skłonna zaakceptować. Ale Librus twierdzi, że to co mi zaproponowali, czyli stworzenie inwentarza czasopism i umieszczenie w nich 2262 takich samych opisów czasopism to nie problem. Dla mnie to jest ogromny problem! Bo te opisy zawierają tylko tytuł czasopisma!! Bez roku, bez numeru, nic, absolutnie nic więcej! Mam w bazie 2262 opisy zawierające same tytuły i cytuję pana informatyka z Librus-a: "Może sobie Pani to ręcznie uzupełnić później". Ponadto, ta księga inwentarzowa nie ma żadnego oznaczenia literowego i numery inwentarzowe z księgi czasopism dublują się z inwentarzem głównym. Dla informatyka z Librusa to też absolutnie nie problem. Czy ktoś miał podobnie? Jak została sprawa rozwiązana?

Pola z Opola
Posty: 112
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Czasopisma w e-bilio

sobota 10 kwie 2021, 18:18

Po pierwsze trudno zrozumieć, dlaczego mając dobrego Mola i wszystko uporządkowane, zgodziłaś się przejść na inny program. Ja też dostałam taką propozycję nie do odrzucenia, ale się zdecydowanie postawiłam, wyjaśniłam powody itp. Dyrekcja ustąpiła, widząc moją determinację.

Po drugie - nie odpuszczaj librusowi. To że informatyk coś powiedział, to nic nie znaczy. Masz jakąś umowę z librusem lub pisemną ofertę itp. jeśli tak, to muszą wypełnić warunki. Jeśli nie, to też nie sluchaj informatyka, tylko załatwiaj sprawę pisemnie (czyli mailem) - wymień, co nie zostało zrobione, co nie działa tak jak powinno. Asertywnie. A w razie czego niech dyrekcja pisze "wyżej". Pan informatyk może sobie różne rzeczy mówić. Niech kombinuje, co zrobić, żebyś była zadowolona. Nie występuj z pozycji petenta lecz z pozycji wymagającego klienta. Nie prosisz tylko oczekujesz zrealizowania zadania.
Błędy w księgach to poważna sprawa, odpowiedzialność i bardzo kłopotliwa (pracochłonna) sprawa do wyprostowania.

Ola_L
Posty: 2
Rejestracja: środa 11 mar 2020, 10:32

Re: Czasopisma w e-bilio

poniedziałek 12 kwie 2021, 10:53

Pola z Opola pisze:
sobota 10 kwie 2021, 18:18
Po pierwsze trudno zrozumieć, dlaczego mając dobrego Mola i wszystko uporządkowane, zgodziłaś się przejść na inny program. Ja też dostałam taką propozycję nie do odrzucenia, ale się zdecydowanie postawiłam, wyjaśniłam powody itp. Dyrekcja ustąpiła, widząc moją determinację.

Po drugie - nie odpuszczaj librusowi. To że informatyk coś powiedział, to nic nie znaczy. Masz jakąś umowę z librusem lub pisemną ofertę itp. jeśli tak, to muszą wypełnić warunki. Jeśli nie, to też nie sluchaj informatyka, tylko załatwiaj sprawę pisemnie (czyli mailem) - wymień, co nie zostało zrobione, co nie działa tak jak powinno. Asertywnie. A w razie czego niech dyrekcja pisze "wyżej". Pan informatyk może sobie różne rzeczy mówić. Niech kombinuje, co zrobić, żebyś była zadowolona. Nie występuj z pozycji petenta lecz z pozycji wymagającego klienta. Nie prosisz tylko oczekujesz zrealizowania zadania.
Błędy w księgach to poważna sprawa, odpowiedzialność i bardzo kłopotliwa (pracochłonna) sprawa do wyprostowania.
Hmmm... nie wiem ale się wypowiem. Dziękuję. Ale to nie są odpowiedzi na moje pytania.

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Czasopisma w e-bilio

poniedziałek 24 sty 2022, 17:42

Czasopisma w e-biblio zostały potraktowane w/g zaleceń BN w związku z tym stanowią wydawnictwo ciągłe, a co za tym idzie istnieje jeden i tylko jeden opis bibliograficzny dla danego tytułu, ale już zasób tego tytułu może być nieograniczony.
Ponieważ zasób powinien się znajdować w inwentarzu, to najlepiej jest założyć oddzielny inwentarz w e-biblio dla czasopism i zaznaczyć w nim tylko wydawnictwa ciągłe.
Następnie szukamy wskazanego tytułu w HKC lub dodajemy własny i w kolejnym etapie, w zasobie, wpisujemy konkretny numer czasopisma, jego częstotliwość i inne dane związane z opracowywanym numerem.

Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

Wróć do „Forum Techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość