Dora 67
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 15 wrz 2020, 07:59

Wpisywanie podręczników do księgi inwentarzowej

wtorek 15 wrz 2020, 09:52

Pracuje w bibliotece szkolnej i borykam się z problemem inwentaryzacji podręcznków. Poradźcie mi jak można to usprawnić . Ja każdy podrecznik wpisuje osobno do księgi. Każdemu podrecznikowi wypisuje kartę ksiażki. To zajmuje bardzo dużoczasu. Może ktoś robi to inaczej i sprawniej?

Nux
Posty: 149
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 11:34
Kontakt: Strona WWW

Re: Wpisywanie podręczników do księgi inwentarzowej

środa 16 wrz 2020, 00:15

Karta książki? A nie wystarczy kod kreskowy lub nr inw i już? Szczerze powiedziawszy dawno już nie widziałem karty książki.

Libertad
Posty: 28
Rejestracja: piątek 20 wrz 2019, 08:47

Re: Wpisywanie podręczników do księgi inwentarzowej

środa 23 wrz 2020, 08:31

Mam kody kreskowe, naklejane na okładce - takie jak numer książki, np. 1978P. Unikam wtedy wpisywania kodów do programu. Ważne, by nie było spacji między numerem a literą, wtedy czytnik "widzi" dokładnie numer z księgi. Ogromne usprawnienie - kiedyś naklejałam cenówki i pisałam numery ręcznie (dwa razy - na książce i pod pieczątką), ubyło więc sporo pracy. Kart podręcznikom nie zakładam, mam tylko w zwykłych książkach - stosuję, bo karty są trzymane w kopercie danego ucznia, a w razie niemożności korzystania z programu w razie awarii zawsze jest jakiś ślad u kogo jest książka.

alexandra
Posty: 1
Rejestracja: środa 07 lip 2021, 08:43

Re: Wpisywanie podręczników do księgi inwentarzowej

środa 07 lip 2021, 08:51

Dzień dobry,

właśnie zakupiliśmy w szkole e- biblio. Wcześniej nie mieliśmy w bibliotece żadnego innego systemu. Założyłam księge inwentarzową do podręczników. W jaki sposób wprowadzić tam podręczniki??

Z góry dziękuję za pomoc.

Jacek K-ko
Posty: 1
Rejestracja: piątek 30 paź 2020, 11:25

Re: Wpisywanie podręczników do księgi inwentarzowej

niedziela 05 wrz 2021, 17:38

Ja wpisuję jedynie nr pod pieczątką.
Przygotowałam sobie wzór tabeli podzielonej na przedmioty- poziomo i listę uczniów. mam więc na jednej kartce A4 całą klasę. Wypożyczam wpisując ( zazwyczaj nauczyciel przedmiotu) przy każdym uczniu nr danego podręcznika. Kiedy już tabela jest cała uzupełniona, kseruję ją. Oryginał zostaje u mnie a ksero u wychowawcy. Przy zwrotach na koniec roku, muszę tylko wykreślić zwrócony egzemplarz. Jest to prosty sposób i czytelny. Wcześniej próbowałam wypożyczać przez MOLa, ale było z tym więcej zabawy...
K.Walosik

Jakub Salamon
Posty: 34
Rejestracja: środa 18 lis 2020, 12:00
Kontakt: Strona WWW Facebook

Re: Wpisywanie podręczników do księgi inwentarzowej

poniedziałek 24 sty 2022, 17:34

alexandra pisze:
środa 07 lip 2021, 08:51
Dzień dobry,

właśnie zakupiliśmy w szkole e- biblio. Wcześniej nie mieliśmy w bibliotece żadnego innego systemu. Założyłam księge inwentarzową do podręczników. W jaki sposób wprowadzić tam podręczniki??

Z góry dziękuję za pomoc.
Czy założona księga została oznaczona jako "inwentarz uproszczony"?
Niezależnie od tego każdy podręcznik wprowadzamy jak standardowy druk zwarty. Pobieramy opis z Bazy Centralnej i dodajemy do niego nasz zasób (egzemplarze). Należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego inwentarza i jeśli będzie oznaczony jako uproszczony to ilość wpisywanych danych zostanie ograniczona.

Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
Jakub Salamon
Architekt Systemów Bibliotecznych
(e-biblio, Alfios, Bibliografia)

Wróć do „Forum Techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości