zanja
Posty: 57
Rejestracja: piątek 05 sty 2007, 12:06

Łączenie dwóch baz w MOLu

czwartek 12 lip 2012, 08:26

Witam wszystkich. Muszę w wakacje przeprowadzić zbiory z innej Szkoły do mojej i połączyć dwie bazy z MOLa. I w związku z tym mam pytanie - czy ktoś już coś takiego robił? Bardzo proszę o pomoc. Z serwisu MOLa odpisano mi że takie połączenie dwóch już istniejących baz, będzie bardzo trudne. I tak się zastanawiam jak się nie uda, to co w takim przypadku zrobić? Wypożyczać w dwóch bazach?
Bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie. Wiem, że są wakacje, więc może mało osób tu zagląda, ale może akurat ktoś pomoże :)
Pozdrawiam serdecznie. Ania

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Łączenie dwóch baz w MOLu

czwartek 12 lip 2012, 09:35

Nie jestem specjalistą MOLa, tylko użytkownikiem, ale jak sami specjaliści mówią, że to trudne, to pewnie tak jest.
Logicznie myśląc- nie wiem jak mozna przełożyć dane, może spróbować wgrać na inny komputer jedną bazę i przez odtwarzanie danych- spróbować przelać drugą? ale się obawiam, czy druga nie zastąpi pierwszej wtedy.

Zostaje: fizyczne przełożenie bazy, nr po numerze, co trwa oczywiście.
W tym czasie wariant awaryjny wypożyczeń: albo częściowy powrót do kart bazy obcej, albo na 2 komputerach otwieranie 2 baz. Pewnie są i inne pomysły.

Tak czy siak, nie łam się, to nie kwestia życia i zdrowia, tylko ewentualnie cięższej pracy na jakiś czas ;)

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Łączenie dwóch baz w MOLu

czwartek 12 lip 2012, 11:18

Aqa ma rację, odtwarzanie bazy zawsze łączy się z zastąpieniem jednej drugą, więc to odpada. To co musisz zrobić, pomijając łączenie baz w MOL-u to fizyczne przejęcie księgozbioru, które zawsze łączy się z:
1. ewentualną selekcją i wyborem tego co do Twojej szkoły pasuje,
2. przestemplowaniem książek przyjętych pieczątką Twojej biblioteki
3. nadaniem nowych numerów inwentarzowych i klasyfikacji (tak jak masz u siebie),
Jeżeli przyjęłabyś całość bez selekcji, zostawiając starą numerację wg ksiąg poprzedniej biblioteki, to minimum pieczątki i wyróżnik literowy przy numerze inwentarzowym określający daną księgę w każdej książce. Tak czy inaczej każdą książkę do ręki trzeba wziąć. Moja rada: zrobić eksport samych opisów bibliograficznych z MOL-a poprzedniej biblioteki i zaimportować do Twojego MOL-a, będziesz miała już gotowe opisy i potem postępować wg punktów, które podałam powyżej.

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Łączenie dwóch baz w MOLu

czwartek 12 lip 2012, 11:38

Ja miałam podobną sytuację. Samodzielnie tego nie da się zrobić, wysyłałam obie bazy do Mola i oni połączyli je w jedną. Ale... to było dobre kilka lat temu, w starej wersji MOL-a, jeszcze gdy opisy egzemplarzy były połączone trwale z opisami bibliograficznymi. Teraz rzeczywiście może być trudniej.
Skoro serwis twierdzi, że połączenie baz jest trudne, ale nie niemożliwe, to na Twoim miejscu upierałabym się, aby jednak mi to zrobili

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Łączenie dwóch baz w MOLu

czwartek 12 lip 2012, 12:18

Jeszcze przyszło mi do głowy, w razie połączenia dwóch baz to w tej pierwszej zmień w ustawieniach nazwy ksiąg inwentarzowych, abyś wiedziała, które są z innej szkoły. W razie połączenia będziesz mogła sobie przerzucać egzemplarze między opisami.

zanja
Posty: 57
Rejestracja: piątek 05 sty 2007, 12:06

Re: Łączenie dwóch baz w MOLu

czwartek 12 lip 2012, 12:33

Dziękuję bardzo za taki szybki odzew :) i za cenne informacje. Może faktycznie spróbuję napisać jeszcze raz do serwisu, może coś wykombinują. A jak nie to zastosuje się do podanych wyżej wskazówek :) Pozdrawiam.

beata2k
Posty: 108
Rejestracja: środa 26 kwie 2006, 21:22

Re: Łączenie dwóch baz w MOLu

wtorek 22 gru 2015, 23:32

Witam!
Po nowym roku będę przejmować księgozbiór innej biblioteki szkolnej.
"zanja" może podzielisz się doświadczeniami jak to zrobiłaś.
Księgozbiór w tamtej biblioteki jest w połowie przestarzały. mam też zastrzeżenia co do ksiąg inwentarzowych (ponowne wpisywanie ksiązki na pozycję już ubytkowaną, nie jest zachowana ciągłość okresu denominacji).
Uważam, że powinnam wszystko z tamtych ksiąg tak jakby wybrakować i przyjąć tylko to co jest przydatne.
Co zrobić z tamtymi księgami inwentarzowymi, dowodami przyjęcia? przekazać do archiwum?
Mario może masz jakiś pomysł?

Pozdrawiam
Beata

Życzę zdrowych i wesoły Świąt i wszystkiego dobrego w Nowym Roku
Beata

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Łączenie dwóch baz w MOLu

wtorek 29 gru 2015, 01:54

Pewnie każda szkoła ma swoje procedury, trudno mi jednoznacznie się wypowiadać. Teoretycznie powinnaś mieć protokół przekazania książek, który traktujesz jako dowód przyjęcia, jednak przy tej okazji można zrobić selekcję i przyjąć tylko to co jest przydatne dla danej szkoły, a resztę ubytkować. Księgi inwentarzowe nie są Twoje tylko innej szkoły, więc powinny być tam gdzie pozostała dokumentacja tej szkoły.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości