świetlica2012
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 20:03

dobrowolne wpłaty na świetlicę i wyprawki

piątek 15 cze 2012, 15:59

Witam! Czy w Państwa świetlicach pobiera się opłaty na materiały plastyczne, gry, nagrody itp.? Jeśli tak na jakiej podstawie, jak jest to rozliczane? Niektórzy twierdzą, że jest to nielegalne. Przecież nie są to pieniądze za opiekę czyli dla wychowawców tylko dla DZIECI. Czym zatem różni się pobieranie takich wpłat na potrzeby własne świetlicy od klasowych zbieranych w każdej klasie? A może dzieci powinny przynosić wyprawki (kredki, farby, kartki, chusteczki itp)? Może znajdziemy wspólnie złoty środek :) Proszę o wypowiedzi. Dziękuję wszystkim i pozdrawiam!

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

Re: dobrowolne wpłaty na świetlicę i wyprawki

środa 20 cze 2012, 09:16

Temat bardzo dla mnie na czasie. Czwarty rok pracuję na świetlicy. Ponieważ dzieci spędzają tam wiele godzin, dołączyłam w tym roku do kart wyprawkę na nowy rok szkolny. Nie chciałam żadnych składek, ponieważ jak zdążyłam zauważyć nawet zbieranie 2,50 na teatrzyk, który przyjeżdża do szkoły stanowi problem, o składkach na komitet nie wspomnę. Nie chcę żadnych negatywnych komentarzy od rodziców, ale nie mam wyjścia. Świetlica jest bezpłatna, owszem, ale szkoła nie ma wystarczających środków na wyposażanie jej w niezbędne materiały papiernicze, które nie ukrywajmy idą jak woda podczas zajęć. Jeżeli rodzice chcą aby ich dzieci jakoś efektywnie na świetlicy spędziły czas, będą musieli te materiały zakupić sami. Powiem....miałam opory na początku. Weszłam jednak na strony wielu świetlic szkolnych w Polsce i uświadomiłam sobie, że jest to wręcz normą. Myślę, że przy zakupach i wydatkach rodziców na nowy rok szkolny kupienie jednego bloku, kleju, plasteliny czy kolorowej bibuły więcej, nie będzie aż tak wielkim problemem. W 30 zł powinni rodzice się zmieścić. Dużo? Patrząc na cały rok i ilość godzin jaką spędzają dzieci na świetlicy myślę, że nie.
Co do gier i zabawek, co jakiś czas szkoła daje mi pewną sumę na zakup nowych rzeczy. Robię też co roku ogłoszenia i proszę dzieci, żeby po konsultacjach z dorosłymi przyniosły na świetlice zabawki, którymi można się jeszcze bawić, a które im się znudziły. Zawsze kilka perełek się trafi.
Gorzej sprawa ma się z nagrodami. Wiele tu zależy od kreatywności wychowawców. Widzę kilka możliwości:
1. Iść wyprosić coś u dyrekcji
2. Kiermasze (Swego czasu na nagrody przeznaczałam pieniądze z kiermaszów organizowanych w szkole, ale wiem, że teraz potrzebne są specjalne pozwolenia).
3. Można szukać sponsorów. Każda złotówka tu się liczy.
4. Wykonanie nagród samemu (zakładki, małe haftowane obrazki).

Wróć do „Świetlica w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości