panna Maple
Posty: 104
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 28 kwie 2016, 11:24

aga_jamp też się nad tym zastanawiam. To jest jakaś paranoja. Na dodatek w ankietach będziemy musieli potem podać m. in.
- liczbę wydarzeń czytelniczych w szkole,
- liczbę wypożyczeń przypadających na jeden tytuł nowo zakupionych książek,
- ogólną liczbę wypożyczeń z biblioteki szkolnej w danym roku szkolnym,
- ogólną liczbę wypożyczeń z biblioteki szkolnej w analogicznym okresie w poprzednim roku szkolnym...
I tak się zastanawiam, jak będziemy wypełniać te ankiety, bo to się wszystko kupy nie trzyma :(

aga_jamp
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2016, 08:56

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 28 kwie 2016, 13:09

panna Maple, no właśnie. W związku z tym na menowskiej stronie projektu jakiś tydzień temu zadałam pytanie czy rozważane jest przesunięcie składania sprawozdań z części merytorycznej projektu na koniec roku szk 2016/2017. Na razie brak odpowiedzi i raczej, szczerze mówiąc, w nią wątpię.

panna Maple
Posty: 104
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 28 kwie 2016, 13:54

Najśmieszniejsze jest to, że w jednym miejscu piszą o roku kalendarzowym, a w innym o szkolnym. I bądź tu mądrym...

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 28 kwie 2016, 16:57

Mój projekt został ze względów formalnych odrzucony bo... użyłam słowa rok szkolny,, i przekroczyłam os czasu, ponieważ projekt dotyczy roku kalendarzowego, tak usłyszałam. Nnawiasem mówiąc cytowałam rozporządzenie RM dot. projektu a dokładnie § 3. pkt 3), mianowicie napisałam tak: " zorganizowanie w ciągu roku szkolnego następujących wydarzeń promujących czytelnictwo: i wymieniłam. :roll: To dla tych, którzy będą składać w przyszłym roku.

Aqa
Posty: 2316
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 28 kwie 2016, 18:46

Mario, jak wiesz, jak ktoś chce uderzyć, to kij się znajdzie. W tym przypadku decyzje władz poszczególnych województw są od Sasa do lasa. Nikt z owych władz nie powiedział jak formalnie sobie życzy mieć opisane wnioski, nie ma prawa zatem wymagać tego czy owego. Jednym powiedziano /przeczytane tu na forum/, że w pierwszej turze pieniędzy nie dostaną ci, którzy mieli fundusze na program książki marzeń, innym jak Marii. Sam ów program to -sami widzicie- "czysta poezja" pomysłów MEN i nie wiem kogo tam jeszcze /ja mam współpracować z publiczną b., do której ŻADNE dziecko nie zapisane, bo też takiej nie ma w mojej okolicy, trzeba dojechać kilka km, na co żaden rodzic nie pozwoli młodemu dziecku. /a sam nie ma czasu i ochoty/, mam organizować wspólne imprezy i się wzajemnie powiadamiać. Pasjonuje mnie niesamowicie wzajemność tych działań: czyli powiadamianie publicznej b. o MOICH imprezach, szkolnych, publiczna b. ma INNYCH czytelników, nikogo z mojego środowiska- jaki zatem cel i sens? Mam zaprosić na szkolną imprezę dzieci i młodzież osiedla XY? /.
Nie robiłabym sobie żadnych wyrzutów, Mario.
Nie wiem, czy my dostaliśmy fundusze, nie ma nadal informacji i poszczególnych placówkach.

Bawi mnie też niezmiernie, poważnie, coś takiego jak:
- niedotrzymywanie przez władze żadnych terminów związanych z programem: ani składania wniosków, ani ogłoszenia "zwycięzców",ani też przekazania funduszy, a jednocześnie wymaganie spełnienia wszelkich dziwacznych wymagań do grudnia czy stycznia 2017- niby czemu nie do czerwca 2017?
- bawienie się w określenia: czy to rok szkolny czy kalendarzowy- czyli najważniejszy jest CEL programu czy widzimisię władz tych czy innych?
- przekazania funduszy na zakupy na koniec roku szkolnego, jeśli w ogóle, kiedy jak wiecie, wali się na głowy wszystko, co się wiąże ze sprawozdawczością końca roku szk., do tego podręcznikami
Mam wrażenie, graniczące z pewnością, że odpowiednie władze zwyczajnie bezmyślnie "bawią się" swoją własną " innowacyjnością" i "aktywnością" urzędniczą, mając w głębokim poważaniu prawdziwy sens i cel programu.

aga_jamp
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2016, 08:56

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 28 kwie 2016, 19:20

Właśnie zobaczyłam na stronie KO, że nasza szkoła została zakwalifikowana do projektu i szczerze mówiąc, zamiast się cieszyć to raczej mnie to lekko przeraża :? W rozporządzeniu wyraźnie jest mowa o roku kalendarzowym. Kiedy umowy, kiedy pieniądze, rozeznanie potrzeb, zakupy, opracowanie i ta cala najwazniejsza reszta, ktora ma wpłynąć na stan czytelnictwa? A w perspektywie matury w maju, egzaminy zawodowe w czerwcu a wrzesień - szkoda gadać - dziennik elektroniczny na mojej głowie, w szkole obchody jubileuszowe i jeszcze na dodatek mówią o inwentaryzacji po wakacjach, więc będzie szarpanina ze scontrum. Aaa, i jeszcze koleżanka na emeryturę się wybiera od września i zostanę sama z tym wszystkim. Maaaasakra :cry: y. A nie chciałam składać wniosku w tym roku, organ prowadzący nas zobligował :!:

beata70ch
Posty: 8
Rejestracja: środa 22 lip 2015, 10:29

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 28 kwie 2016, 20:39

Moja biblioteka pozytywnie przeszła wniosek. Jestem trochę przerażona, bo u nas jest tylko 9 godzin biblioteki. A wymagania ogromne, ile czasu zajmie samo wpisywanie książek ! :roll:

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 28 kwie 2016, 21:17

Mam wykaz szkół warszawskich. Jeśli ktoś jest zainteresowany - prześlę na maila.

Adrianna
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 07 kwie 2016, 15:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 29 kwie 2016, 09:25

U mnie organ prowadzacy ,,doczytał sie w przepisach,, ze to maja byc tylko nowosci !!!! Zadali dalej przy wojewodzie pytanie ale nie wiem co i jak
ZEO miało byc podwykonawca roliczenia ?
jedna wielka niewiadoma
jak tak czytam to powiem że aż sie ciesze że nie dostałam teraz pieniedzy :-P
prznajmniej bedą ściezki utarte
jak ktos z gminy Kraków ma jakies wytyczne to prosze i wskazówki
z góry dziekuje

Maria
Posty: 3358
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 29 kwie 2016, 10:03

Aqa pisze:Mario, jak wiesz, jak ktoś chce uderzyć, to kij się znajdzie. W tym przypadku decyzje władz poszczególnych województw są od Sasa do lasa. Nikt z owych władz nie powiedział jak formalnie sobie życzy mieć opisane wnioski, nie ma prawa zatem wymagać tego czy owego. Jednym powiedziano /przeczytane tu na forum/, że w pierwszej turze pieniędzy nie dostaną ci, którzy mieli fundusze na program książki marzeń, innym jak Marii. Sam ów program to -sami widzicie- "czysta poezja" pomysłów MEN i nie wiem kogo tam jeszcze /ja mam współpracować z publiczną b., do której ŻADNE dziecko nie zapisane, bo też takiej nie ma w mojej okolicy, trzeba dojechać kilka km, na co żaden rodzic nie pozwoli młodemu dziecku. /a sam nie ma czasu i ochoty/, mam organizować wspólne imprezy i się wzajemnie powiadamiać. Pasjonuje mnie niesamowicie wzajemność tych działań: czyli powiadamianie publicznej b. o MOICH imprezach, szkolnych, publiczna b. ma INNYCH czytelników, nikogo z mojego środowiska- jaki zatem cel i sens? Mam zaprosić na szkolną imprezę dzieci i młodzież osiedla XY? /.
Nie robiłabym sobie żadnych wyrzutów, Mario.
Nie wiem, czy my dostaliśmy fundusze, nie ma nadal informacji i poszczególnych placówkach.

Bawi mnie też niezmiernie, poważnie, coś takiego jak:
- niedotrzymywanie przez władze żadnych terminów związanych z programem: ani składania wniosków, ani ogłoszenia "zwycięzców",ani też przekazania funduszy, a jednocześnie wymaganie spełnienia wszelkich dziwacznych wymagań do grudnia czy stycznia 2017- niby czemu nie do czerwca 2017?
- bawienie się w określenia: czy to rok szkolny czy kalendarzowy- czyli najważniejszy jest CEL programu czy widzimisię władz tych czy innych?
- przekazania funduszy na zakupy na koniec roku szkolnego, jeśli w ogóle, kiedy jak wiecie, wali się na głowy wszystko, co się wiąże ze sprawozdawczością końca roku szk., do tego podręcznikami
Mam wrażenie, graniczące z pewnością, że odpowiednie władze zwyczajnie bezmyślnie "bawią się" swoją własną " innowacyjnością" i "aktywnością" urzędniczą, mając w głębokim poważaniu prawdziwy sens i cel programu.
Aqo nie robię sobie wyrzutów, tym bardziej, że jak mi powiedziano wniosek merytorycznie był dobry, ale... ten rok szkolny. Wychodzi zasada stara jak świat, kiedy nie wiadomo o co chodzi, to z pewnością chodzi o pieniądze. Wnioski składało wielu, kasa podzielona na cały okres projektu czyli na 4 lata, u nas nie całe 30 % szkół dostało z tych, które składały, więc jakoś trzeba było zrobić selekcję. Dopowiem do tego co napisała Aqa, że po prawie 27 latach pracy, w bibliotekarstwie (różnym), biednym, niedofinansowanym pod każdym względem, czuję się upokorzona, tym, że muszę przygotowywać projekty i robić wielkie sprawozdania, aby raz na 20 lat kupić trochę nowości, uzupełnić lektury, kupić książki dla maturzystów czy olimpijczyków. Każdy z nas robi co pół roku sprawozdania ze swojej pracy, robimy sprawozdania finansowe, a wygląda na to, że nie pracujemy, bo musimy się tłumaczyć z tego jak wydamy pieniądze na zakup książek.

panna Maple
Posty: 104
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 29 kwie 2016, 11:00

aga_jamp możemy sobie podać ręce. Też jestem przerażona, wróciłam do pracy po dwóch latach nieobecności i na dzień dobry uraczyli mnie skontrum. Szkoła jest duża, a jestem w tej chwili sama, bo minęłam się z koleżanką, która poszła na macierzyński i przez dwa lata na pewno nie wróci. Nie wyrabiam się. Na dodatek wprowadzamy dziennik elektroniczny i zostałam wybrana z wice do jego ogarnięcia i przeprowadzenia szkoleń dla nauczycieli... Zaczynam się zastanawiać po co składałam wniosek :wink:

Adrianna na stronie Kuratorium W Poznaniu jest informacja dotycząca umowy i m. in. taka "przypominajka":
- w ramach Programu nie można kupować podręczników szkolnych, bryków, skrótów i streszczeń lektur szkolnych, programów i gier komputerowych, filmów i nagrań muzycznych, dokumentów ikonograficznych, kolekcji historycznych pozyskiwanych od osób prywatnych lub z innych instytucji, książek i innych dokumentów dostępnych na rynku antykwarycznym, licencji na dostęp do baz danych, gazet, czasopism regionalnych, czasopism elektronicznych, a także nie można opłacać prenumeraty. Same lektury nie są ujęte, więc chyba uznam, że można :wink:

Mario jak zwykle bardzo mądrze piszesz. Nic dodać, nic ująć...

aga_jamp
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek 18 kwie 2016, 08:56

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 29 kwie 2016, 11:31

panna Maple Dziennik elektroniczny - siedzę w tym sama (jako administrator) 4-ty rok. Początki b. ciężko, ogarnięcie całego arkusza organizacyjnego, wytłumaczenie dlaczego musi być tak a inaczej się nie da. Nie ukrywam, że jest z tym mnóstwo roboty, zwłaszcza na początku wprowadzania dziennika i każdy koniec sierpnia / początek września. Jeśli będziecie mieć dziennik firmy V..., to służę pomocą (o ile mnie to wszystko nie przygniecie - w tym roku jeszcze kończę komputeryzację i wypadałoby uzgodnić z księgowością stan księgozbioru po komputeryzacji - biblioteka ma 70 lat - blisko 45 tys. nr inwent., z czego prawie połowa to ubytki)

Nika1
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 18:39

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 29 kwie 2016, 11:45

Gdzie znaleźć wykaz szkół warszawskich zakwalifikowanych do programu?

Magda1
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 11 paź 2015, 15:21

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 29 kwie 2016, 16:21

O kurczę - dostaliśmy pieniądze. Teraz to zaczynam się bać :o

EMT
Posty: 315
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 29 kwie 2016, 23:04

Nika1 pisze:Gdzie znaleźć wykaz szkół warszawskich zakwalifikowanych do programu?
Podaj szkołę i maila - powiem, czy Twoja szkoła dostała.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości