GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

18 czerwca - ważny dzień

poniedziałek 18 cze 2012, 08:46

Danusia Brzezińska i Basia Michniak (prezes i wiceprezes TNBSP) proszą o modlitwę na czas i rozmowy z ramienia TNBSP w MEN na temat losu bibliotek szkolnych i nauczycieli bibliotekarzy. Spotkanie w MEN dziś. Wiele zależy od naszej modlitwy!!
Kto nie wierzy, niech chociaż trzyma kciuki.
W tej ważnej rozmowie oczywiście uczestniczy też nasz Nieoceniony Redaktor Naczelny.
Gabrysia z Rybnika

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

Re: 18 czerwca - ważny dzień

poniedziałek 18 cze 2012, 09:04

Ja się modlę, modlitwa grzesznika ma podobno wielką moc.Obawiam się , ze nic oprócz nadziei i modlitwy nam nie ostaje.Serdeczne podziękowania dla Wielkiej Trójki, czekamy na relację.

mirka77
Posty: 73
Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2012, 10:30

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 08:31

Halo, no i co tam? Jakie decyzje zapadły, wie ktoś coś może?

GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 08:36

Czekam tylko na zgodę Basi, czy Jej relację mogę tu wpisać. A może Danusia sama wcześniej coś napisze?
Gabrysia z Rybnika

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 08:45

Ja mogę potrzymac kciuki. Chociaż jestem sceptyczna w kwestii konsultacji czegokolwiek z rządem. Chętnie się pomylę tym razem, zwłaszcza, że standardy dotyczące pracy bibliotekarza w szkole są nieustalone co wykorzystuje każdy OP i wielu dyrektorów. Nie ma norm zatrudnienia, nie ma ściślejszego zakresu czynności, stąd dyrektorzy i OP sobie wstawiają wszystkie obowiązki do zadań bibliotekarza, z nielegalnymi zastępstwami na czele, przydzielaniem bibliotekarza do wszelkich komisji, oszczędzając "uczącego" dydaktyka. Gdyby rynek pracy był taki, jak np. w Niemczech, wielu z nas dawno by szkołę opuściło, po latach szarpania się ze wszystkim, niedoceniania.
Oczywiście, uważam, że należy coś robić by naprawić sytuację. Wszystko,co się da. Stąd pisaliśmy/ raczej pomagaliśmy/ standardy pracy bibliotekarza, zasypywaliśmy skrzynki minister edukacji, itp akcje.

Czytam nie raz o tym, że MEN nie życzy sobie zmartwień z edukacją w szkołach, stąd centralne jakiekolwiek ustalenia MEN "nie bawią", jak jednolite standardy, MEN uważa, za ZGW i innymi strukturami samorządów, że należy dać gminom "wolną rękę", czego się gminy domagają wrzaskliwie. Już sobie gminy same zmieniają normy, bezprawnie- zmuszając szkoły do "uspołecznienia", łącząc jedne z drugimi,łącząc klasy po 35 osób, życząc sobie uwolnienia płac, itp.

Nie raz MEN potwierdzał za samorządami bzdury typu: "biblioteka szkolna musi tętnić życiem w wakacje , popołudnia, soboty".. i Bóg wie co jeszcze. A ona "tętni" życiem szkolnym 10 miesięcy rocznie. A powinna być od Annasza do Kajfasza...

Stąd zadanie przedstawicieli zawodu w trakcie rozmów z MEN niezmiernie trudne. Oby nie były to konsultacje takie, jak z płacami- płace ustalone przez rząd, wprowadzone przez rząd bez mian, a konsultowano sobie wszystko, a jakże...

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 10:00

Czekam z niecierpliwością i nadzieją na relację ze spotkania na szczycie. Może chociaż jakieś światełko w tunelu?

GaBa
Posty: 185
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 12:25
Kontakt: Strona WWW

relacja "na gorąco"

wtorek 19 cze 2012, 10:04

Danusia i Basia bardzo dziękują za modlitwę.
Kilka słów od Nich pisanych "na gorąco" (to pierwsza, robocza relacja Basi skorygowana przez Danusię):

"Dnia 18 VI 2012 o godz. 13 odbyło się spotkanie w MEN .Rząd reprezentował wiceminister Mirosław Sielatycki, Zenon Frączek zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania, Alina Sarnecka naczelnik wydziału w tym Departamencie. Radę Główną TNBSP reprezentowała prezes Danuta Brzezińska, wiceprezes Barbara Michniak i Juliusz Wasilewski redaktor „Biblioteki w Szkole”. W/w spotkanie to odpowiedź pani minister Krystyny Szumilas na apel skierowany do niej przez RG TNBSP w sprawie uporządkowania sytuacji bibliotek szkolnych i statusu nauczycieli bibliotekarzy w polskich szkołach.
• Rozmawialiśmy przeszło 1,5 godziny
• Przedstawiliśmy obecną sytuację bibliotek szkolnych. Głównie zwróciliśmy uwagę na nadużycia związane z redukcjami etatów, brakiem ujednoliconych norm, brakiem godzin dodatkowych na ICIM, godzinami zastępstw itd. Wspomnieliśmy, że my, nauczyciele bibliotekarze jesteśmy kompetentnymi nauczycielami, przygotowanymi do prowadzenia różnorodnych zajęć, również w ICIM wykorzystując istniejącą bazę informacji i sprzęt.
• Opracowana sytuacja bibliotek szkolnych z całej Polski została złożona na ręce ministra w formie pisemnej.
• MEN deklaruje chęć współpracy i widzi w nas przedstawicieli środowiska nauczycieli bibliotekarzy. Ma nadzieję na współpracę z nami.
• MEN podtrzymuje stanowisko, że tam gdzie likwidują biblioteki szkolne tam są nadużycia i należy zgłaszać tego typu przypadki. Minister powiedział, że biblioteka jest filarem szkoły.
• To sukces, że mogliśmy zwrócić uwagę na naszą sytuację i pokreślić niewykorzystany potencjał, jaki tkwi w nas, nauczycielach bibliotekarzach, ludziach wszechstronnie wykształconych i posiadających bardzo często dodatkowo ukończone studia podyplomowe z innych kierunków. Większość z nas ma ukończoną Informatykę.
• Z obu stron padła chęć kontynuacji współpracy i myślę, że po wakacjach to nastąpi.
• Pani prezes RG TNBSP Danusia Brzezińska zwróci się w najbliższym czasie do wskazanych przez ministra instytucji, które pomogą nam w działaniach.
Zwróciła też uwagę, że my nauczyciele bibliotekarze, reprezentujemy bardzo duży potencjał i jesteśmy zbyt cenni, żeby pozbawiać nas statusu nauczyciela.
• Moja refleksja: To sukces i myślę, że to co tam padło, a było protokołowane, zostało i zostanie w pamięci ministra i jego pracowników i będzie wykorzystane w odpowiednim czasie. Chciano nas słuchać...Minister widzi nas jako grupę nauczycieli twórczych, aktywnych i chce nas wspierać".
Gabrysia z Rybnika

madan
Posty: 160
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 10:32

To naprawdę „na gorąco”. Basia wróciła do domu wcześniej, ja o 23.20. Teraz odpracowuję wczorajszą nieobecność w pracy, stąd tylko „looknęłam” na Basi wrażenia.
Ale muszę dodać, że zostaliśmy potraktowani poważnie – słuchano nas, zadawano pytania, dyskutowaliśmy o rozwiązaniach. Przekonaliśmy ministra, że nie przyjechaliśmy się skarżyć czy narzekać (choć udało nam się wylać trochę najważniejszych bolączek – dziękujemy wszystkim, którzy dostarczyli nam informacji – oprócz uwag ogólnych pokazaliśmy konkretne przypadki, to były poważne argumenty). Zostawiliśmy ministrowi nasze opracowania i dokumenty, również wcześniejsze pisma kierowane do MEN. On sam też był przygotowany (m.in. posiadał naszą propozycję standardów jakościowych!). Pokazaliśmy, że mamy dla MEN-u solidną ofertę wspierania polskiej edukacji, podnoszenia efektów kształcenia. Potwierdziliśmy wspólną wolę prowadzenia badań efektywności bibliotek szkolnych. Minister wskazał nam osoby i instytucje do podejmowania wspólnych działań. Myślę, że mamy w nim i osobach uczestniczących w spotkaniu sojusznika. Ale …
W sprawie samorządowych projektów – nie on jest przedstawicielem MEN-u w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządów. To minister Jakubowski. Więc … będziemy próbować dalej akcję uświadamiania urzędników. Pogotowie trwa! Właśnie usłyszałam w radiu komentarz samorządu o konieczności zmian w KN – m. in. Objęcie KN tylko nauczycieli przedmiotowych i wyłączenie „nauczycieli biurowych”!!! To całkiem nowe określenie, godne …samorządowca!

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 11:39

"nauczyciele biurowi", normalnie mnie zatkało, acz to rzadkie u mnie. "Nauczyciele biurowi..."

Mam masę brzydkich słów na końcu jezyka- czym jeszcze w Polsce można nam dołożyć.
Właśnie jestem po kolejnej imprezie z klasami- zabawy literaturą. Jako "biurowy" chyba nie będę w tym uczestniczyć "dla dobra dzieci w szkole", prawda???
Nie będziemy robić akcji z czytaniem uczniom, z inscenizacjami- bo czy biurowi to robią???

aniaoam
Posty: 6
Rejestracja: środa 23 lis 2011, 13:22

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 11:53

Nie chcę się czepiać, ale " Większość z nas ma ukończoną informatykę" ??????? Nię znam nikogo kto by był bibliotekarzem, pracował w zawodzie i miał ukończoną informatykę. Nie słyszałam też o nikim takim. Ale może to tylko w moich stronach bibliotekarze tacy niewykształceni?

xandre
Posty: 646
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 12:05

aniaoam pisze:Nie chcę się czepiać, ale " Większość z nas ma ukończoną informatykę" ??????? Nię znam nikogo kto by był bibliotekarzem, pracował w zawodzie i miał ukończoną informatykę. Nie słyszałam też o nikim takim. Ale może to tylko w moich stronach bibliotekarze tacy niewykształceni?
To ja się zgłaszam :) Tydzień temu obroniłam dyplom z informatyki.
Znam też 2 innych bibliotekarzy po tym kierunku. Może w Twoich stronach królują inne dziedziny? :D
Rok temu skończyłam roczną szkołę fotografii, bardziej może z zamiłowania niż potrzeby, ale wbrew pozorom w bibliotece też się przydaje ;)
Poza tym jeśli nie informatyka, to przecież chyba większość ukończyła jakieś kursy komputerowe, bądź opiekuna do ICIM - to też coś znaczy.

allla
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 19 cze 2012, 12:05

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 12:08

Ja też ukończyłam podyplomowe studia z informatyki jakieś 7 lat temu. Znam innych nauczycieli bibliotekarzy po informatyce.

ANETA2244
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 19 lip 2009, 17:06

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 13:29

a ja mam ukończony WOS....

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 13:47

Ja skończyłam podyplomowe 3 semestralne Informatyka w szkole w 2002 r. W mojej szkole 2 sem takie studia skończyli wszyscy prawie z nauczania klas 0-3, kilkoro z klas 4-6.
Wszystkim nam się przydaje ta wiedza, zwłaszcza, że informatyka jest teraz w kl 1

Karola
Posty: 93
Rejestracja: sobota 22 kwie 2006, 22:11

Re: 18 czerwca - ważny dzień

wtorek 19 cze 2012, 14:21

Ja informatykę w szkole skończyłam jeszcze w ubiegłym wieku, choć od zawsze byłam nauczycielem bibliotekarzem i bardzo chcę aby tak zostało. Mam też jeszcze jedną podyplomówkę ale biblioteka tylko się liczy. W moim mieście wielu bibliotekarzy kończyło informatykę.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości