swietlik

awans na mianowanego

środa 06 sty 2010, 00:46

Witam! W tym roku kończę staż na nauczyciela mianowanego (jestem wychowawcą w świetlicy szkolnej w sp) . Czy ktoś z forumowiczów ma to doświadczenie za sobą? Interesuje mnie kilka spraw, tzn.:
1. Czy obowiązują mnie hospitacje i obserwacje zajęc dydaktycznych u opiekuna stażu oraz dokumentowanie w/w ? (jestem jedynym wychowawcą w świetlicy)
2. W naszym kuratorium nie ma powołanego metodyka ani wizytatora d/s "świetlic", zatem kto może zasiąśc w komisji i jakiej tematyki pytań mogę się spodziewac ?
3. Jaką dokumentację powinno się przedłożyc - to znaczy,czy w myśl nowych przepisów nie składa się już obszernej dokumentacji z realizacji planu rozwoju zawodowego w teczkach ? Rozpoczęłam staż 01.09. 2007 r.

Pozdrawiam wszystkich :) [/u][/i]

KAHA35

piątek 08 sty 2010, 00:24

Na pewno nie składa się już obszernych teczek czy raczej segregatorów :lol: To już teraz zależy tylko od ciebie. Jeśli będzie to dla ciebie ułatwienie, możesz to mieć i wykorzystać przy prezentacji swojego dorobku. Możesz również zrobić to w formie prezentacji multimedialnej, ale uwaga w swoim laptopie najlepiej, bo sprzęt komisji może nie zadziałać. Wtedy masz niepotrzebny stres.
Co do hospitacji/czy obserwacji - powinieneś mieć z 2-3 takie na swoim koncie :). Najczęściej tyle ma każdy nauczyciel ( przynajmniej w mojej szkole) w ciągu normalnego przebiegu pracy.
Nie udzielę natomiast odpowiedzi nt spodziewanych pytań :(
Wiem, że bardzo, ale to bardzo dużo zależy od tego jak przedstawisz swój dorobek / jak się zaprezentujesz. Pytania raczej dotyczą tylko twojej pracy i znajomości podstawowych przepisów z nią związanych

POWODZENIA

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

piątek 08 sty 2010, 15:49

Hospitacje oczywiście obowiązują (z opiekunem ustalasz ilość, np. na kontraktowego musi być raz w miesiącu, ale na mianowanego już nie). Pytania będą dotyczyć Twojej pracy i coś z przepisów (tak ja miałam), ale jestem bibliotekarzem). Jeśli chodzi o skład komisji to zasiadają tam nie metodycy (chyba, że maja uprawnienia) tylko nauczyciele mający status eksperta d/s awansu zawodowego w "odpowiedniej dziedzinie" i w moim przypadku byli to eksperci (2) z sąsiedniego województwa.

Gość

czwartek 28 sty 2010, 20:21

Przeszłam wszystkie szczeble od poczatku tej reformy.
1.Teczki są "odchudzone". 2. Obserwacje zajec dydaktycznych musisz miec, możesz miec równiez uczestnictwo w lekcjach otwartych, równiez innych nauczycieli. Nie ma tłumaczenia, że akurat stanowisko nauczyciela świetlicy jest jedno - czyli Twoje i stanowisko Twojego opiekuna Cie nie dotyczy. Może kiedyś, po zdobyciu uprawnień oczywiście, bedziesz dydaktykiem? 3. Odpowiadasz na pytania związane z Twoja pracą ale również z prawa oświatowego !!!!- jeśli masz byc mianowanym.

abentyn

Re: awans na mianowanego

piątek 29 sty 2010, 12:21

Jestem ekspertem i zasiadam w komisjach, więc spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytania:

1. Czy obowiązują mnie hospitacje i obserwacje zajęc dydaktycznych u opiekuna stażu oraz dokumentowanie w/w ? (jestem jedynym wychowawcą w świetlicy)

Uczestniczenie w obserwacji zajęć jest Twoją powinnością. Zadaniem Komisji jest sprawdzenie, czy spełniasz wymagania na nauczyciela mianowanego. Oczywiście mogą Cię zapytać o to jakie lekcje obserwowałaś i u kogo (przeciez mogłaś być na zajęciach świetlicowych w innej szkole), ale nie wymaga się, byś to udowadniała.

2. W naszym kuratorium nie ma powołanego metodyka ani wizytatora d/s "świetlic", zatem kto może zasiąśc w komisji i jakiej tematyki pytań mogę się spodziewac ?

już padła odpowiedź że to eksperci zasiądą w Twojej komisji a nie doradcy czy wizytatorzy. O co mogą pytać? np.: jak realizowałaś dodatkowa godzinę w świetlicy? co w reformie podoba Ci się najbardziej a co byś zmieniła? Co uważasz za najważniejsze w swojej pracy? Twój sukces? Porażka? Czego dowiedziałaś się o sobie w trakcie stażu? Jakie zmiany planujesz wprowadzić w swojej pracy w najbliższych latach?
Nie znam Twojego dorobku, ale pytanie może dotyczyć czegos, co do czego Komisja ma wątpliwości albo o czym chciałaby usłyszeć więcej.
Kluczową sprawą będzie Twoja prezentacja. Najgorszym wyjściem jest odczytanie sprawozdania (i tak przeczytają je zanim wejdziesz na salę). Lepiej się przygotować na to, że dostaniesz 15 minut i masz powiedzieć tylko to, co uznasz za najważniejsze.
Oczywiście będą na pewno pytania dotyczące przepisów (zwłaszcza dot. ostatnich zmian)

3. Jaką dokumentację powinno się przedłożyc
ograniczoną do tego, co w rozporządzeniu. Pamiętaj proszę, że to, jaką dajesz dokumentację świadczy o tym czy potrafisz czytać przepisy ze zrozumieniem!
Nie jest ważne, kiedy kończyłaś staż ani kiedy go zaczynałaś. Przed Komisją nie rozliczasz się tylko ze stażu ale od momentu gdy ostatni raz stawałaś przed komisją (czyli liczą się też lata oczekiwania na rozpoczęcie stażu).
Niektórzy panikują, że mają tak mało przedstawić komisji. Warto też wziąć na samo posiedzenie materiały, które o nas pozytywnie świadczą: prace uczniów, ciekawe konspekty własne itp. Można to pokazywać komisji podczas prezentacji i może to być lepiej odebrane niż prezentacja z laptopa...
POWODZENIA![/b]

bogna3
Posty: 675
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

piątek 29 sty 2010, 13:51

Abentyn napisał "... sprawozdania (i tak przeczytają je zanim wejdziesz na salę)"

Czyżby nie znajomość przepisów? W/g nowego rozporządzenia (14.XI.2007) nie dołącza się już sprawozdania czy PRZ. Nie jestem wprawdzie ekspertem, ale śledzę przepisy dot. awansu zawodowego. Poniższy tekst pochodzi z portalu -Literka

19. Nauczyciel kontraktowy składa do organu prowadzącego wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny. W przypadku niedotrzymania terminu złożenia wniosku nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Do wniosku nauczyciel dołącza następującą dokumentację:

* dokumenty potwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych – poświadczone kopie,
* akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego – poświadczoną kopię,
* zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje o:

¨ wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć ...

¨ dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela,

¨ dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego,

¨ uzyskanej przez nauczyciela ocenie dorobku zawodowego za okres stażu oraz dacie jej dokonania.

współczesny

awans na mianowanego

poniedziałek 19 kwie 2010, 19:49

Proszę o mądre wskazówki i rady dla nauczyciela bibliotekarza. Głównie chodzi mi o przepisy prawne.Serdeczne dzięki :D :D :D

Gość

Re: awans na mianowanego

poniedziałek 26 kwie 2010, 12:58

współczesny pisze:Proszę o mądre wskazówki i rady dla nauczyciela bibliotekarza. Głównie chodzi mi o przepisy prawne.Serdeczne dzięki :D :D :D
Jakie "przepisy prawne"?

Wróć do „Świetlica w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości