beata70ch
Posty: 8
Rejestracja: środa 22 lip 2015, 10:29

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

wtorek 31 maja 2016, 20:06

Ja dostałam 15.000 i zamawiam książki tylko z księgarni internetowej.

Mariam_43
Posty: 50
Rejestracja: wtorek 25 lut 2014, 10:39

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 01 cze 2016, 08:20

EMT pisze:"Will Grayson" rzeczywiście nie należy do dzieł wybitnych, ale nie dyskryminowałabym go dlatego, że zajmuje się również problematyką miłości homoseksualnej. A nawet wprost przeciwnie. Natomiast literacko z pewnością nie stanowi wzoru.
Nie chodzi o to, że że tematyka dotyczy homoseksualizmu, ale skoro występują w książce wulgarne teksty, którymi młodzież nie jest zachwycona, to daruję sobie taki zakup. Każdy temat można potraktować dobrze albo po macoszemu. Trzeba tylko dokonywać właściwych wyborów.

monia
Posty: 17
Rejestracja: środa 19 wrz 2012, 10:22

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 01 cze 2016, 08:48

Witam
Ja mam pytanie 1. Czy można dokonać zakupu w kilku księgarniach , czy całą kwotę trzeba wydać w jednej? i 2. Jak ma wyglądać konsultacja z Biblioteką Publiczną- czy mam kupić książki, których u nich nie ma, czy te które są najczęściej wypożyczane i poszukiwane przez czytelników, czy taka konsultacja wymaga jakiegoś potwierdzenia?

beata70ch
Posty: 8
Rejestracja: środa 22 lip 2015, 10:29

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 01 cze 2016, 14:14

Ja kupuję książki w jednej księgarni, żeby nie bawić się z większą ilością faktur. Dyrektorce Biblioteki Publicznej przedstawiłam pismo- jakie książki chcę nabyć, za jaką kwotę i z jakiego programu, ona mi to zatwierdziła i potwierdziła pieczątką i podpisem. Tak samo zrobiłam z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim.

panna Maple
Posty: 104
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 01 cze 2016, 14:29

U mnie będzie kilka księgarń, bo w jednej nie znalazłam wszystkiego co chcę kupić. Dla mnie dwie czy trzy faktury to żaden problem. Jeżeli chodzi o Bibliotekę Publiczną, to słyszałam, żeby nie powielać książek, które są u nich. Tylko, że oni kupują po jednej książce i są potem długie listy oczekujących, więc nie mam zamiaru się tak restrykcyjnie tego trzymać. Przygotuję wstępną listę z tytułami i pójdę na konsultacje do pań z BP. Dam im pisemko do podpisu, że się skonsultowałam i tyle. Z RR i SU zrobię to samo. A tak szczerze powiedzcie mi co RR i SU mogą widzieć o potrzebach biblioteki? Jak zwykle to taka sztuka dla sztuki...

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 01 cze 2016, 14:50

Nie wiem, czy konsultacje z biblioteką publiczną są po to, by nie kupować książek, które są w BP. Raczej, żeby spytać, co u nich cieszy się najwiekszą popularnościa, pogadać o najmodniejszych autorach, trendach itp. Jeśli w BP jest mało egzemplarzy ksiązki, która cieszy się dużym zainteresowaniem, to właśnie powinno się chyba ją kupić ;). Natomiast jeśli tam jakiś tytuł zalega, bo nikt go nie chce czytać, to nie ma sensu kupować.
Z konsultacjami z SU różnie bywa. Okazuje się, że czasem wnoszą one wiele nowego do sposobu myślenia nauczyciela bibliotekarza o zbiorach biblioteki, a także do postrzegania biblioteki przez uczniów. Konsultacje z RR można wykorzystać do przedstawienia rodzicom problemów biblioteki i omówienie współpracy.
Dokumentacją konsultacji może być np. wymiana maili z biblioteką publiczną, notatka służbowa, coś w rodzaju krótkiego protokołu zawierającego podstawowe ustalenia itp. Rozporządzenie RM nie mówi nic na temat formy takiej dokumentacji, więc nie ma potrzeby wymyslania dodatkowej biurokracji.

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 01 cze 2016, 14:54

beata70ch pisze:Ja kupuję książki w jednej księgarni, żeby nie bawić się z większą ilością faktur. Dyrektorce Biblioteki Publicznej przedstawiłam pismo- jakie książki chcę nabyć, za jaką kwotę i z jakiego programu, ona mi to zatwierdziła i potwierdziła pieczątką i podpisem. Tak samo zrobiłam z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim.
Określenie "konsultacje" nie oznacza "pytania o zgodę", lecz "zasięganie opinii", z którą można się zgodzić lub nie. Więc nie trzeba w bibliotece publicznej niczego zatwierdzać. Szczególnie listy książek, bo zestaw ten w trakcie kupowania raczej się zmieni. Zresztą po co to robić?

panna Maple
Posty: 104
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 01 cze 2016, 20:19

Moja koleżanka z Gimnazjum dostała od pani z OP listę wytycznych na piśmie, m.in. informacje, że nie mogą powielać książek znajdujących się w bibliotece publicznej. To absurd, ale jak zwykle każdy interpretuje ustawę jak chce. My natomiast do tej pory nie dostaliśmy żadnej informacji. Czekamy na odpowiedź kto im powiedział o tym roku 2014 i zamierzamy z dyrekcją dopytać u źródła.

Co do konsultacji z SU u mnie w szkole to za dużo nie wniosą. Dziwnym zrządzeniem są tam osoby, które nie czytają generalnie nic poza tymi koniecznymi pozycjami. Konsultuję listę i prowadzę rozmowy na bieżąco z różnymi uczniami, tymi czytającymi dużo i mniej i z tego wyciągam wnioski :)

Juliusz Wasilewski
Posty: 903
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 01 cze 2016, 20:25

panna Maple pisze: y natomiast do tej pory nie dostaliśmy żadnej informacji. Czekamy na odpowiedź kto im powiedział o tym roku 2014 i zamierzamy z dyrekcją dopytać u źródła.
No to chyba lepiej, że nie ma wytycznych, bo można postepować zgodnie z rozporządzeniem i zdrowym rozsądkiem. Skąd urzędnik w OP może wiedzieć, jakie powinny być zasady kupowania książek do bibliotek? Gdy się go o to pyta, to z pewnością dla zasady wymysli jakąś bzdurę. Po co mu zadawać takie pytania? Nie lepiej zdać się na swoją wiedzę, znajomość potrzeb itp.?

wichrowe wzgórze
Posty: 107
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2012, 12:31

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

czwartek 02 cze 2016, 09:38

A co z "zapytaniem ofertowym" ? Trzeba to zalecenie wykonać w tym roku ? w programie KNM musiałam wysłać zapytanie i nie było opcji, żeby zamówienie rozbić np. na 2 księgaranie .

panna Maple
Posty: 104
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

poniedziałek 06 cze 2016, 11:51

Panie Juliuszu tylko, że my nie zadawaliśmy żadnych pytań. Wychodzę z takiego samego założenia jak Pan, sami lepiej wiemy co nam się przyda.
Rozmawiałam dziś z panią z KO i dowiedziałam się, skąd ten nieszczęsny 2014 rok się wziął. Pani skonsultowała się z bibliotekarzami bibliotek publicznych i zapytała co dla nich oznacza termin "nowość wydawnicza". Razem stwierdzili, że to książki nie starsze niż dwa lata. Powiedziałam jej jak to wygląda z punktu widzenia bibliotek szkolnych, które nie mają takich funduszy jak publiczne. Dla nas książka której nie mieliśmy to też nowość, niezależnie czy była wydana w 2016 czy 2012 roku. Pani obiecała, że w informacji, którą wyśle do OP postara się troch inaczej określić "nowości wydawnicze". Zobaczymy co z tego wyjdzie. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że nasz OP nie podpisał jeszcze umowy (na stronie KO w Poznaniu był termin do 13 maja) i teraz boimy się czy w ogóle dostaniemy jakieś pieniądze. Powoli mam dość :(
Ostatnio zmieniony poniedziałek 06 cze 2016, 23:04 przez panna Maple, łącznie zmieniany 1 raz.

asik
Posty: 41
Rejestracja: wtorek 13 maja 2008, 08:52

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

poniedziałek 06 cze 2016, 16:35

beata70ch pisze:Wysłałam zapytanie do Ministerstwa w sprawie nowości wydawniczych. Oto odpowiedź:
"Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wsparcie finansowe może być udzielone na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami). Jednocześnie przy określeniu celu głównego Priorytetu 3„Narodowego Programu Rozwoju Czytelnika”2
podkreślone zostało wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych, a także uatrakcyjnienie księgozbioru bibliotek szkolnych i pedagogicznych poprzez
zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami),
w szczególności lektur szkolnych.
Zatem w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” możliwy jest także zakup pozycji będących wznowieniami cenionych książek dla dzieci i młodzieży, w tym lektur szkolnych, beletrystyki oraz pozycji popularno –naukowych. Dla wielu młodych czytelników nowo wydana książka, z nowoczesną szatą graficzną, może stanowić inspirujące źródło wiedzy.
Dzięki lekturze książek z klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej młody czytelnik będzie miał okazję do rozmów o literaturze ze starszymi czytelnikami,
również swoimi rodzicami.
Doposażenie bibliotek szkolnych w takie atrakcyjne dla uczniów książki ułatwi realizację celów kształcenia w zakresie edukacji czytelniczej określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz będzie wpływać na rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży, w tym kształtowanie twórczych postaw. Należy również podkreślić, że organ prowadzący, który uzyskał wsparcie finansowe, jest zobowiązany zapewnić, aby szkoły, w odniesieniu do których uzyskał wsparcie finansowe, zasięgnęły opinii rady rodziców i samorządu
uczniowskiego w sprawie zakupu książek. Zatem to, jakie ostatecznie książki
trafią do szkolnej biblioteki, będzie wspólną decyzją szkoły, uczniów i rodziców. "
Nie ma co panikować, tylko zastanowić się, jak to logistycznie obgarnąć. Ja mam w bibliotece 8 godzin i to jest etat w naszej szkole, a książek przyjdzie około 700. Teraz trzeba skupić się na ciekawych pomysłach do realizacji projektów i zaangażowaniu innych nauczycieli do współpracy , bo sami nie damy rady.
Czy mogę prosić o skan pisma? Mój organ prowadzący zakazuje mi kupować pozycje wydane przed 2014 rokiem...

beata70ch
Posty: 8
Rejestracja: środa 22 lip 2015, 10:29

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

wtorek 07 cze 2016, 15:21

Ja dostałam odpowiedź drogą elektroniczną. A pytanie zadałam na stronie ministerialnej. Podaj mi swoją pocztę jeżeli chcesz.

SAS106
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek 16 maja 2016, 12:39

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 08 cze 2016, 08:46

Mam pewien dylemat dotyczący zakupów z dotacji. Proszę o podpowiedź :roll:

Marzeniem pani profesor od biologi jest książka Biologia Campbella jest to więc również "marzenie" klas z rozszerzoną biologią :wink: Niestety w opisie jest hasło "NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCY SIĘ PODRĘCZNIK BIOLOGII NA ŚWIECIE. Druga polska edycja fenomenalnego podręcznika biologii opracowanego przez zespół słynnych biologów amerykańskich..."
Jest to co prawda podręcznik akademicki i teraz się zastanawiam co zrobić...
Zamówić nie zamówić, oto jest pytanie?

Basia
Posty: 461
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 08 cze 2016, 09:18

To dokładnie tak jak u mnie :)
Ja zamówię. Co innego, gdyby w książce były numer dopuszczenia do użytku szkolnego, poziom, typ szkoły i klasa.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 115 gości